O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyati konlarida ko'mir qazib olishni oshirishni buyurdi. Davlat rahbari mintaqada aniqlangan zaxiralarning atigi 1 foizidan yiliga foydalanilayotganini ta'kidlab, bu konlar sanoatni rivojlantirish va yangi ishlab chiqarishlar yaratish uchun asos bo'lishi kerakligini aytdi.
Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadovning xabar berishicha, Surxondaryodagi yig'ilishda Shavkat Mirziyoyev 100 million tonna zaxira mavjud bo'lishiga qaramay, qazib olish hajmlari juda past ekanligini ta'kidladi. Mas'ul shaxslarga joriy yilda Boysun tumanidagi "Sanjar" va Oltinsoy tumanidagi "Oqsuv" konlarida, keyingi yilda esa "Fangart" konida ishlarni boshlash topshirildi.
Investitsiyalarni jalb qilishga alohida e'tibor qaratildi: Janubiy Afrika kompaniyasi Sasol ko'mirdan polipropilen, polietilen va kauchuk ishlab chiqarishga qiziqish bildirdi, xitoylik investorlar esa Saryosiyo tumanidagi "Qorakon", "Jemsonit", "Chuqur" va "Bayram-1" konlarini rivojlantirish uchun milliard dollar sarmoya kiritishga tayyor.
Bu konlar atrofida sanoat klasterlarini shakllantirish va elektrotexnika, kimyo, metallurgiya va avtomobilsozlik sohalari uchun kamida 200 million dollarlik loyihalar tayyorlash vazifasi qo'yildi.
Ilgari Shavkat Mirziyoyev ko'mir va uran sanoatini rivojlantirish strategiyasiga bag'ishlangan taqdimot o'tkazgan edi. Davlat rahbari resurslar qazib olishni oshirish va xom ashyoni chuqur qayta ishlash bo'yicha ambitsiyali maqsadlarni belgilab, bu mamlakat energetika va kimyo sohalari uchun harakatlantiruvchi kuch bo'lishi kerakligini ta'kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил нарастить добычу угля на месторождениях Сурхандарьинской области. Глава государства указал на недостаточное использование запасов в регионе, где ежегодно извлекается лишь 1% от разведанных ресурсов. Месторождения области должны стать основой для развития промышленности и создания новых производств, отметил он.
Как сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов, на совещании в Сурхандарье Шавкат Мирзиёев отметил, что при наличии 100 миллионов тонн запасов объемы добычи остаются крайне низкими. Ответственным лицам поручено в текущем году начать разработку на месторождениях "Санжар" в Байсунском районе и "Оқсув" в Алтынсайском районе, а в следующем – на месторождении "Фангарт".
Особое внимание уделено привлечению инвестиций: южноафриканская компания Sasol выразила заинтересованность в производстве полипропилена, полиэтилена и каучука из угля, а китайские инвесторы готовы вложить миллиард долларов в разработку месторождений "Қоракон", "Жемсонит", "Чуқур" и "Байрам-1" в Сарыасийском районе.
Поставлена задача сформировать вокруг этих месторождений промышленные кластеры и подготовить проекты минимум на 200 миллионов долларов для нужд электротехнической, химической, металлургической и автомобильной отраслей.
Ранее Шавкат Мирзиёев провел презентацию, посвященную стратегии развития угольной и урановой промышленности. Глава государства обозначил амбициозные цели по наращиванию добычи ресурсов и глубокой переработке сырья, что должно стать драйвером для энергетической и химической отраслей страны.