Dubay aeroporti uch kunlik to‘xtatilgandan so‘ng birinchi parvozlar amalga oshirildi. Dubaydan Samarqand va Bangladesh poytaxti Dakkaga samolyotlar uchdi. "Nu chyo, narod, pognali!" telegram-kanali xabar berdi.
MFX358 reysi O‘zbekistonning xususiy aviakompaniyasi Centrum Air tomonidan A320 samolyotida Dubay – Samarqand yo‘nalishida amalga oshirilmoqda. Aviakompaniya ma'lumotlariga ko‘ra, bu Dubay – Toshkent yo‘nalishidagi texnik reys (Ferry Flight) bo‘lib, yo‘lovchilarsiz bajarilmoqda.
Centrum Air bayonotida: "Hozirda Dubay aeroporti (DXB) yo‘lovchi tashish uchun reyslarni amalga oshirishga ruxsat bermagan. Faqat samolyotlarning texnik reyslarini amalga oshirish uchun ruxsat berilgan. Aviakompaniya vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda. Rasmiy ruxsat olingandan so‘ng, aviakompaniya qo‘shimcha reyslarni tashkil qiladi va yo‘lovchilarni rasmiy kanallar orqali xabardor qiladi", deb ta'kidlangan.
Bundan oldin BAA Fuqarolik aviatsiyasi boshqarmasi BAA aeroportlaridan cheklangan miqdordagi reyslarni amalga oshirishni tasdiqlagan.
Dunyoning eng yirik aeroporti bo‘lgan Dubay aeroporti 28-fevral kuni AQSh va Isroilning Eron ustidan harbiy harakatlarini boshlaganidan keyin reyslarni qabul qilish va jo‘natishni to‘xtatgan. Natijada minglab sayohatchilar aeroportlarda qolgan.

После трёхдневной отмены рейсов из аэропорта Дубая были выполнены первые вылеты. Самолёты отправились из Дубая в Самарканд и столицу Бангладеш Дакку, сообщает телеграм-канал «Ну чё, народ, погнали!».
Рейс MFX358 выполняется частной узбекистанской авиакомпанией Centrum Air на самолёте А320 по маршруту Дубай – Самарканд. По данным авиакомпании, этот рейс по маршруту Дубай – Ташкент является техническим (Ferry Flight) и выполняется без пассажиров.
В заявлении Centrum Air говорится: «В настоящее время аэропорт Дубая (DXB) не дал разрешения на выполнение рейсов по вывозу пассажиров. Разрешение предоставлено только на выполнение технических рейсов воздушных судов. Авиакомпания внимательно следит за развитием ситуации. После получения официального разрешения авиакомпания незамедлительно организует дополнительные рейсы и проинформирует пассажиров через официальные каналы».
Ранее Управление гражданской авиации ОАЭ подтвердило выполнение ограниченного количества рейсов из аэропортов ОАЭ.
Крупнейший в мире аэропорт Дубая 28 февраля прекратил приём и отправку рейсов после начала военных действий США и Израиля против Ирана. В результате тысячи путешественников остались в аэропортах.