Rossiya prokuraturasi "Krokus Siti Holl" ishi bo'yicha 19 kishidan 15 nafari uchun umrbod qamoq jazosini talab qildi. Bu haqda 16-fevral kuni RBCga advokat Lyudmila Ayvar ma'lum qildi.
Foto: Yuriy Kochetkov / EPA / TASS
Ularga Jinoyat kodeksining bir nechta moddalari, jumladan, terrorchilik harakati sodir etish bo'yicha ayblovlar qo'yilgan. Ayblov tomonidan talab qilinayotgan minimal jazo 19 yil ozodlikdan mahrum qilish, "Moskva" agentligi xabar beradi.
Tergov versiyasiga ko'ra, "Krokus Siti Holl"ga hujum "Islom davlati" tarkibiga kiruvchi "Viloyat Xurosan" terror tashkiloti tomonidan tashkil etilgan. Shu bilan birga, tergovchilar tayyorgarlikka xorijiy maxsus xizmatlar aloqador bo'lishi mumkinligini, terror harakati esa "Ukraina oliy rahbariyati manfaatlari uchun" tashkil etilganligini da'vo qilmoqda. Jinoyat tashkilotchilari hali aniqlanmagan.

Russian prosecutors have requested life sentences for 15 out of 19 defendants in the Crocus City Hall case. This was reported by lawyer Lyudmila Aivar to RBC on February 16.
They face charges under several articles of the Criminal Code, including committing a terrorist act. The minimum punishment demanded by the prosecution is 19 years of imprisonment, according to the Moscow news agency.
According to the investigation's version, the attack on Crocus City Hall was organized by the terrorist group "Vilayat Khorasan," part of the Islamic State structure. Investigators also claim that foreign intelligence services may have been involved in the preparation, and the terrorist act was allegedly organized "in the interests of Ukraine's top leadership." The organizers of the crime have not yet been identified.