Isroil hukumati va harbiy rahbariyati AQShning Eronga mumkin bo‘lgan harbiy zarbasi fonida bir qator yig‘ilishlar o‘tkazdi. Buni The Times of Israel nashri o‘z manbalariga tayanib xabar qildi.
Nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, tayyorgarlik AQSh va Eron o‘rtasidagi yadro dasturi bo‘yicha muzokaralardan so‘ng faollashdi, bu muzokaralarni amerikalik amaldorlar istiqbolli emas deb baholaydi.
AQShning yuqori martabali vakillaridan biri 17-fevraldagi uchrashuvni "ma’nosiz" deb atadi, boshqasi esa Tehron oy oxirigacha kelishuvga rozi bo‘lishi va muhim imtiyozlar paketini olishi uchun vaqt borligini aytdi.
Amerikalik manbalar shuningdek, AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga qarshi keng ko‘lamli harbiy operatsiya qarorini qabul qilish arafasida ekanligini da’vo qilmoqda.
Bu sharoitda isroillik hokimiyat organlari barcha darajalarda maslahatlashuvlar o‘tkazdi. Rasmiy shaxslarning baholashiga ko‘ra, AQShning harbiy operatsiya o‘tkazish ehtimoli yuqori bo‘lib qolmoqda, ammo mumkin bo‘lgan zarba birgalikdami yoki faqat amerikalik kuchlar tomonidan amalga oshirilishimi hali ma’lum emas.
"Jadvallar qisqarmoqda va bu harbiy tayyorgarlikka taalluqli. Oxir-oqibat, qarorni bitta odam qabul qiladi", – deb aytdi nomi oshkor etilmagan yuqori martabali isroillik amaldor, AQSh prezidentiga ishora qilib.

The Israeli government and military leadership have held a series of meetings amid a potential military scenario involving U.S. strikes on Iran. This is reported by The Times of Israel, citing sources.
According to the publication, preparations intensified after U.S.-Iran nuclear talks, which U.S. officials assess as having little prospect.
One senior U.S. official called the February 17 meeting "pointless," while another stated that Tehran has until the end of the month to agree to a deal and receive a package of significant concessions.
U.S. sources also claim that U.S. President Donald Trump is allegedly close to making a decision on a large-scale military operation against Iran.
Against this backdrop, Israeli authorities have conducted consultations at all levels. According to official estimates, the likelihood of a U.S. military operation remains high, but it is still unknown whether a potential strike would be joint or carried out exclusively by U.S. forces.
"Timelines are shortening, and this pertains to military readiness. Ultimately, the decision will be made by one person," said an unnamed senior Israeli official, hinting at the U.S. president.