Xorazm viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar simobning katta miqdori noqonuniy sotilishiga urinishni muvaffaqiyatli to‘xtatdi. Simob juda zaharlangan va tartibga solingan metall hisoblanadi.
Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabanda bilan kurash bo‘limi tomonidan Yangiariq tumanida o‘tkazildi. Maxsus operatsiya davomida Xiva aholisidan biri “shartli xaridor”ga qariyb 20 kg simobni 5000 dollar evaziga sotishga urinayotganida qo‘lga olindi.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun o‘ta zaharli bo‘lganligi sababli yuqori xavfli zararli modda sifatida tasniflanadi. O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat‘iy tartibga solingan bo‘lib, maxsus davlat ruxsatnomalari va mutaxassislik bilan ishlash tartiblarini talab qiladi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar jamoatchilikni zaharlovchi moddalarni ruxsatsiz ishlatish jiddiy qonuniy oqibatlarga olib kelishini eslatdi.