Surxondaryo viloyat sudi Shurchi tumanidagi dehqon bozorida sodir bo'lgan o'lim bilan tugagan mojaro bo'yicha hukm yumshatilganini izohladi. Sudda ta'kidlashicha, jazo jinoyat og'irligiga va aybdor shaxsning jamiyat uchun xavflilik darajasiga mos kelishi kerak.
Sud rasmiy bayonotida aytilishicha, ushbu ish bo'yicha sud qarorlarining qonuniyligi, asosliligi va adolatligini kassatsiya instansiyasi sudi baholaydi.
Sudda jinoyat sodir etgan deb topilgan shaxsga nisbatan jazo yoki boshqa huquqiy ta'sir choralari adolatli bo'lishi kerakligi ta'kidlandi. Appellyatsiya instansiyasida sud jamoasi aynan shu omillarni hisobga olgan holda qonunda nazarda tutilgan yumshatishlarni qo'llagan.
Bayonotda jabrlanuvchi vakili N. Tangirovning ko'rsatmalari tekshirilgani, uning da'volari joydagi kuzatuv kameralaridan olingan va DVD-diskda material dalil sifatida qo'shilgan videoyozuvlarda tasdiqlanmaganligi aytildi.
Shu sababli, sud jamoasi N. Tangirovning dastlabki tergov, birinchi instansiya va appellyatsiya bosqichlaridagi ko'rsatmalarini qabul qilinishi mumkin bo'lmagan dalillar deb topdi. Sud, shuningdek, 417-moddaga muvofiq prokuraturaga ataylab yolg'on ko'rsatma berilganligini huquqiy baholash uchun xabar berishni zarur deb hisobladi.
Bundan tashqari, dastlabki tergovni olib borgan Surxondaryo viloyati prokuraturasining og'ir jinoyatlar bo'yicha tergov bo'limi katta tergovchisi K. Saidovga nisbatan maxsus qaror chiqarildi. Unda Jinoyat va Jinoyat-protsessual kodekslari normalariga, shuningdek Oliy sud Plenumining jinoyatlarni malakalashtirish bo'yicha tushuntirishlariga qat'iy rioya qilish talab qilindi. Hujjat viloyat prokuroriga yuborildi.
Shurchi tuman sudining jinoyat ishlari bo'yicha raisiga ham birinchi instansiyada ishni ko'rib chiqishda sodir etilgan qoidabuzarliklar uchun maxsus qaror chiqarildi. Qarorlarning qonuniyligi va asosliligini ta'minlash hamda ushbu toifadagi ishlarni ko'rib chiqishda e'tiborni kuchaytirish zarurligi ko'rsatildi.
23-fevralda jabrlanuvchi vakili va uning himoyachisi kassatsiya tartibida shikoyat berib, appellyatsiya instansiyasining qaroriga norozilik bildirgani ma'lum qilindi. Hozirda shikoyat sud jamoasi tomonidan ko'rib chiqilishi uchun rasmiylashtirilmoqda.
Ilgari Surxondaryo viloyatida appellyatsiya sudi qasddan o'ldirish ayblovini xuliganlik va og'ir jismoniy zarar etkazish, o'limga olib kelgan deb o'zgartirib, belgilangan jazoni yumshatgani xabar qilingan edi.

The Surkhandarya Regional Court commented on the mitigation of the sentence in a case involving a fatal conflict at a farmers' market in Shurchi District. The court emphasized that punishment must be proportionate to the severity of the crime and the defendant's level of danger to society.
In an official statement, the court noted that the legality, validity, and fairness of the judicial decisions in this case will be assessed by the cassation instance court.
The court stressed that punishment or other legal measures against a person found guilty of a crime must be just—meaning they should correspond to the gravity of the act, degree of guilt, and level of public danger. These factors were considered by the criminal judicial panel during the appellate review, where legally provided mitigations were granted to the convicted individuals.
The statement reported that the testimony of the victim's legal representative, N. Tangirov, was examined. His claims were not corroborated by surveillance camera footage seized from the scene and included in the case as material evidence on DVD discs.
Consequently, the judicial panel deemed N. Tangirov's testimony, given during the preliminary investigation, first instance trial, and appeal, inadmissible as evidence. The court also found it necessary to notify the prosecutor's office under Article 417 of the Criminal Procedure Code for a legal assessment of possible knowingly false testimony.
Additionally, a private ruling was issued against senior investigator K. Saidov of the Surkhandarya Regional Prosecutor's Office's Department for Investigation of Particularly Serious Crimes, who conducted the preliminary investigation. The ruling demands strict adherence to the norms of the Criminal and Criminal Procedure Codes, as well as clarifications from the Plenum of the Supreme Court when qualifying crimes. The document has been sent to the regional prosecutor.
A private ruling was also issued to the chairman of the Shurchi District Court for Criminal Cases for violations committed during the first instance review. It highlighted the need to ensure the legality and validity of decisions and to increase attention when handling cases of this category.
It was noted that on February 23, the victim's legal representative and his defense lawyer filed a cassation appeal, expressing disagreement with the appellate instance's decision. The appeal is currently being processed for review by the judicial panel.
Previously, it was reported that in Surkhandarya Region, the appellate court reclassified the charge from intentional murder to hooliganism and intentional infliction of grievous bodily harm resulting in death, thereby mitigating the imposed sentence.