Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trump Ukrainani mojaroni tinch yo'l bilan hal qilish bo'yicha muzokaralarga tayyorligini iloji boricha tezroq ko'rsatish kerakligini aytdi. U bu haqda prezident samolyoti Air Force One borda jurnalistlarga bayon qildi.
«Hozircha Ukrainaga tezroq muzokaralar stoliga o'tirish yaxshiroq. Men sizga aytadigan hammasi shu. Biz ularning [muzokaralar stoliga] o'tirishini istaydigan pozitsiyadamiz», — dedi amerikalik rahbar.
Muzokaralar 17–18 fevral kunlari Jenevada bo'lib o'tadi. Rossiya delegatsiyasini prezident yordamchisi Vladimir Medinskiy boshqaradi, u ilgari 2022 va 2025 yillarda Istanbuldagi uchrashuvlarda Moskvaning muzokara guruhiga rahbarlik qilgan. Kremlda hozirgi bosqichda hududiy masalalar kabi kengroq masalalar muhokama qilinishi rejalashtirilganligini tushuntirdi.
Rossiya delegatsiyasi 16 fevral kechqurun Jenevaga uchib ketdi. AQSh tomonidan prezidentning maxsus elchisi Stiv Uitkoff va Trumpning kuyovi Jared Kushner ishtirok etadi, ular ham Shveytsariyaga yo'l olishdi. Ukraina delegatsiyasi 16 fevral ertalab Jenevaga yetib keldi, deb muzokara guruhiga kirgan Ukraina prezidenti idorasi rahbari Kirill Budanov xabar qildi.

"For now, it's better for Ukraine to sit down at the negotiating table quickly. That's all I'll tell you. We are in a position where we want them to sit down [at the negotiating table]," the American leader noted.
The talks will take place on February 17–18 in Geneva. The Russian delegation will be led by presidential aide Vladimir Medinsky, who previously headed Moscow's negotiation group at meetings in Istanbul in 2022 and 2025. The Kremlin explained that at this stage, a broader range of issues is planned for discussion, including territorial matters.
The Russian delegation flew to Geneva late on February 16. From the U.S. side, participation will include presidential special envoy Steve Whitkoff and Trump's son-in-law Jared Kushner, who also headed to Switzerland. The Ukrainian delegation arrived in Geneva on the morning of February 16, according to the head of the Ukrainian president's office, Kirill Budanov, who is part of the negotiation group.