Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Ukraina Xavfsizlik Xizmati (SBU)da yaqin kelajakda kadrlar "tozalashi" bo'lishini e'lon qildi. U bu haqda maxsus xizmat rahbariyati bilan bo'lgan yig'ilishdan keyin kechki murojaatida ma'lum qildi.
Davlat rahbari aytishicha, 16-fevral kuni u SBUning vaqtinchalik raisi Yevgeniy Xmara va uning o'rinbosari Aleksandr Pokladning Rossiya operatsiyalariga qarshi kurashga bag'ishlangan hisobotlarini tingladi. Zelenskiy ta'kidladi, Poklad, shuningdek, xizmat xodimlarining ichki tekshiruvi bilan shug'ullanadi.
"Aleksandr Poklad Ukraina Xavfsizlik Xizmatini Ukraina emas, balki boshqa manfaatlarga xizmat qilayotgan shaxslardan tozalash bilan shug'ullanadi. Qat'iy harakatlar va haqiqatan ham to'liq kuchli Ukraina Xavfsizlik Xizmati kerak. Men natijalarni kutaman", - dedi prezident.
Xuddi shu kuni Maxsus Korrupsiyaga Qarshi Prokuratura (SAP) SBUning yuqori martabali xodimiga nisbatan sudgacha bo'lgan tergovni yakunlaganligini ma'lum qildi. Ayblanuvchining ismi va lavozimi rasman ochiqlanmagan, ammo "Ukrainska Pravda" nashrining ma'lumotlariga ko'ra, bu Ilya Vityuk haqida.
Ukraina Milliy Korrupsiyaga Qarshi Byuro (NABU) detektivlari bilan birgalikda o'tkazilgan tergov shuni aniqladiki, 2023-yil dekabr oyida gumon qilinuvchi qarindoshiga 21,6 million grivna (500 ming dollar) qiymatidagi kvartirani sotib olgan, ammo sotib olish shartnomasida 12,8 million grivna (300 ming dollar) narx ko'rsatilgan.
Ish materiallariga ko'ra, mablag'larning kelib chiqishini tasdiqlash uchun oila a'zosi yuridik va konsalting xizmatlarini ko'rsatishdan olingan daromadlar haqida ariza bergan. Tergovchilar hisob raqamlarga mablag'lar tushganligini tasdiqlagan, ammo to'lovlar davlat temir yo'l kompaniyasi "Ukrzaliznytsya"dan mablag'larni o'g'irlashda gumon qilinayotgan shaxs tomonidan amalga oshirilganligini aniqlagan.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced upcoming personnel "purges" in the Security Service of Ukraine (SBU). He made this statement in an evening address following a meeting with the leadership of the special service.
According to the head of state, on February 16, he listened to reports from acting SBU Chairman Yevhen Khmyra and his deputy Oleksandr Poklad, focused on countering Russian operations. Zelenskyy noted that Poklad will also oversee an internal review of the service's employees.
"Oleksandr Poklad will be responsible for cleansing the Security Service of Ukraine from those who serve in positions not for Ukraine, but for other interests. Tough actions and a truly fully strong Security Service of Ukraine are needed. I expect results," the president stated.
On the same day, the Specialized Anti-Corruption Prosecutor's Office (SAPO) reported the completion of a pre-trial investigation into a high-ranking SBU official. The name and position of the suspect have not been officially disclosed, but according to information from the Ukrainska Pravda publication, it concerns Ilya Vityuk.
The investigation, conducted jointly with detectives from the National Anti-Corruption Bureau of Ukraine (NABU), established that in December 2023, the suspect purchased an apartment worth 21.6 million hryvnias (500 thousand dollars), registering it in a relative's name. However, the purchase agreement listed a price of 12.8 million hryvnias (300 thousand dollars).
According to case materials, to confirm the origin of the funds, a family member declared income from entrepreneurial activities—providing legal and consulting services. Investigators confirmed the receipt of funds into accounts but determined that payments came from an individual suspected of embezzling funds from the state railway company Ukrzaliznytsia as part of an organized criminal group.