Shavkat Mirziyoyevning Vashingtondagi ishchi tashrifi AQSh Savdo vaziri G'ovard Latnik bilan uchrashuvdan boshlandi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashington shahriga ishchi tashrifi dasturi AQSh Savdo vaziri G'ovard Latnik bilan uchrashuv bilan boshlandi.
Uchrashuvda o'zbek-amerika strategik sherikligini mustahkamlash va ustuvor yo'nalishlarda hamkorlik loyihalarini ilgari surishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Qoniqarli holatda, Amerika Qo'shma Shtatlari O'zbekistonning asosiy sheriklaridan biri ekanligi qayd etildi: o'zaro savdo hajmi 1 milliard dollardan oshdi, mamlakat bozorida taxminan 340 ta amerika kompaniyasi faoliyat yuritmoqda.
Energetika, kritik minerallar sohasi, transport, qishloq xo'jaligi, IT va boshqa yo'nalishlarda yirik loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
35 milliard dollarlik uch yillik Iqtisodiy hamkorlik dasturi amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda biznes tadbirlari doirasida bir qator muhim kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.
Yaqinda tashkil etilgan Biznes kengashi imkoniyatlaridan foydalanish va ustuvor loyihalarni tizimli qo'llab-quvvatlash uchun Investitsiya platformasini ishga tushirish zarurligi ta'kidlandi.
Shuningdek, savdo aloqalarini rivojlantirish, O'zbekistonning hududlari bilan bevosita biznes aloqalarini kengaytirish muhimligi ta'kidlandi.