Surxondaryo viloyat sudi Shurchi tumanidagi dehqon bozorida sodir bo'lgan o'lim bilan tugagan mojaro bo'yicha hukm yumshatilganini izohladi. Sudda ta'kidlashicha, jazo jinoyat og'irligiga va aybdor shaxsning jamiyat uchun xavflilik darajasiga mos kelishi kerak.
Sud rasmiy bayonotida aytilishicha, ushbu ish bo'yicha sud qarorlarining qonuniyligi, asosliligi va adolatligini kassatsiya instansiyasi sudi baholaydi.
Sudda jinoyat sodir etgan deb topilgan shaxsga nisbatan jazo yoki boshqa huquqiy ta'sir choralari adolatli bo'lishi kerakligi ta'kidlandi. Appellyatsiya instansiyasida sud jamoasi aynan shu omillarni hisobga olgan holda qonunda nazarda tutilgan yumshatishlarni qo'llagan.
Bayonotda jabrlanuvchi vakili N. Tangirovning ko'rsatmalari tekshirilgani, uning da'volari joydagi kuzatuv kameralaridan olingan va DVD-diskda material dalil sifatida qo'shilgan videoyozuvlarda tasdiqlanmaganligi aytildi.
Shu sababli, sud jamoasi N. Tangirovning dastlabki tergov, birinchi instansiya va appellyatsiya bosqichlaridagi ko'rsatmalarini qabul qilinishi mumkin bo'lmagan dalillar deb topdi. Sud, shuningdek, 417-moddaga muvofiq prokuraturaga ataylab yolg'on ko'rsatma berilganligini huquqiy baholash uchun xabar berishni zarur deb hisobladi.
Bundan tashqari, dastlabki tergovni olib borgan Surxondaryo viloyati prokuraturasining og'ir jinoyatlar bo'yicha tergov bo'limi katta tergovchisi K. Saidovga nisbatan maxsus qaror chiqarildi. Unda Jinoyat va Jinoyat-protsessual kodekslari normalariga, shuningdek Oliy sud Plenumining jinoyatlarni malakalashtirish bo'yicha tushuntirishlariga qat'iy rioya qilish talab qilindi. Hujjat viloyat prokuroriga yuborildi.
Shurchi tuman sudining jinoyat ishlari bo'yicha raisiga ham birinchi instansiyada ishni ko'rib chiqishda sodir etilgan qoidabuzarliklar uchun maxsus qaror chiqarildi. Qarorlarning qonuniyligi va asosliligini ta'minlash hamda ushbu toifadagi ishlarni ko'rib chiqishda e'tiborni kuchaytirish zarurligi ko'rsatildi.
23-fevralda jabrlanuvchi vakili va uning himoyachisi kassatsiya tartibida shikoyat berib, appellyatsiya instansiyasining qaroriga norozilik bildirgani ma'lum qilindi. Hozirda shikoyat sud jamoasi tomonidan ko'rib chiqilishi uchun rasmiylashtirilmoqda.
Ilgari Surxondaryo viloyatida appellyatsiya sudi qasddan o'ldirish ayblovini xuliganlik va og'ir jismoniy zarar etkazish, o'limga olib kelgan deb o'zgartirib, belgilangan jazoni yumshatgani xabar qilingan edi.

Областной суд прокомментировал смягчение приговора по делу о смертельном конфликте на дехканском рынке Шурчинского района. В суде подчеркнули, что наказание должно соответствовать тяжести преступления и степени общественной опасности подсудимого.
В официальном заявлении суда указано, что законность, обоснованность и справедливость судебных решений по данному делу будет оценивать суд кассационной инстанции.
Суд отметил, что наказание или иная мера правового воздействия в отношении лица, признанного виновным в совершении преступления, должны быть справедливыми. Именно эти обстоятельства учла судебная коллегия по уголовным делам при рассмотрении дела в апелляционной инстанции, где были предоставлены предусмотренные законом смягчения.
В заявлении сообщается, что были проверены показания законного представителя потерпевшего Н. Тангирова. Его утверждения не нашли подтверждения в видеозаписях с камер наблюдения, изъятых с места происшествия и приобщённых к делу в качестве вещественных доказательств на DVD-дисках.
В связи с этим судебная коллегия признала показания Н. Тангирова, данные им на стадии предварительного следствия, в суде первой инстанции и в апелляции, недопустимыми доказательствами. Суд также счёл необходимым уведомить прокуратуру в порядке статьи 417 УПК для правовой оценки возможного заведомо ложного показания.
Кроме того, в отношении старшего следователя отдела по расследованию особо тяжких преступлений прокуратуры Сурхандарьинской области К. Саидова, проводившего предварительное следствие, вынесено частное определение с требованием строго соблюдать нормы УК и УПК, а также разъяснения Пленума Верховного суда при квалификации преступлений. Документ направлен прокурору области.
Частное определение также вынесено в адрес председателя Шурчинского районного суда по уголовным делам за допущенные нарушения при рассмотрении дела в первой инстанции. Указано на необходимость обеспечения законности и обоснованности принимаемых решений и усиления внимания при рассмотрении дел данной категории.
Отмечается, что 23 февраля законный представитель потерпевшего и его защитник подали жалобу в порядке кассации, выразив несогласие с решением апелляционной инстанции. В настоящее время жалоба оформляется для рассмотрения судебной коллегией.
Ранее сообщалось, что в Сурхандарьинской области апелляционный суд переквалифицировал обвинение с умышленного убийства на хулиганство и умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлёкшее смерть, смягчив назначенное наказание.