Surxondaryoning noyob iqlimi yiliga 3–4 marta hosil olish imkonini beradi – bu ko‘rsatkich mamlakatning boshqa hech bir viloyatida yo‘q. Issiq ob-havo, unumdor tuproqlar va mintaqaning tabiiy xususiyatlari qish mavsumida ham qo‘shimcha xarajatlarsiz mahsulot yetishtirish imkonini beradi.
Buni Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryodagi yig‘ilishda ta’kidladi va xususiy xo‘jaliklarni rivojlantirish oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va aholi daromadlarini oshirishda muhim rol o‘ynashini aytdi.
Termizda "Xususiy xo‘jalik maktabi" faoliyat yuritmoqda, u yerda zamonaviy dehqonchilik usullari va yuqori rentabellikli ekinlarni yetishtirish o‘rgatiladi. Shuningdek, mahsulotni qayta ishlash, saqlash va qadoqlash texnologiyalari ham o‘qitiladi. Ishlamaydigan va kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlashga, barqaror daromad manbalarini shakllantirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Innovatsion maktab Termiz, Muzrabod, Qiziriq, Bandixon, Angor va Jarqo‘rg‘anni qamrab oladi. Uning tarkibida o‘quv binosi, uch gektar maydondagi issiqxonalar va shunga o‘xshash maydondagi tajriba uchastkasi mavjud. Bu yerda mahalliy sharoitga moslashtirilgan banan, papaya, rozmarin, lavanda, limon, anjir, brokkoli, bulg‘or qalampiri va boshqa ekinlar yetishtiriladi. Shuningdek, ko‘chat yetishtirish va gulchilik rivojlanmoqda, tomchilatib sug‘orish tizimi joriy etilgan.
Termiz misolida bunday maktablar Uzun va Denov tumanlarida ham tashkil etiladi. Ularda har yili 10 minggacha odam o‘qishi mumkin. Kelajakda mamlakatning har bir viloyatida ikkitadan shunday innovatsion maktab ochish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Denov, Oltinsoy, Sariosiyo va Uzun tumanlarida besh ming gektar maydonda limon plantatsiyalari barpo etiladi, Oltinsoyda esa olti ming gektar maydonda eksport uzumini yetishtirish bo‘yicha uch yillik dastur amalga oshiriladi.
Prezident, shuningdek, Uzun tumanida yapon tajribasi asosida yaratilgan quritilgan xurmo va anjir milliy brendini targ‘ib qilish muhimligini ta’kidladi.
Ilgari Mirziyoyevga Surxondaryodagi deyarli 300 million dollarlik suv loyihasi faoliyati natijalari haqida ma’lumot berilgan edi.

Уникальный климат Сурхандарьи позволяет получать урожай 3–4 раза в год – таких показателей нет ни в одной другой области Узбекистана. Теплая погода, плодородные почвы и природные особенности региона дают возможность выращивать продукцию даже зимой без дополнительных затрат.
Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев на совещании в Сурхандарье, подчеркнув, что развитие приусадебных хозяйств играет ключевую роль в обеспечении продовольственной безопасности и росте доходов населения.
В Термезе действует "Школа приусадебного хозяйства", где обучают современным методам земледелия и выращиванию высокорентабельных культур. Здесь также преподают технологии переработки, хранения и упаковки продукции. Особое внимание уделяется поддержке занятости безработных и малообеспеченных семей, формированию устойчивых источников дохода.
Инновационная школа охватывает Термез, Музрабад, Кизирик, Бандихан, Ангор и Джаркурган. В ее составе – учебное здание, теплицы на трех гектарах и аналогичный по площади опытный участок. Здесь выращивают адаптированные к местным условиям бананы, папайю, розмарин, лаванду, лимоны, инжир, брокколи, болгарский перец и другие культуры. Также развиваются питомниководство и цветоводство, внедрена система капельного орошения.
По примеру Термеза такие школы будут созданы в Узунском и Денауском районах. В них ежегодно смогут обучаться до 10 тысяч человек. В дальнейшем планируется открыть по две такие инновационные школы в каждой области страны.
Кроме того, в Денауском, Алтынсайском, Сариасийском и Узунском районах на пяти тысячах гектаров создадут лимонные плантации, а в Алтынсае на шести тысячах гектаров будет реализована трехлетняя программа по выращиванию экспортного винограда.
Президент также отметил важность продвижения национального бренда сушеных фиников и инжира в Узунском районе, созданного на основе японского опыта.
Ранее Мирзиёеву доложили о результатах деятельности водного проекта в Сурхандарье почти за 300 миллионов долларов.