AQSh prezidenti Donald Trump Ukrainani mojaroni tinch yo'l bilan hal qilish bo'yicha muzokaralarga tayyorligini iloji boricha tezroq namoyish qilish kerakligini aytdi. U bu haqda prezident samolyoti Air Force One borda jurnalistlarga bayon qildi.
«Hozircha Ukrainaga tezroq muzokaralar stoliga o'tirish yaxshiroq. Men sizga aytadigan hamma narsa shu. Biz ularning [muzokaralar stoliga] o'tirishini istaydigan pozitsiyadamiz», — dedi amerikalik rahbar.
Muzokaralar 17–18-fevral kunlari Jenevada bo'lib o'tadi. Rossiya delegatsiyasini prezident yordamchisi Vladimir Medinskiy boshqaradi, u ilgari 2022 va 2025 yillarda Istanbulda bo'lib o'tgan uchrashuvlarda Moskvaning muzokaralar guruhiga rahbarlik qilgan. Kremlda hozirgi bosqichda hududiy muammolar kabi kengroq masalalar muhokamasi rejalashtirilganligini tushuntirdi.
Rossiya delegatsiyasi 16-fevral kechqurun Jenevaga uchib ketdi. AQSh tomonidan prezidentning maxsus elchisi Stiv Uitkoff va Trumpning kuyovi Jared Kushner ishtirok etadi, ular ham Shveytsariyaga yo'l olishdi. Ukraina delegatsiyasi 16-fevral ertalab Jenevaga yetib keldi, deb xabar berdi Ukraina prezidenti idorasi rahbari Kirill Budanov, u muzokaralar guruhiga kiradi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Украине следует как можно скорее проявить готовность к переговорам по мирному урегулированию конфликта. Об этом он сказал журналистам на борту президентского самолета Air Force One.
«Пока что Украине лучше поскорее сесть за стол переговоров. Вот и все, что я вам скажу. Мы на позиции, когда мы хотим, чтобы они сели [за стол переговоров]», — отметил американский лидер.
Переговоры пройдут 17–18 февраля в Женеве. Российскую делегацию возглавит помощник президента Владимир Мединский, который ранее руководил переговорной группой Москвы на встречах в Стамбуле в 2022 и 2025 годах. В Кремле пояснили, что на нынешнем этапе планируется обсуждение более широкого круга вопросов, включая территориальную проблематику.
Российская делегация вылетела в Женеву поздним вечером 16 февраля. Со стороны США участие примут спецпосланник президента Стив Уиткофф и зять Трампа Джаред Кушнер, которые также направились в Швейцарию. Украинская делегация прибыла в Женеву утром 16 февраля, сообщил глава офиса президента Украины Кирилл Буданов, входящий в переговорную группу.