️ AQShning Texas shtatidan boʻlgan respublikachi kongressmen Tony Gonzales oʻzining yordamchisi bilan nikohdan tashqari munosabatlarni tan oldi. Bundan oldin u bu daʼvolarni rad etgan edi. 45 yoshli Gonzales, olti farzandli oila otasi, bu munosabatni "xato" va "qaror qabul qilishdagi zaiflik" deb atadi va "harakatlari uchun toʻliq javobgarlikni oʻz zimmasiga oladi".
️ Gonzalesning tan olishi Vakillar Palatasi etika qoʻmitasi bu munosabatni tekshirish uchun tergov boshlaganidan soʻng va partiyaning nomzodini aniqlash uchun boʻlib oʻtadigan dastlabki saylov oldidan sodir boʻldi. Kongressmen ilgari bu daʼvolarni uni oʻrnidan tushirish uchun "shantaj" va "rejalashtirilgan hujum" deb rad etgan edi. May oyida boʻlib oʻtadigan dastlabki saylovda Gonzales va uning raqibi Brandon Herrera gʻolibni aniqlaydi.
️ Kongressdagi respublikachi rahbariyat Gonzalesga qayta saylanish kampaniyasidan voz kechishni taklif qildi. Vakillar Palatasi spikeri Mayk Jonson, koʻpchilik yetakchisi Stiv Skaliz va boshqalarning qoʻshma bayonotida: "Biz undan bu jiddiy daʼvolar bilan bevosita oʻz saylovchilari va hamkasblari oldida shugʻullanishni ragʻbatlantirdik. Shu bilan birga, rahbariyat kongressmen Gonzalesdan qayta saylanish uchun kurashdan voz kechishni soʻradi" deb aytildi.
️ Gonzalesning yordamchisi Regina Santos-Aviles 2025-yil sentyabr oyida Texasning Uvalde shahrida oʻzini oʻtga berib oʻz joniga qasd qilgan. Tibbiy ekspert uning oʻlimini oʻz joniga qasd qilish deb topgan. Gonzales podkaster Jo Pagsga bergan intervyusida Santos-Avilesning oʻlimi bu munosabat bilan hech qanday aloqasi yoʻqligini, u ishda "gullab-yashnaganini" aytdi. Biroq, Santos-Avilesning advokati Bobbi Barrera CBS Newsga bergan intervyusida, yordamchining ruhiy salomatligi kongressmen bilan munosabatlari tugagandan keyin keskin yomonlashganini va "ish joyidagi bezovtalik" bu holatni yanada kuchaytirganini daʼvo qildi.
️ Vakillar Palatasi Etika Qoʻmitasi Gonzalesning oʻz xodimiga nisbatan "jinsiy xatti-harakatlar" va "maxsus imtiyozlar berish" boʻyicha adolatsiz munosabatda boʻlganligini tekshirish uchun tergov boshlaganini eʼlon qildi. Gonzales podkastda Santos-Avilesga boshqa xodimlarga qaraganda koʻproq mukofot bermaganini, uning olgan maosh oshirimi "butun xodimlar uchun maosh oshirimi"ning bir qismi ekanligini aytdi. U "bu voqeada yana koʻp narsalar bor", lekin batafsil maʼlumot bermadi.

️ Республиканский конгрессмен от Техаса Тони Гонсалес признал внебрачную связь со своей помощницей, ранее отрицая эти обвинения. 45-летний Гонсалес, отец шестерых детей, назвал отношения с замужней сотрудницей Региной Сантос-Авилес, покончившей с собой в прошлом году, "ошибкой" и "слабостью суждения", заявив, что "полностью берёт на себя ответственность за свои действия".
️ Признание Гонсалеса последовало через несколько часов после того, как комитет по этике Палаты представителей начал расследование этих отношений, и накануне предварительных выборов, которые определят, останется ли он кандидатом от республиканцев в своём округе. Ранее конгрессмен отвергал обвинения как "шантаж" и "скоординированную атаку" с целью сместить его. Первичные выборы, на которых Гонсалес столкнулся с конкурентом Брэндоном Эррерой, перешли в майский второй тур, так как ни один из кандидатов не набрал более 50% голосов.
️ Республиканское руководство Конгресса призвало Гонсалеса отказаться от участия в выборах. В совместном заявлении спикера Палаты представителей Майка Джонсона, лидера большинства Стива Скализе и других высокопоставленных республиканцев говорится: "Мы призвали его напрямую обратиться к этим серьёзным обвинениям перед своими избирателями и коллегами. В то же время руководство попросило конгрессмена Гонсалеса выйти из гонки за переизбрание".
️ Помощница Гонсалеса Регина Сантос-Авилес погибла в сентябре 2025 года, совершив самосожжение возле своего дома в Увальде, Техас. Медицинский эксперт признал её смерть самоубийством. Гонсалес в интервью подкастеру Джо Пэгсу заявил, что смерть Сантос-Авилес не связана с их отношениями, и что она "процветала" на работе. Однако адвокат Сантос-Авилес Бобби Баррера в интервью CBS News утверждал, что её психическое состояние резко ухудшилось после окончания предполагаемых отношений с конгрессменом, и что "ухудшению способствовали домогательства на рабочем месте после обнаружения связи".
️ Комитет по этике Палаты представителей объявил о начале расследования в отношении Гонсалеса по вопросам "сексуальных проступков" в отношении сотрудницы и возможного предоставления ей "особых привилегий". Гонсалес заявил в подкасте, что не награждал Сантос-Авилес больше других сотрудников, а её повышение зарплаты было частью "общештатного повышения". Он также сказал, что "в этой истории гораздо больше деталей", но не предоставил подробностей. Согласно CBS, в текстовых сообщениях от мая 2024 года Гонсалес просил Сантос-Авилес прислать ему "сексуальное фото", на что она дважды отвечала, что он зашёл "слишком далеко".