Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron mamlakatning "rivojlangan yadroviy qo'rqitish" siyosatiga o'tishini ta'kidlab, milliy arsenalda yadroviy jangovar boshliqlar sonini oshirish rejalarini e'lon qildi. U bu haqda xavfsizlik va mudofaa masalalari bag'ishlangan maxsus murojaatida gapirdi.
Fransuz rahbari aytishicha, bu qaror xalqaro vaziyatning yomonlashuvi va global tahdidlarning o'sishi bilan bog'liq. Makron ta'kidladi: Fransiya o'zining yadroviy arsenalining aniq hajmi to'g'risida ma'lumot bermaydi, spekulyatsiyalardan qochish va strategik noaniqlikni saqlab qolish uchun.
"Erkin bo'lishimiz uchun bizdan qo'rqishlari kerak. Bizdan qo'rqishlari uchun biz kuchli bo'lishimiz kerak", dedi prezident.
U noqulay va tez o'zgaruvchi xavfsizlik muhitida fransuz qo'rqitishining kafolatlangan halokatli kuchini saqlash uchun mas'uliyatni o'z zimmasiga olganini ta'kidladi.
Makron shuningdek, yangi "rivojlangan yadroviy doktrina" Yevropa ittifoqchilari bilan hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutishini aytdi. Germaniya allaqachon bu yil strategik ob'ektlarga tashriflarni o'z ichiga olgan qo'shma mashg'ulotlar va almashinuv dasturlariga qo'shiladi. Tashabbusda Buyuk Britaniya, Polsha, Niderlandiya, Belgiya, Gretsiya, Shvetsiya va Daniya ham ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
Fransiya Prezidenti Parijning mamlakatning "hayotiy manfaatlari"ni himoya qilish uchun yadroviy kuchlardan foydalanish huquqini saqlab qolishini ta'kidladi. Bundan tashqari, Fransiya joriy yilda yangi giperovoz raketalarini ishlab chiqish dasturini boshlash niyatida.
Nutq davomida Makron shuningdek, Eron bilan mumkin bo'lgan mojaroning oqibatlari Yevropa hududiga ta'sir qilishi va Fransiya chegaralariga yaqinlashishi mumkinligini ta'kidladi.

Президент Франции Эммануэль Макрон объявил о планах увеличить количество ядерных боеголовок в национальном арсенале, подчеркнув переход страны к политике «продвинутого ядерного сдерживания». Об этом он заявил в специальном обращении, посвященном вопросам безопасности и обороны.
По словам французского лидера, решение связано с ухудшением международной обстановки и ростом глобальных угроз. Макрон отметил, что Франция больше не будет раскрывать точные данные о размере своего ядерного арсенала, чтобы избежать спекуляций и сохранить стратегическую неопределенность.
«Чтобы быть свободными, нас должны бояться. Чтобы нас боялись, мы должны быть могущественными», — заявил президент.
Он подчеркнул, что на нем лежит ответственность за сохранение гарантированной разрушительной силы французского сдерживания в условиях нестабильной и быстро меняющейся среды безопасности.
Макрон также сообщил, что новая «продвинутая ядерная доктрина» предусматривает расширение сотрудничества с европейскими союзниками. Германия уже в этом году присоединится к совместным учениям и программам обмена, включая визиты на стратегические объекты. В инициативе также планируют участвовать Великобритания, Польша, Нидерланды, Бельгия, Греция, Швеция и Дания.
Президент Франции подчеркнул, что Париж оставляет за собой право использовать ядерные силы для защиты «жизненных интересов» страны. Кроме того, Франция намерена запустить программу разработки новых гиперзвуковых ракет уже в текущем году.
В ходе выступления Макрон также отметил, что последствия возможного конфликта с Ираном могут затронуть территорию Европы и приблизиться к границам Франции.