Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabanda bilan kurash bo‘limi tomonidan Yangiariq tumanida o‘tkazildi. Maxsus operatsiya davomida Xiva aholisidan biri “shartli xaridor”ga qariyb 20 kg simobni 5000 dollar evaziga sotishga urinayotganida qo‘lga olindi.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun o‘ta zaharli bo‘lganligi sababli yuqori xavfli zararli modda sifatida tasniflanadi. O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat‘iy tartibga solingan bo‘lib, maxsus davlat ruxsatnomalari va mutaxassislik bilan ishlash tartiblarini talab qiladi.

Операция была проведена отделом по борьбе с контрабандой региональной Таможенной администрации в Янгиарыкском районе. В ходе спецоперации был задержан житель Хивы, пытавшийся продать около 20 кг ртути «условному покупателю» за 5000 долларов.
Ртуть классифицируется как высокорисковое опасное вещество из-за её крайней токсичности для здоровья человека и окружающей среды. Согласно законодательству Узбекистана, транспортировка, хранение и продажа таких материалов строго регулируются и требуют специальных государственных разрешений и процедур обращения.