O‘zbekistonda Ramazon oyi 2026-yil 19-fevraldan boshlanadi, rasmiy e’lon qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Muqaddas Ramazon oyini munosib nishonlash to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi. Hujjatga muvofiq, O‘zbekiston Musulmonlari idorasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotga asosan, 2026-yilda Ramazon 19-fevraldan boshlanishi qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazon oyini milliy an’analar va qadriyatlar asosida nishonlashni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla fondi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash "Nuroniy" jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda olib boriladi.
"Ramazon – mehribonlik, birdamlik va minnatdorchilik oyi" mavzusi ostida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilandi:
• kam ta’minlangan oilalar, muhtoj shaxslar va ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarga keng qamrovli yordam ko‘rsatish;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va iqtisodiy tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflovchilikni oldini olish.

Рамадан в Узбекистане начнется 19 февраля 2026 года, согласно официальному объявлению.
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление "О достойном проведении благословенного месяца Рамадан". В соответствии с документом, информация, предоставленная Управлением мусульман Узбекистана о том, что Рамадан в 2026 году начнется 19 февраля, принята к сведению.
Постановление предписывает Совету Министров Республики Каракалпакстан, областным администрациям и администрации города Ташкента реализовать меры по обеспечению проведения Рамадана в соответствии с национальными традициями и ценностями.
Эти усилия будут осуществляться в сотрудничестве с Комитетом по делам религий, Ассоциацией махаллей Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты, Фондом "Нуроний" по поддержке социальной деятельности ветеранов Узбекистана и другими партнерскими организациями.
В рамках темы "Рамадан – месяц сострадания, солидарности и благодарности" определены следующие приоритеты:
• организация мероприятий, связанных с Рамаданом, компактным, содержательным и экономичным образом, при предотвращении расточительства и излишеств.