O'zbekistonning Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi fuqarolarning sug'urta kompaniyalarining harakatlariga oid mingga yaqin murojaatlarini ko'rib chiqdi va mijozlarga 2,8 mlrd so'm qaytarishni ta'minladi.
Qo'mita ma'lumotlariga ko'ra, shikoyatlarning yarmidan ko'pi majburiy avtograxdanlik javobgarligini sug'urtalashga tegishli edi. Fuqarolar sug'urtachilarning mulk zararini qoplashdan bosh tortishi, to'lov muddatlarini cho'zishi yoki turli bahonalar bilan to'liq kompensatsiyadan voz kechishi haqida xabar berishdi.
2026-yil 1-yanvardan kuchga kirgan yangi sug'urta qoidalari amal qila boshlaganidan keyin o'tkazilgan tekshiruv jarayonida mutaxassislar bir qator tizimli buzilishlarni aniqladilar.
Ular orasida - ommaviy shartnomalarning yangilangan talablarga mos kelmasligi, o'zbek tilida ma'lumotning yo'qligi, sug'urta kompaniyalarining majburiyatlarini to'liq ochib bermasligi, rasmiy saytlardagi eskirgan ma'lumotlar, shuningdek, onlayn sotib olishdan oldin polis shartlarini o'rganishning imkonsizligi bor edi.