2025-yil may oyidagi tarix attestatsiyasida "Yustinian I vafotidan so‘ng qaysi qabila butun Ispaniyani egallagan?" savoliga "Vestgotlar" javobi ham to‘g‘ri deb qabul qilindi. Pedagogik mahorat markazi bu haqda ma’lum qildi.
Markaz bayonotida aytilishicha, savol mazmunida ilmiy tafovutlar borligi sababli o‘qituvchilarning attestatsiya natijalari o‘zgartirildi. Endi "Langobardlar" va "Vestgotlar" javoblari ikkalasi ham to‘g‘ri hisoblanadi.
To‘rt nafar tarix o‘qituvchisi bu savol uchun vazirlik ustidan sudga murojaat qilgan, ammo ikkala sudda ham yutqazgan. Biroq, Prezident virtual qabulxonasiga murojaatdan so‘ng vazirlik attestatsiya natijalarini qayta ko‘rib chiqdi.
Advokat Umarjon Jumaniyazovning aytishicha, endi o‘qituvchilar ma’naviy zarar va xarajatlarini undirish uchun sudga murojaat qilishni rejalashtirmoqda.
Vazirlik axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova test natijalariga ball qo‘shilishini va har bir holatni o‘rganishni tasdiqladi.

В мае 2025 года в ходе аттестации по истории ответ «вестготы» на вопрос «Какое племя захватило всю Испанию после смерти Юстиниана I?» также признан верным. Об этом сообщил Научно-практический центр педагогического мастерства и международной оценки.
В заявлении центра указано, что из-за научных разногласий в формулировке вопроса результаты аттестации учителей были пересмотрены. Теперь оба варианта ответа — «лангобарды» и «вестготы» — считаются правильными.
Четыре учителя истории подавали в суд на министерство из-за этого вопроса, но проиграли в двух инстанциях. Однако после обращения в виртуальную приёмную Президента министерство пересмотрело результаты аттестации.
Адвокат Умаржон Жуманиязов заявил, что теперь планируется обращение в суд для взыскания морального ущерба и расходов.
Руководитель информационной службы министерства Дильфуза Собирова подтвердила, что баллы будут добавлены к результатам аттестации, и каждый случай будет изучен.