O‘zbekistonda may oyi juda beqaror ob-havo bilan boshlanib, butun oy bo‘yicha harorat may oylaridagi ko‘p yillik o‘rtacha me’yordan 1,5−2 daraja yuqori, ya’ni issiq, yog‘ingarchilik kesimida respublika bo‘ylab me’yordan biroz ko‘p, ammo jadal yog‘inlar bilan o‘tishi oydinlashmoqda.
Jahon meteorologik tashkiloti dunyo bo‘ylab kelayotgan may, iyun va iyul oylari uchun maslahatomuz prognozlarini taqdim etgan. Unda Tinch okeanining ekvator qismida suv harorati tez ko‘tarilayotgani keltirilgan. Bu esa 2026-yil may-iyul oylaridayoq El-Nino hodisasi qayta boshlanishi ehtimoli yuqori ekanini ko‘rsatyapti. Mutaxassislarga ko‘ra, yaqin uch oyda dunyo bo‘ylab quruqlikda harorat me’yordan yuqori bo‘lishi deyarli umumiy holatga aylanadi. Yog‘ingarchilik esa hududlarga qarab keskin farq qiladi.
El-Nino boshlanishi odatda Markaziy Osiyoda, jumladan, O‘zbekistonda yoz faslida haroratning yanada oshishi va ayrim hududlarda yog‘ingarchilik rejimining keskin o‘zgarishiga olib kelishi mumkin. Bunda o‘tmishdan issiq to‘lqinlarning kuchayishi, vodiy viloyatlari va baland tog‘lar uchun sel va qisqa muddatli kuchli yomg‘irlar yog‘ish ehtimolini oshirib, ayrim joylarda qurg‘oqchilik xavfining ortishi kabi holatlar bilan kechgan.
O‘zbekistonliklar azaldan may oyida havo haroratining nol darajadan-da keskin pasayib ketishi bilan bog‘liq anomal sovuq kunlar, shu bilan birga, yozning chillasida kuzatiladigan jazirama anomal issiq kunlariga ko‘p-ko‘p guvoh bo‘lgan. Masalan, o‘tgan 2025-yilning may oyida respublikaga faqat yoz oylarida kirib keluvchi issiq havo oqimining ushbu oyda kirib kelganini o‘zbekistonliklar hali esdan chiqarmagan bo‘lsa kerak. 1989-yilning 1-may sanasi esa yoshi kattalar yodida bo‘lib, o‘sha paytda mintaqaga kirib kelgan sovuq oqim respublikaning katta qismida havo haroratini nol darajadan pasaytirib yuborib, joylarga qorlarni ulashgan edi.
O‘zgidromet bu safar may oyi uchun taqdim etgan maslahatomuz ob-havo prognozida oyning ko‘p yillik iqlimiy me’yordan 1,5−2 daraja yuqori bo‘lishi bilan bog‘liq kutilmalarini omma bilan bo‘lishdi. Agentlik o‘zining oylik ob-havo prognozida joriy oy namgarchil, mo’tadil yoki quruq kelishi haqidagi ma’lumotlarni ochiqlamagan.
Shunga qaramay, bu yil mayning boshlari beqaror ob-havo bilan boshlanib, oyning birinchi 5 kunligida ayrim hududlarda momaqaldiroq, kuchli shamollar va qisqa muddatli yomg‘irlar kuzatilishiga ishoralar qaratilgan.
Harorat kechalari 13−18°, kunduzlari 22−27° atrofida bo‘ladi. Keyinchalik oy davomida havo bosqichma-bosqich isib boradi: kechalari 18−23°, kunduzlari 30−35° gacha, ayniqsa, shimol, janub va cho‘l hududlarda 36−38° gacha chiqishi mumkinligi keltirilgan. Ayrim kunlarda qisqa chaqmoq-momaqaldiroqli yomg‘irlar yog‘ishi qo‘shimcha qilingan. Ushbu prognoz asosida oyning birinchi o‘n kunligi mo’tadil, yog‘inlarga boy o‘tishi mumkinligini tushunish mumkin.
O‘zbekistonda yaqin bir oylik ob-havo prognozlarini tuzishda dunyodagi 5 ga yaqin yirik alomatlarning ayni bugungi kundagi holati va ularning oylik prognozlariga e’tibor qaratib, mayda kutilayotgan yog‘ingarchilik va haroratning ko‘p yillik iqlimiy me’yordan qanday chetlashishlarga ega bo‘lishi mumkinligini ko‘rib chiqish mumkin.
Tinch okeani markazidagi suv harorati nihoyat barqaror isib borish tamoyiliga uchrab, ayni kunlarda neytral holatdan kuchsiz El-Nino holatiga o‘tishi qayd etilmoqda. Tinch okeani markazida asta El-Nino rivojlana boshlamoqda. Bu kabi jarayon endi dunyoda turli xil iqlim anomaliyalari ortishiga, dovullar, suv toshqinlari, yirik hajmdagi do‘l hodisalari ko‘payishiga olib keladi. Ayrim hududlarda esa rekord darajadagi issiqlik to‘lqinlari, qurg‘oqchilik kuchayadi.
Hozirda Atlantika okeani shimolidagi Shimoliy Atlantika sirkulyatsiya fazasi aprelning so‘nggi kunlarida yana qayta manfiy fazaga o‘tish holatida bo‘lib turibdi. Prognozlar bo‘yicha ham oy davomida u manfiy fazada qolishi taxmin qilinmoqda. Bunday pozitsiyada bizning mintaqaga may oyida Eron hududlaridan orqama-ketin nam havo oqimlari kirib kelishi ta’minlanadi. Ayniqsa, oyning ikkinchi o‘n kunligi anchayin namgarchil o‘tsa kerak.
Hind okeani shimolidagi suv haroratiga mintaqada qish-bahor mavsumidagi yog‘in quvvatini hal qiluvchi yana bir alomat sifatida qaralib, hozirda u musbat fazada turibdi. Butun may davomida ushbu hodisaning musbat fazada bo‘lishi bilan bog‘liq prognozlar taqdim etilmoqda. Bu kabi holat ham bizga janubdan kirib keluvchi nam havo oqimlari quvvatini kuchaytirib berish mexanizmi bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
Yuqoridagi uch indikator mintaqada yog‘ingarchilik rejimi uchun hal etuvchi omil bo‘lsa, ayni may oyida issiq va nam havo oqimlari bilan o‘rin almashinuv payti joylarda kuchli jala hodisalari bo‘lishi, kuchli sel kelishi mumkin.
May oyida havo haroratining keskin sovib ketishi bilan bog‘liq kutilmalar hozircha yo‘q. Ya’ni respublikaning katta qismida tunlari va tonggi muddatlarda nabotot olami uchun havo haroratining +5 darajadan pasayib ketishi bilan bog‘liq sovuqlik kutilmalar mavjud emas. Tog‘lar, shimol hududlar uchun esa bunday deb bo‘lmaydi.
Shunday qilib, yuqoridagi 5 alomat, dunyoning turli ob-havo prognoz markaz ma’lumotlari hamda joriy mavsumga yaqinroq bo‘lgan o‘tmish analog yil ma’lumotlari asosida mayda kutilayotgan oylik yog‘ingarchilik va oylik havo haroratning ko‘p yillik iqlimiy me’yordan chetlashish xaritalarini tuzib chiqdik.
Unga ko‘ra, mayda oylik havo harorati Hisor tog‘liklari, Orol dengizi atrofi va Navoiy viloyati shimoliy hududlarida ko‘p yillik iqlimiy me’yordan 2−2,5 daraja yuqori, Surxondaryo, Qashqadaryo, Xorazm viloyatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi tumanlari, Toshkent va Samarqand viloyatining aksar tumanlarida biroz issiqroq bo‘lishi mumkin. Vodiy viloyatlarida joriy may me’yor atrofida o‘tishi oydinlashgan. Ehtimol, vodiyliklar salqin ob-havolardan ko‘proq bahramand bo‘ladi. Oyning birinchi va uchinchi o‘n kunliklari issiq, ikkinchi o‘n kunligi esa salqinroq bo‘lishini aytib o‘tish mumkin.
Yog‘ingarchilik kesimida oy davomida yog‘in taqsimoti har xil: Toshkent viloyatining katta qismida bu safar ko‘p yog‘inlar kuzatilib, ko‘p yillik iqlimiy me’yorning 1,5 barobarga yaqini yog‘ib qo‘yishi mumkin. Shu kabi katta chetlashishlar respublikaning Jizzax viloyati tog‘li hududlari hamda Navoiy va Buxoro viloyatlarining ayrim chegaradosh tumanlariga xos. Umuman olganda, Qizilqum cho‘li katta qismi, Qoraqalpog‘istonning ayrim tumanlari hamda Surxondaryo viloyati ko‘plab tumanlarini hisobga olmasa, kelayotgan may oyida respublika bo‘ylab yog‘inlar me’yoriy va undan sezilarli ko‘p bo‘lishi kutilmoqda.
Shunday qilib, oyning birinchi va ikkinchi o‘n kunligi namgarchil o‘tishi, kamida uchta nam havo oqimi bevosita yog‘in ulashib ketishi mumkin. Birinchi o‘n kunlikdagi yog‘inlar ancha shiddatli bo‘lib, sel xavflarini oshiradi. Ikkinchi o‘n kunlikda ham qo‘shni Turkmaniston hududlaridan janubiy siklonlarning chiqib kelish fonida hududlarga vaqti-vaqti bilan yaxshigina yog‘inlar tushishi mumkin. Uchinchi o‘n kunlik esa asosan quruq ob-havo bilan o‘tishi mumkin.
Bir so‘z bilan aytganda, may oyi yog‘ingarchilik kesimida respublikaning katta qismida ancha namgarchil, harorat bo‘yicha esa vodiy viloyatlaridan tashqari issiqroq o‘tishi, ora-orada kuchli jala va sel hodisalari kuzatilishi aniq bo‘lmoqda.
Takror bo‘lsa-da, shuni yana bir bor alohida ta’kidlash joizki, uzoq muddatli, xususan, oylik va mavsumiy ob-havo prognozlarining o‘zini oqlash darajasi ancha past. Bahor-yoz mavsumida har bir oy uchun 70−80 foizdan yuqori aniqlikda prognoz bera oladigan usullar hozircha mavjud emas.

Май в Узбекистане начнется с нестабильной погоды, и в целом месяц будет теплее климатической нормы на 1,5–2 градуса, с осадками выше нормы, но неравномерными и интенсивными.
Всемирная метеорологическая организация опубликовала консультативные прогнозы на май, июнь и июль. Отмечается, что температура воды в экваториальной части Тихого океана быстро повышается, что указывает на высокую вероятность возобновления явления Эль-Ниньо уже в мае–июле 2026 года. По мнению экспертов, в ближайшие три месяца температура на суше по всему миру будет выше нормы, а осадки будут сильно различаться в зависимости от региона.
Начало Эль-Ниньо обычно приводит к дальнейшему повышению температуры летом в Центральной Азии, включая Узбекистан, и резкому изменению режима осадков в некоторых районах. В прошлом это сопровождалось усилением волн тепла, увеличением вероятности селей и кратковременных сильных дождей в долинах и высокогорьях, а также ростом риска засухи в отдельных местах.
Жители Узбекистана не раз становились свидетелями аномально холодных дней в мае, когда температура падала ниже нуля, а также аномальной жары, характерной для лета. Например, в мае 2025 года в республику пришли воздушные массы, обычно свойственные летним месяцам. 1 мая 1989 года пожилые люди помнят как день, когда холодный фронт понизил температуру ниже нуля на большей части страны и выпал снег.
Узгидромет в своем консультативном прогнозе на май поделился ожиданиями, что месяц будет на 1,5–2 градуса теплее климатической нормы. Агентство не уточнило, будет ли месяц влажным, умеренным или сухим.
Тем не менее, начало мая будет нестабильным: в первые 5 дней в некоторых районах ожидаются грозы, сильный ветер и кратковременные дожди.
Температура ночью составит 13–18°, днем 22–27°. В течение месяца воздух будет постепенно прогреваться: ночью до 18–23°, днем до 30–35°, а на севере, юге и в пустынных районах до 36–38°. В отдельные дни возможны кратковременные грозовые дожди. Первая декада месяца, вероятно, будет умеренной и богатой на осадки.
При составлении прогнозов на ближайший месяц в Узбекистане учитывается состояние около 5 крупных климатических индикаторов и их влияние на отклонения осадков и температуры от многолетней нормы.
Температура воды в центральной части Тихого океана стабильно повышается, и в настоящее время наблюдается переход от нейтральной фазы к слабому Эль-Ниньо. Это приведет к увеличению климатических аномалий по всему миру: ураганов, наводнений, крупного града. В некоторых регионах усилятся рекордные волны тепла и засуха.
В настоящее время фаза Северо-Атлантического колебания в конце апреля снова перешла в отрицательную фазу и, по прогнозам, останется таковой в течение месяца. В такой позиции в наш регион в мае будут последовательно поступать влажные воздушные массы из Ирана. Особенно влажной ожидается вторая декада месяца.
Температура воды в северной части Индийского океана, которая является еще одним индикатором, определяющим интенсивность осадков в зимне-весенний сезон, в настоящее время находится в положительной фазе. Прогнозы указывают на сохранение этой фазы в течение всего мая. Это может усилить поступление влажных воздушных масс с юга.
Три вышеуказанных индикатора являются решающими для режима осадков в регионе. В мае, в период смены теплых и влажных воздушных масс, возможны сильные ливни и сели.
Ожиданий резкого похолодания в мае пока нет. На большей части республики не прогнозируется понижение температуры ниже +5°C в ночные и утренние часы, что важно для растений. Однако для гор и северных районов это не исключено.
На основе 5 индикаторов, данных различных мировых метеоцентров и данных за аналогичные годы, были составлены карты ожидаемых отклонений месячных осадков и температуры от нормы.
Согласно им, среднемесячная температура в мае будет на 2–2,5 градуса выше нормы в Гиссарских горах, Приаралье и на севере Навоийской области; несколько теплее в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Хорезмской областях, районах Каракалпакстана, а также в большинстве районов Ташкентской и Самаркандской областей. В долинных областях май будет близок к норме, возможно, жители долин чаще будут наслаждаться прохладной погодой. Первая и третья декады ожидаются теплыми, вторая – более прохладной.
Распределение осадков в течение месяца будет неравномерным: на большей части Ташкентской области ожидается много дождей – до 1,5 нормы. Аналогичные отклонения характерны для горных районов Джизакской области и некоторых приграничных районов Навоийской и Бухарской областей. В целом, за исключением большей части пустыни Кызылкум, некоторых районов Каракалпакстана и многих районов Сурхандарьинской области, в мае по республике ожидаются осадки в пределах нормы или значительно выше.
Таким образом, первая и вторая декады месяца будут влажными, как минимум три влажных воздушных потока принесут осадки. Осадки первой декады будут интенсивными, что повышает риск селей. Во второй декаде на фоне выхода южных циклонов из соседнего Туркменистана также возможны значительные осадки. Третья декада, вероятно, будет преимущественно сухой.
Одним словом, май на большей части республики будет довольно влажным, а по температуре – теплее нормы, за исключением долинных областей. Местами ожидаются сильные ливни и сели.
Стоит еще раз подчеркнуть, что точность долгосрочных, особенно месячных и сезонных прогнозов погоды, довольно низкая. В весенне-летний период пока не существует методов, позволяющих давать прогнозы с точностью выше 70–80% для каждого месяца.