O‘zbekistonda o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilishi bo‘yicha 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiyaning matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oyda huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat operatsiyalarini o‘tkazdi. Natijada, taxminan 103 milliard so‘m qiymatidagi 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi va taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatidagi 12,4 million kub metr tabiiy gaz noqonuniy ishlatilganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblandi.
Qonunga muvofiq, qoidabuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish qog‘ozlari keyingi huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi.