Transport vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil yanvar oyida Toshkent shahri avtobuslarida bepul sayohat qilgan 11,5 mingdan ortiq yo‘lovchi jarimaga tortilgan.
Rasmiy ma’lumotlarga asosan, 2026-yil yanvar oyida yo‘l haqi to‘lamagan shaxslarga nisbatan jami 11,502 ta ma’muriy bayonnoma tuzilgan. Bu choralar Ma’muriy javobgarlik kodeksining tegishli moddasiga muvofiq amalga oshirilgan.
Tekshiruvlar davomida aniqlangan har bir qoidabuzar bir asosiy hisoblash miqdorining (AHM) o‘ndan bir qismi – 41,200 so‘m miqdorida jarimaga tortilgan.
2026-yil boshidagi nazorat ko‘lami oldingi davrlarga nisbatan sezilarli o‘sishni ko‘rsatmoqda. Taqqoslash uchun, 2026-yil yanvar oyidagi ko‘rsatkich poytaxtda 2025-yilning ilk 11 oyida qayd etilgan jami 19,632 ta bepul sayohat holatiga nisbatan ancha yuqori bo‘lib, bu yo‘lovchilarning qoidalarga rioya qilishini nazorat qilishda qat’iyroq yondashuvni anglatadi.
Tekshiruvlarning ko‘payishi Toshkent avtobus tizimining 2025-yil 1-yanvardan rasman kuchga kirgan naqd pulsiz to‘lov modeliga to‘liq o‘tishidan keyin sodir bo‘ldi. Ushbu qoidalarga ko‘ra, avtobus haydovchilari yo‘lovchilardan naqd pul qabul qilishdan qat’iyan man etilgan.
Transport nazorati Toshkent shahar hududiy bo‘limi inspektori Salimjon Nishonboyev nazorat jarayonini quyidagicha izohladi:
“Agar yo‘lovchi yo‘l haqini naqd pulda taklif qilsa, haydovchi uni rad etishi kerak. Vaziyat Transport nazorati viloyat inspektorlari tomonidan kuzatiladi. Birinchi marta qoidabuzarlik qilgan yo‘lovchiga ogohlantirish beriladi. Biroq, ogohlantirishga qaramay, qoidabuzarlik takrorlansa, haydovchi va yo‘lovchi uchun belgilangan tartibda ma’muriy bayonnomalar tuziladi.”
Vazirlik yo‘lovchilarni jarimalardan qochish va muammosiz sayohat qilish uchun transport kartalari, bank kartalari yoki mobil ilovalar kabi elektron to‘lov usullaridan foydalanishga chaqirmoqda.