O‘zbekistonda Ramazon oyi 2026-yil 19-fevraldan boshlanadi, rasmiy e’lon qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Muqaddas Ramazon oyini munosib nishonlash to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi. Hujjatga muvofiq, O‘zbekiston Musulmonlari idorasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotga asosan, 2026-yilda Ramazon 19-fevraldan boshlanishi qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazon oyini milliy an’analar va qadriyatlar asosida nishonlashni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla fondi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash "Nuroniy" jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda olib boriladi.
"Ramazon – mehribonlik, birdamlik va minnatdorchilik oyi" mavzusi ostida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilandi:
• kam ta’minlangan oilalar, muhtoj shaxslar va ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarga keng qamrovli yordam ko‘rsatish;
• mahallalarni o‘zaro hurmat, birlik, adolat va ma’naviy tarbiya markazlari sifatida mustahkamlash;
• yer, suv, havo va tabiiy muhitni muhofaza qilish, shuningdek, muqaddas joylar, ziyoratgohlar va qabristonlarni yaxshilash;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va iqtisodiy tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflovchilikni oldini olish.