Prezident Shavkat Mirziyoyev temir yo'l tarkiblarini modernizatsiya qilish va vagon qurish korxonalari quvvatlarini oshirish vazifasini qo'ydi. 25-fevral, chorshanba kuni bo'lib o'tgan yig'ilishda yuk va yo'lovchi vagonlari ishlab chiqarish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish natijalari ko'rib chiqildi va yaqin kelajakdagi rejalar belgilandi.
Prezident matbuot xizmatining ma'lumotlariga ko'ra, 2023-2025 yillarda 105 million dollarlik loyiha doirasida 1590 yarim ochiq yuk vagoni ishlab chiqarildi. Bu logistika zanjirlarini mustahkamlab, yuk aylanmasini oshirdi.
Hozirda 2025-2026 yillar uchun mo'ljallangan 150 million dollarlik ikkinchi bosqich amalga oshirilmoqda. U 954 yuk va 70 yo'lovchi vagoni chiqarishni, shuningdek, profil korxonalarni modernizatsiya qilishni nazarda tutadi.
Bugungi kunga qadar 45 yo'lovchi vagoni va 340 sista ishlab chiqarildi. Yil oxirigacha yana 614 yuk va 25 yo'lovchi vagoni chiqarish rejalashtirilgan.
Ish sur'atlarini yanada oshirish uchun 1350 yuk vagoni yetkazib berish uchun qo'shimcha 100 million dollar ajratishni nazarda tutuvchi alohida qaror imzolandi. Davlat rahbari sanoat korxonalari quvvatlarini bir yarim baravar oshirishni, joriy yilda ikki ming yuk vagoni ishlab chiqarishga chiqishni buyurdi, shuningdek, vagon parkini modernizatsiya qilish va xarajatlarni optimallashtirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Ilgari O'zbekistonning yo'lovchi poyezdlari parki yirik kredit moliyalashuvi hisobiga keng qamrovli modernizatsiyaga uchrashini e'lon qilingan edi. Qayta qurish va rivojlantirish jamg'armasi 'O'zbekiston temir yo'llari' kompaniyasiga 200 yo'lovchi vagonini yangilash uchun 143 million dollar ajratadi.

Президент Шавкат Мирзиёев поставил задачу по модернизации железнодорожных составов и наращиванию мощностей вагоностроительных предприятий. На состоявшемся в среду, 25 февраля, совещании рассмотрены итоги реализации проектов в сфере производства грузовых и пассажирских вагонов, а также определены планы на ближайшую перспективу.
Как сообщила пресс-служба президента, в 2023-2025 годах в рамках проекта стоимостью 105 миллионов долларов произведено 1 590 полуоткрытых грузовых вагонов. Это позволило укрепить логистические цепочки и увеличить грузооборот.
В настоящее время реализуется второй этап стоимостью 150 миллионов долларов, рассчитанный на 2025-2026 годы. Он предусматривает выпуск 954 грузовых и 70 пассажирских вагонов, а также модернизацию профильных предприятий.
На сегодняшний день уже изготовлено 45 пассажирских вагонов и 340 цистерн. До конца года планируется выпустить еще 614 грузовых и 25 пассажирских вагонов.
Для дальнейшего наращивания темпов подписано отдельное постановление, предусматривающее выделение дополнительных 100 миллионов долларов на поставку 1 350 грузовых вагонов. Глава государства поручил увеличить мощности промышленных предприятий в полтора раза, чтобы выйти на производство двух тысяч грузовых вагонов уже в текущем году, а также дал указания по модернизации вагонного парка и оптимизации затрат.
Ранее сообщалось, что парк пассажирских поездов Узбекистана ждет масштабная модернизация благодаря крупному кредитному финансированию. Фонд реконструкции и развития выделит компании «Узбекистон темир йуллари» 143 миллиона долларов для обновления 200 пассажирских вагонов.