O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-mart kuni 2026-2030-yillarga mo‘ljallangan Kiberxavfsizlik strategiyasini belgilash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Hujjatda mamlakatning raqamli rivojlanishi va axborot xavfsizligini ta’minlashning bir qator asosiy yo‘nalishlari belgilab berilgan. Strategiyaning asosiy maqsadlaridan biri kiberxavfsizlik sohasida texnologik mustaqillikka erishishdir.
Prezident huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi raisligida Kiberxavfsizlikni ta’minlash va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi milliy kengash tashkil etilmoqda. 1-iyulga qadar vazirlik va idoralarning ishchi guruhlari raqamli hukumat va bank-moliya sohasidagi axborot tizimlarining kiberxavfsizlik holati bo‘yicha baholashni kengashga taqdim etishi shart. Bundan tashqari, Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) milliy axborot tizimlari va resurslarining zamonaviy kiberhujumlarga chidamliligini oshirish maqsadida mustaqil ekspertlar ishtirokida zaifliklarni aniqlash bo‘yicha tanlovlar o‘tkazadi.
1-apreldan boshlab Adliya vazirligi, Energetika vazirligi va Soliq qo‘mitasida kamida to‘rt nafar xodimdan iborat kiberxavfsizlikni ta‘minlash bo‘yicha ixtisoslashtirilgan bo‘linmalar tashkil etiladi. Davlat organlari rahbarlarining kiberhimoya choralarini amalga oshirish bo‘yicha shaxsiy javobgarligi kuchaytirilmoqda, shu bilan birga, kiberxavfsizlik sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlikni qattiqlashtirish ko‘zda tutilmoqda. 1-apreldan boshlab davlat organlari kiberxavfsizlik uchun mablag‘larni budjet va o‘zlarining budjetdan tashqari jamg‘armalari doirasida yo‘naltirishlari shart.
Kiberxavfsizlik hodisalarini monitoring qilish va ularga chora ko‘rish milliy tizimi (SOC) tashkil etilmoqda. Davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari va resurslarida, shuningdek, muhim axborot infratuzilmasi obyektlarida zaifliklar va kamchiliklarni aniqlash tizimlari joriy etiladi. Yangi kiberxatarlar hamda zaifliklar bo‘yicha tezkor ma’lumot almashinuvi yo‘lga qo‘yiladi va bu haqda kiberxavfsizlik sohasi ishtirokchilarini xabardor qilish tizimi yaratiladi.
Huquqni muhofaza qilish organlarining kiberjinoyatlarni oldini olish, aniqlash va fosh etish bo‘yicha ishlarini kuchaytirish rejalashtirilgan. Strategiyaga muvofiq, kiberhujumlarga chora ko‘rish bilan shug‘ullanuvchi tezkor guruhlarning tayyorgarlik darajasi doimiy ravishda oshirib borilishi kerak. Kuch ishlatar tuzilmalarning oliy ta’lim muassasalari kiberkriminalistlarni tayyorlaydi. Bunday jinoyatlarni samaraliroq tergov qilish uchun tezkor-qidiruv va tergov faoliyatining zamonaviy usullarini faol joriy etish ko‘zda tutilmoqda.
Alohida bo‘lim telefon va internet firibgarligiga qarshi kurashishga qaratilgan. Firibgarlik saytlarini avtomatik ravishda aniqlaydigan antifishing platformasini yaratish rejalashtirilgan. Shuningdek, shubhali qo‘ng‘iroqlarni aniqlash va bloklash yoki ular haqida ogohlantirish mexanizmlari ko‘zda tutilgan. Aloqa operatorlari uchun shubhali va istalmagan qo‘ng‘iroqlarni, jumladan, spam va reklama qo‘ng‘iroqlarini bloklash yoki filtrlash bo‘yicha majburiyatlar yuklanishi mumkin.
Maktablarning yuqori sinflarida tarbiya soatlari doirasida kibermadaniyat bo‘yicha mashg‘ulotlar joriy etiladi. 2026-yil yakuniga qadar kiberxavfsizlik asoslari bo‘yicha kurslar mavjud bo‘lgan onlayn platformalarni ishlab chiqish, shuningdek, talabalar va maktab o‘quvchilari uchun ijtimoiy roliklar tayyorlash rejalashtirilgan. Hududlarda iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida kiberxavfsizlik klublari tashkil etiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 марта подписал указ об утверждении Стратегии кибербезопасности на 2026-2030 годы. Документ определяет ряд ключевых направлений для обеспечения цифрового развития и информационной безопасности страны. Одной из основных задач стратегии является достижение технологической независимости в сфере кибербезопасности.
При Секретаре Совета безопасности при Президенте создается Координационный национальный совет по обеспечению кибербезопасности и борьбе с киберпреступностью. До 1 июля рабочие группы министерств и ведомств должны представить совету оценку состояния кибербезопасности информационных систем цифрового правительства и банковско-финансовой сферы. Кроме того, Служба государственной безопасности (СГБ) будет проводить конкурсы по выявлению уязвимостей с участием независимых экспертов для повышения устойчивости национальных информационных систем и ресурсов к современным кибератакам.
С 1 апреля в Министерстве юстиции, Министерстве энергетики и Налоговом комитете будут созданы специализированные подразделения по обеспечению кибербезопасности численностью не менее четырех сотрудников. Усиливается персональная ответственность руководителей государственных органов за реализацию мер киберзащиты, а также предусматривается ужесточение ответственности за нарушение законодательства в сфере кибербезопасности. С 1 апреля государственные органы обязаны направлять средства на кибербезопасность в рамках бюджета и своих внебюджетных фондов.
Создается национальная система мониторинга и реагирования на инциденты кибербезопасности (SOC). В информационных системах и ресурсах государственных органов и организаций, а также на объектах критической информационной инфраструктуры будут внедрены системы выявления уязвимостей и недостатков. Налаживается оперативный обмен информацией о новых киберугрозах и уязвимостях, а также создается система оповещения участников сферы кибербезопасности.
Планируется усилить работу правоохранительных органов по предупреждению, выявлению и раскрытию киберпреступлений. В соответствии со стратегией, уровень подготовки групп быстрого реагирования, занимающихся противодействием кибератакам, должен постоянно повышаться. Высшие учебные заведения силовых структур будут готовить киберкриминалистов. Для более эффективного расследования таких преступлений предусматривается активное внедрение современных методов оперативно-розыскной и следственной деятельности.
Отдельный раздел посвящен борьбе с телефонным и интернет-мошенничеством. Планируется создание антифишинговой платформы, автоматически выявляющей мошеннические сайты. Также предусмотрены механизмы выявления и блокировки подозрительных звонков или предупреждения о них. На операторов связи могут быть возложены обязательства по блокировке или фильтрации подозрительных и нежелательных звонков, включая спам и рекламные звонки.
В старших классах школ в рамках часов воспитания будут введены занятия по киберкультуре. К концу 2026 года планируется разработка онлайн-платформ с курсами по основам кибербезопасности, а также подготовка социальных роликов для студентов и школьников. В регионах будут созданы клубы кибербезопасности для поддержки талантливой молодежи.