Prezidentning farmoni 7 viloyatda ilg‘or kasb-hunar texnikumlari asosida "Kasb-hunar shaharchalari"ni yaratish va maktab o‘quvchilarini zamonaviy kasblarga yo‘naltirishni nazarda tutadi.
Prezidentning 2026-yil 16-fevraldagi 22-sonli farmoniga ko‘ra, "Mahalla va butun jamiyatni rivojlantirish yili" doirasida ustuvor islohotlarning asosiy yo‘nalishlari belgilandi.
Xususan, quyidagilar ko‘zda tutilgan:
Kasb-hunar ta’limini rivojlantirish bo‘yicha islohotlarning asosiy yo‘nalishlariga quyidagilar kiradi:
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab texnikumlarda stipendiya to‘lash amaliyoti joriy etiladi. Bu o‘quvchilarni rag‘batlantirish va kasb-hunar ta’limini rivojlantirishga qaratilgan.

Указ президента предусматривает создание «Городков профессий» на базе передовых техникумов профессионального мастерства в 7 регионах и ориентацию школьников на современные профессии.
Согласно указу президента №22 от 16 февраля 2026 года, в рамках «Года развития махалли и всего общества» определены основные направления приоритетных реформ.
В частности, предусмотрено:
Основные направления реформ по развитию профессионального образования включают:
С 2026/2027 учебного года будет внедрена практика выплаты стипендий в техникумах. Это направлено на стимулирование учащихся и развитие профессионального образования.