Toshkentda yakshanba kuni bir necha soat davom etgan yomg‘ir mavjud infratuzilma uchun sinov bo‘ldi. Chaqmoq urishi natijasida elektr toki uzilib, drenaj tizimidagi muammolar yo‘llarning suv ostida qolishiga olib keldi. Ayrim hududlarda kichik toshqinlar yuz berdi. Shaharsozning so‘zlariga ko‘ra, agar yomg‘ir biroz ko‘proq yog‘ganida, favqulodda vaziyat yuzaga kelishi mumkin edi.
Joriy bahor, avvalgi yillarga qaraganda, yomg‘irli kelmoqda. 3-may kuni yog‘gan yomg‘ir bir necha soat davom etib, bir necha daqiqa kuchli jala ko‘rinishida bo‘ldi. Biroq, O‘zbekiston poytaxtining infratuzilmasi bunga ham bardosh bera olmadi.
Eng avvalo, “Chorsu” metro bekati deyarli suv ostida qoldi. Bekatning kirish qismi yarmigacha suv bilan to‘ldi. Bundan tashqari, ko‘chalarda va turar-joy massivlarida mahalliy toshqinlar kuzatildi. Chilonzor tumani aholisi ko‘chaga chiqishning iloji yo‘qligi haqida videolarni tarqatdi.
Muhim jihat shundaki, yomg‘ir haddan tashqari kuchli bo‘lmagan va uning yog‘ishi oldindan bashorat qilingan edi. Shunga qaramay, drenaj tizimi va yomg‘ir suvini chiqarish infratuzilmasi bardosh bera olmadi.
Kun.uz’ga bergan intervyusida Toshkent arxitektura-qurilish instituti shahar infratuzilmasi kafedrasi mudiri Asadulla Xatamov, agar o‘sha kuni yomg‘ir biroz ko‘proq yog‘ganida, mavjud infratuzilma bilan favqulodda vaziyat yuzaga kelishi mumkin edi, dedi. U suv to‘planishining bir qancha sabablari borligini va bu muammo yillar davomida kuchayib borayotganini qo‘shimcha qildi.
“30 yil oldin Toshkentga birinchi kelganimizda, shaharda jarliklar bor edi va yig‘ilgan suv ularga oqardi. Ammo hozir ular quritilib, to‘ldirilgan. Bundan tashqari, ariqlar bir-biridan ajratilgan va ularning barchasi axlat bilan to‘lib ketgan, bu albatta bunday toshqinlarning paydo bo‘lishiga ta’sir ko‘rsatdi”, deydi shaharsoz.
Bundan tashqari, shaharlarni qurishda vertikal loyihalash juda muhim. Bugungi kunda yomg‘ir suvini chiqarish vazifasini bajaruvchi quvurlar va vertikal suv chiqarish tarmog‘i bilan bog‘liq real muammolar kuzatilmoqda.
“Drenaj – bu yer osti suvlarini me’yorda ushlab turuvchi tizim. Drenaj bilan bog‘liq muammolar asosiy sabab deb o‘ylamayman. Bu yerda suv chiqarish tarmoqlari haqida gap ketmoqda. Suv oqimi koeffitsienti mavjud: oddiy tuproq, beton va asfalt suvni turlicha shimadi. Shundan kelib chiqib, vertikal loyihalash muhim”, deydi Asadulla Xatamov.
So‘nggi yillarda Toshkent aholisi sezilarli darajada oshdi. Zamonaviy Toshkent qurilishi paytida yaratilgan infratuzilma ortiqcha yuk bilan ishlayotgani aniq. Odamlar sonining ko‘payishi va zichlikning oshishi toshqinlarga sabab bo‘ladimi? Shaharsozning fikricha, yo‘q.
“Ha, shaharda odamlar ko‘paymoqda, ammo yer maydoni bir xil – u kamaymagan. Har bir yangi massiv, turar-joy kvartali, turar-joy binolari qurilishida vertikal loyihalash tamoyillariga rioya qilish va ularni adekvat bajarish kerak. Ammo quruvchilarga bu qiziq emas, buyurtmachilar uchun esa ob’ektlarni tezroq topshirish muhim”, deydi shaharsoz.
Har bir qurilayotgan uy oldidagi trotuarlar va yo‘laklar nishab standartlariga mos kelishi kerak – bu arxitekturaning oddiy talabi. Ammo ko‘pchilik quruvchilar bunga rioya qilmaydi. Loyihada bu ko‘rsatiladi, ammo amalda qurilishni shunday bajarish masala”, deya qo‘shimcha qildi mutaxassis.
Toshkent hokimligi toshqinlarning oldini olish uchun byudjetdan 2 million dollardan ortiq mablag‘ ajratdi. Ammo yakshanba kungi yomg‘ir bu yo‘nalishda aniq nima qilingani va mablag‘lar nimaga sarflangani haqida savollar tug‘dirdi. Hokimlik “Chorsu” bekatidagi suv to‘planishiga e’tibor qaratib, asosiy muammo sifatida irrigatsiya tarmoqlarining ifloslanishini ko‘rsatdi.

Воскресный дождь в Ташкенте, длившийся всего несколько часов, оказался непосильным для существующей инфраструктуры. Из-за удара молнии отключился свет, проблемы с дренажной системой привели к затоплению дорог. В некоторых районах произошли небольшие наводнения. По словам градостроителя, если бы дождя выпало чуть больше, могла бы возникнуть чрезвычайная ситуация.
Нынешней весной, в отличие от предыдущих, дожди не редки. О том, что последний месяц сезона будет богат на осадки, сообщалось заранее. Однако дождь, прошедший в воскресенье, 3 мая, привёл к необычным последствиям. Он шёл всего несколько часов, а в ливень переходил на несколько минут. Но существующая инфраструктура столицы Узбекистана не выдержала и этого.
Прежде всего, станция метро «Чорсу» оказалась практически под водой. Входная часть станции наполнилась водой почти до половины. Кроме того, локальные наводнения произошли на улицах и в жилых массивах. Жители Чиланзарского района публиковали видео, рассказывая о ситуации, когда невозможно было выйти на улицу.
Важнейший аспект положения в том, что дождь не был чрезвычайно сильным, и его выпадение было спрогнозировано заранее. Однако дренажная система и инфраструктура отвода ливневых вод всё равно не справились.
Как сообщил Kun.uz градостроитель, заведующий кафедрой городской инфраструктуры Ташкентского архитектурно-строительного института Асадулла Хатамов, если бы в тот день дождя выпало чуть больше, с существующей инфраструктурой могла бы произойти чрезвычайная ситуация. Он добавил, что существует ряд причин скопления воды, и это проблема, которая с годами только нарастала.
«30 лет назад, когда мы впервые приехали в Ташкент, в городе были овраги и собиравшаяся вода стекала туда. Но сейчас их осушили и засыпали. Кроме того, арыки отделены друг от друга, и все они забиты мусором, что конечно же сказалось на возникновении таких паводков», — говорит градостроитель.
Кроме того, вертикальное проектирование очень важно при строительстве городов. Сегодня наблюдаются реальные проблемы с трубами, выполняющими функцию отвода ливневых вод, и сетью вертикального водоотвода.
«Дренаж — это система, поддерживающая грунтовые воды в норме. Не думаю, что проблемы с дренажем являются основной причиной. Здесь речь идёт о водоотводящих сетях. Существует коэффициент водостока: обычная земля, бетон и асфальт по-разному впитывают воду. Исходя из этого, важно вертикальное проектирование», — говорит Асадулла Хатамов.
В последние годы население Ташкента значительно выросло. Ясно, что инфраструктура, заложенная при строительстве современного Ташкента, работает с перегрузкой. Является ли увеличение числа людей и повышение плотности также причиной наводнений? По мнению градостроителя, не является.
«Да, людей в городе становится больше, но площадь земли осталась той же самой — она не уменьшилась. При строительстве каждого нового массива, жилого квартала, жилых зданий необходимо соблюдать принципы вертикального проектирования и выполнять их адекватно. Но строителям это неинтересно, а заказчикам важно, чтобы объекты были сданы быстрее», — говорит градостроитель.
Тротуары и дорожки перед каждым строящимся домом должны соответствовать стандартам уклонов — это элементарное требование архитектуры. Но большинство строителей этого не соблюдают. В проекте это указывается, но вопрос в том, чтобы действительно строить так на практике, — добавил специалист.
Хокимият Ташкента выделил из бюджета более 2 миллионов долларов на предотвращение наводнений. Но воскресный дождь породил вопросы о том, что же именно было сделано в этом направлении и на что потрачены средства. Хокимият обратил внимание на скопление воды на станции «Чорсу», указав в качестве основной проблемы засорение ирригационных сетей.