Isroilning G‘azo sektoridagi harbiy kampaniyasi davomida minglab chet el fuqarolari jangovar harakatlarda qatnashdi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil armiyasi tarkibida 264 nafar O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan.
Al Jazeera nashri tahliliy maqola chop etib, G‘azo sektoridagi harbiy kampaniya davomida minglab chet el fuqarolari jangovar harakatlarda qatnashganini xabar qildi.
Isroil Mudofaa Armiyasi tarkibida 264 nafar O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgani ta’kidlanmoqda.
Nashrga ko‘ra, Isroil Mudofaa Armiyasi harbiy xizmatchilarining katta qismi ikki fuqarolikka ega. Ularning orasida, nashr yozishicha, AQSh, Fransiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ukraina, Rossiya va boshqa davlatlar fuqarolari bor.
Kamida 12000–13000 harbiy xizmatchi AQSh fuqarosi bo‘lib, eng katta guruhni tashkil qiladi. Shuningdek, Fransiya va Rossiya fuqarolari soni 5000–6000 kishini tashkil etadi. Buyuk Britaniya, Germaniya va Ukraina fuqarolari soni 1000 dan ortiq.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil tomonida 264 nafar O‘zbekistonlik jang qilgan — ular 5 millat vakillariga tegishli. Aniq millatlar ko‘rsatilmagan, biroq ularning Isroil fuqaroligiga ega ekanligi ta’kidlanmoqda.
Bundan tashqari, chet el fuqarolari orasida 189 nafar Qozog‘iston, 52 nafar Qirg‘iziston, 31 nafar Turkmaniston va 8 nafar Tojikiston fuqarolari ham bor.
Mualliflar ta’kidlashicha, chet elliklarning bir qismi Isroil armiyasida doimiy xizmat o‘tayotgan bo‘lsa, boshqa qismi mojaro keskinlashgandan keyin mamlakatga kelgan.
Nashrda chet el fuqarolarining harakatlari xalqaro gumanitar huquq normalarini buzgan deb topilsa, ularning mumkin bo‘lgan huquqiy javobgarligi masalasi ko‘tarilmoqda.
Iqtibos keltirilgan inson huquqlari tashkilotlari harbiy xizmatchilarning kelib chiqish davlatlarida tergov o‘tkazish va ularni potentsial javobgarlikka tortish zarurligini ta’kidlaydi. Shu bilan birga, bir qator davlatlarning rasmiy organlari bunday choralarni boshlaganliklari haqida ommaviy ravishda e’lon qilmagan.
G‘azodagi mojaro keskin xalqaro munozaralar mavzusi bo‘lib qolmoqda, chet el fuqarolarining jangovar harakatlarda qatnashishi esa diplomatik va huquqiy tortishuvlarga sabab bo‘lmoqda.