Xorazm viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar yuqori darajada zaharlangan va tartibga solinadigan metall bo'lgan simobning katta miqdorini noqonuniy sotishga urinishni muvaffaqiyatli to'xtatdi.
Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabandaga qarshi bo'limi tomonidan Yangiariq tumanida o'tkazildi. Maxsus operatsiya davomida Xiva shahridan bir fuqaro "shartli xaridor" ga qariyb 20 kg simobni 5000 dollarga sotishga urinib, ushlab qolindi.
Zararli moddaning kelib chiqishini aniqlash va noqonuniy savdoda ishtirok etgan boshqa shaxslarni aniqlash uchun dastlabki tergov hozirda olib borilmoqda.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun o'ta zaharliligi tufayli yuqori xavfli zararli modda sifatida tasniflanadi. O'zbekiston qonunchiligiga ko'ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat'iy tartibga solinadi va maxsus davlat ruxsatnomalari va ixtisoslashtirilgan qayta ishlash tartiblarini talab qiladi.
Hokimiyatlar jamoatchilikni zaharlangan moddalarni ruxsatsiz qayta ishlashning jiddiy qonuniy oqibatlari borligini eslatdi.