Toshkent, O'zbekiston – Eron ikki pilotsiz uchuvchi apparat (BPLA) bilan AQShning Saudiya Arabistonidagi Ar-Riyod shahridagi elchixonasiga hujum qildi. Hujum 3-mart, seshanba kuni sodir bo'lib, portlash, yong'in va moddiy zararga sabab bo'ldi. Reuters agentligi ma'lumotlariga ko'ra, elchixonada kuchli portlash bo'lib, binodan olov ko'tarilgan. Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi hujumni tasdiqlab, ikkita eronlik BPLA ishtirok etganini aytdi. Fox News xabariga ko'ra, hech kim jabrlanmagan, chunki xodimlar hujum vaqtida binoda bo'lmagan.
Hujum ortidan AQSh mintaqadagi 14 mamlakatdagi fuqarolariga "Depart Now" favqulodda ko'rsatmasini chiqardi. Bu voqea Isroilning 28-fevralda Eron harbiy ob'ektlariga hujumi va AQSh prezidenti Donald Trampning Eron bilan keng ko'lamli harbiy operatsiyani boshlaganini e'lon qilishi ortidan sodir bo'ldi. 1-martda Eron Oliy rahbari Ali Xomeneyning AQSh va Isroil zarbalaridan o'limini tasdiqladi, bu mintaqada harbiy mojaroni kuchaytirdi.

Ташкент, Узбекистан – Иран осуществил атаку на посольство США в Эр-Рияде, Саудовская Аравия, с использованием двух беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) во вторник, 3 марта. В результате нападения произошел взрыв, возник пожар и зафиксирован материальный ущерб. По данным агентства Reuters, на территории посольства прогремел мощный взрыв, после чего над зданием наблюдалось пламя. Министерство обороны Саудовской Аравии официально подтвердило инцидент, уточнив, что в атаке были задействованы два иранских БПЛА. Согласно Fox News, жертв и пострадавших нет, так как сотрудники дипмиссии находились вне здания в момент удара.
После атаки Вашингтон издал экстренное предписание "Depart Now" для своих граждан в 14 странах региона. Этот инцидент произошел на фоне эскалации конфликта: 28 февраля Израиль атаковал военные объекты в Иране, а президент США Дональд Трамп объявил о начале широкомасштабной военной операции против Ирана совместно с Израилем. 1 марта Иран подтвердил гибель своего Верховного лидера Али Хаменеи в результате ударов США и Израиля, что усилило военное противостояние на Ближнем Востоке.