Farg'ona shahridagi bir bolalar bog'chasida bolaga yuqori kuchlanishli elektr toki tekkizilgan. Voqea keng jamoatchilik rezonansini keltirib chiqardi va vakolatli organlar e'tiborini tortdi.
O'zbekiston bolalar ombudsmani ma'lum qilishicha, voqea prokuratura organlari tomonidan o'rganilmoqda. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, bolaning sog'lig'iga jiddiy zarar mas'ul shaxslarning beparvoligi natijasida yetkazilgan.
"Mas'ul shaxslarning harakatsizligi tufayli bolaning sog'lig'iga jiddiy zarar yetkazildi va bolalar ombudsmanining iltimosiga binoan prokuratura organlari tergov olib bormoqda", deb xabar berilmoqda.
Oliy Majlisning bolalar huquqlari bo'yicha vakili ishni nazoratga oldi. Qo'shimcha ma'lumotlar tekshiruv natijalariga ko'ra taqdim etiladi.
Ilgari, 2025 yilda bolalar ombudsmaniga bevosita murojaatlar asosida 19 jinoiy va 26 ma'muriy ish qo'zg'atilgani, internet-muhitdagi huquqbuzarliklarni monitoring qilish orqali yana 23 jinoiy va 28 ma'muriy ish qo'shilgani xabar qilingan edi.

В одном из дошкольных образовательных учреждений Ферганы ребенок получил удар током высокого напряжения. Инцидент вызвал широкий общественный резонанс и привлек внимание уполномоченных органов.
Как сообщил детский омбудсмен Узбекистана, происшествие изучается органами прокуратуры. По предварительным данным, серьезный вред здоровью ребенка причинен в результате халатности ответственных лиц.
"Из-за бездействия ответственных лиц здоровью ребенка был нанесен серьезный вред, и по запросу детского омбудсмена органы прокуратуры проводят расследование", – говорится в сообщении.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам ребенка взяла дело под контроль. Дополнительная информация по данному факту будет представлена по итогам проверки.
Ранее сообщалось, что по прямым обращениям к детскому омбудсмену в 2025 году возбуждено 19 уголовных и 26 административных дел. Благодаря мониторингу правонарушений в интернет-пространстве список пополнили еще 23 уголовных и 28 административных производств.