Isroil hukumati va harbiy rahbariyati AQShning Eronga mumkin bo‘lgan harbiy zarbasi fonida bir qator yig‘ilishlar o‘tkazdi. Buni The Times of Israel nashri o‘z manbalariga tayanib xabar qildi.
Nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, tayyorgarlik AQSh va Eron o‘rtasidagi yadro dasturi bo‘yicha muzokaralardan so‘ng faollashdi, bu muzokaralarni amerikalik amaldorlar istiqbolli emas deb baholaydi.
AQShning yuqori martabali vakillaridan biri 17-fevraldagi uchrashuvni "ma’nosiz" deb atadi, boshqasi esa Tehron oy oxirigacha kelishuvga rozi bo‘lishi va muhim imtiyozlar paketini olishi uchun vaqt borligini aytdi.
Amerikalik manbalar shuningdek, AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga qarshi keng ko‘lamli harbiy operatsiya qarorini qabul qilish arafasida ekanligini da’vo qilmoqda.
Bu sharoitda isroillik hokimiyat organlari barcha darajalarda maslahatlashuvlar o‘tkazdi. Rasmiy shaxslarning baholashiga ko‘ra, AQShning harbiy operatsiya o‘tkazish ehtimoli yuqori bo‘lib qolmoqda, ammo mumkin bo‘lgan zarba birgalikdami yoki faqat amerikalik kuchlar tomonidan amalga oshirilishimi hali ma’lum emas.
"Jadvallar qisqarmoqda va bu harbiy tayyorgarlikka taalluqli. Oxir-oqibat, qarorni bitta odam qabul qiladi", – deb aytdi nomi oshkor etilmagan yuqori martabali isroillik amaldor, AQSh prezidentiga ishora qilib.

Правительство и военное руководство Израиля провели серию совещаний на фоне возможного военного сценария, предусматривающего нанесение США ударов по Ирану. Об этом сообщает The Times of Israel со ссылкой на источники.
По данным издания, подготовка активизировалась после переговоров между США и Ираном по ядерной программе, которые американские чиновники оценивают как малоперспективные.
Один из высокопоставленных представителей США назвал встречу 17 февраля «бессмысленной», а другой заявил, что у Тегерана остается время до конца месяца, чтобы согласиться на сделку и получить пакет существенных уступок.
Американские источники также утверждают, что президент США Дональд Трамп якобы близок к принятию решения о масштабной военной операции против Ирана.
На этом фоне израильские власти провели консультации на всех уровнях. По оценкам официальных лиц, вероятность военной операции США остается высокой, однако пока неизвестно, будет ли возможный удар совместным или его осуществят исключительно американские силы.
«Графики сокращаются, и это касается военной готовности. В конечном итоге решение будет принимать один человек», — заявил неназванный высокопоставленный израильский чиновник, намекая на президента США.