Samarqand viloyati maktabgacha va maktab ta'limi boshqarmasi rahbari Muzaffar Hamdamov o'g'li va jiyanini Sankt-Peterburgdagi "Qizil yelkanlar" bitiruv bayramiga yuborgani uchun lavozimidan ozod qilindi. Yana 5 xodimga intizomiy choralar qo'llash to'g'risida takliflar kiritildi.
Davlat xizmatchilari qarindoshlarini iqtidorli o'quvchilar o'rniga Sankt-Peterburgdagi bitiruv bayramiga yuborilgani haqidagi fakt bo'yicha xizmat tekshiruvi o'tkazildi. Natijada, Samarqand viloyati maktabgacha va maktab ta'limi boshqarmasi rahbari Muzaffar Hamdamov lavozimidan ozod qilindi. Ma'lumotni Korruptsiyaga qarshi kurash agentligi tasdiqladi.
Tekshiruv jarayonida mas'ul shaxslar "Davlat fuqarolik xizmati to'g'risida" va "Qiziqishlar to'qnashuvi to'g'risida" qonunlar talablariga, shuningdek davlat xizmatchilari xizmat axloqi normalariga zid harakatlar qilganliklari, qo'pol xatolar va buzilishlarga yo'l qo'yganliklari aniqlandi.
Bundan tashqari, vazirlikka boshqarma o'rinbosari A.B., buxgalteriya hisobi va davlat xaridlari bo'limi yetakchi mutaxassisi O.M., o'qituvchilar bilim va malakasini baholash tashkiloti bo'limi bosh metodisti O.M., o'quvchilar bilimlarini baholash va tahlili bo'limi boshlig'i G.S., shu bo'lim metodisti I.X.ga nisbatan intizomiy jazolar qo'llash to'g'risida takliflar kiritildi.
Masala vazirlik Axloq komissiyasining yig'ilishida ko'rib chiqilib, kelajakda bunday holatlarning oldini olish choralari belgilandi.
Ma'lumot uchun: Muzaffar Hamdamov 2019 yildan beri Paxtachi tumani hokimi lavozimida ishlagan, 2025 yil fevral oyida esa viloyat boshqarmasi rahbari etib tayinlangan.
Eslatib o'tamiz, 2025 yil iyun oyida Sankt-Peterburgdagi "Qizil yelkanlar" bayramiga a'lochi o'quvchilar o'rniga boshqarma ayrim mansabdor shaxslarining farzandlari va qarindoshlari yuborilgan edi.
Shundan so'ng Korruptsiyaga qarshi kurash agentligi tekshiruv boshladi. Natijalariga ko'ra, xorijiy safar uchun mahalliy byudjetdan ajratilgan 95 million so'mdan 3 o'quvchining ota-onalari tomonidan 28 million so'm byudjetga qaytarilgan. Shuningdek, vazirlikka homiylik qilgan mansabdor shaxslarni lavozimidan ozod qilish to'g'risida ko'rsatma kiritilgan edi.

Muzaffar Hamdamov, who sent his son and nephew to the graduation celebration "Scarlet Sails" in St. Petersburg, has been dismissed from his position. Proposals for disciplinary measures have also been submitted for five other employees.
A service inspection was conducted regarding the fact that relatives of officials were sent to the graduation celebration in St. Petersburg instead of gifted schoolchildren. As a result, the head of the Samarkand Region Preschool and School Education Department, Muzaffar Hamdamov, has been relieved of his duties. The information was confirmed by the Agency for Combating Corruption.
The inspection revealed that responsible persons committed actions contrary to the requirements of the laws "On State Civil Service" and "On Conflict of Interest," as well as the norms of official ethics for civil servants, allowing gross errors and violations.
Furthermore, proposals for disciplinary actions have been submitted to the ministry regarding the deputy head of the department A.B., the leading specialist of the accounting and public procurement department O.M., the chief methodologist of the department for organizing assessment of teachers' knowledge and qualifications O.M., the head of the department for assessment and analysis of students' knowledge G.S., and the methodologist of this department I.Kh.
The issue was considered at a meeting of the Ministry's Ethics Commission, where measures were defined to prevent such cases in the future.
For reference: Muzaffar Hamdamov served as the hokim of Pakhtachi District since 2019 and was appointed head of the regional department in February 2025.
Recall that in June 2025, children and relatives of certain officials of the department were sent to the "Scarlet Sails" celebration in St. Petersburg instead of top students.
After this, the Agency for Combating Corruption initiated an inspection. According to its results, it was reported that out of 95 million soums allocated from the local budget for the foreign trip, 28 million soums were returned to the budget by the parents of 3 students. Also, a submission was made to the ministry to dismiss the officials who allowed favoritism.