O'zbekiston Markaziy banki o'zining so'nggi inflyatsiya tahlilini e'lon qildi, bunda 2026-yil yanvar oyida yillik inflyatsiya darajasi 7,2% ga sekinlashgani ma'lum qilindi. Bu o'tgan yilning shu davridagi 9,9% dan sezilarli pasayishni anglatadi.
Regulyator ma'lumotlariga ko'ra, bu sekinlashuv asosan 2024-yilgi energiya narxlarini liberallashtirishning barqarorlashtiruvchi ta'sirining yakunlanishi bilan bog'liq. Ma'lumotlar bozor barqarorlashayotganini ko'rsatmoqda, ko'pchilik tovarlar va xizmatlarning narxlari yiliga 10% dan kam o'smoqda.
Narx dinamikasi tahlili
Tahlil shuni ko'rsatadiki, 2025-yil yanvardan 2026-yil yanvargacha oziq-ovqat mahsulotlari narxi 5,5% ga, oziq-ovqat bo'lmagan mahsulotlar 5,2% ga oshgan. Biroq, xizmatlar sohasida narxlar yillik asosda 13,5% ga keskin ko'tarilgan.
Markaziy bank iste'mol savatidagi narx o'sishi nisbatan kam ekanligini ta'kidladi:
Sezilarli narx pasayishlari
Umumiy inflyatsiya tendentsiyasiga qaramay, o'tgan yil davomida bir qator muhim tovarlar arzonlashdi. Oziq-ovqat sohasida qovoq narxi 57,9% ga keskin tushdi, undan keyin baqlajon (–30,5%), tarvuz (–27,9%), shaftoli (–24,5%) va sarimsoq (–21,1%) keladi.
Oziq-ovqat bo'lmagan tovarlar toifasida katta oshxona jihozlari narxi 2,9% ga tushdi, kichik uy jihozlari va A4 qog'ozlari esa mos ravishda 1% va 0,9% ga biroz pasaydi.
Xizmatlar sohasida ham ba'zi qisqarishlar kuzatildi; pul o'tkazmalari narxi 7,5% ga tushdi, xususiy universitetlarda o'qish narxi esa 0,5% ga biroz kamaydi. E'tiborlisi, metro yo'llari va statsionar aloqa xarajatlari o'zgarmadi.
Keskin o'sishni boshdan kechirgan sohalar
Hisobot o'rtacha ko'rsatkichdan ancha yuqori narx o'sishini ko'rsatgan bir qator istisnolarni ta'kidlaydi. Oziq-ovqat toifasida limon narxi 90,8% bilan eng yuqori o'sishni qayd etdi. Go'sht mahsulotlari ham inflyatsiya indeksiga sezilarli ta'sir ko'rsatdi, qo'y go'shti narxi 27,2% ga, suyaksiz mol go'shti 25% ga, suyakli mol go'shti esa 23,8% ga oshdi. So'nggi ma'lumotlar shuni ko'rsatadiki, go'sht mahsulotlari yolg'iz umumiy inflyatsiya darajasining 13% ini tashkil qiladi.
Oziq-ovqat bo'lmagan tovarlar orasida to'y uzuklari narxi 32,6% bilan eng yuqori o'sishni ko'rsatdi, undan keyin metan gazi 30,2% bilan keladi.
Xizmatlar sohasida eng keskin o'zgarishlar qayd etildi. Avtomobil sug'urta mukofotlari rekord darajada 281,8% ga ko'tarildi, trolleybus yo'llari narxi esa ikki baravar o'sib, 100% o'sishni belgiladi. Bundan tashqari, ichki aviachiptalar narxi 55,9% ga, haydovchilik kurslari 48,5% ga, tabiiy gaz esa 39,2% ga oshdi. Kommunal xizmatlar narxlari ham o'sish tendentsiyasini ko'rsatdi, sovuq suv narxi 35,1% ga, elektr energiyasi narxi esa 8,8% ga ko'tarildi.
Markaziy bank yilning qolgan qismi uchun optimistik bo'lib, yillik inflyatsiya darajasining pasayishda davom etishini va 2026-yil oxirigacha 6,5% maqsadiga yetishini bashorat qilmoqda.