Toshkentda prokuratura avtoservis Uzbelas Performance egasi Asadbek Jumayevga nisbatan sud qarorini e'tiroz bildirdi. Jumayev yo'l harakati qoidalarini qo'pol ravishda buzib, SBDD xodimlaridan yashiringan edi. Bu voqea keng jamoatchilik rezonansini keltirib chiqardi.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining ma'lumotiga ko'ra, 26-fevralda Mirzo-Ulug'bek tumani prokuraturasi Toshkent shahar sudiga 16-yanvardagi tuman sudi qaroriga nisbatan e'tiroz bildirdi. Ilgari Jumayev huquqni muhofaza qiluvchi organlarni obro'sizlantiruvchi video materiallarni tarqatish bo'yicha aybdor deb topilib, 8,4 million so'm jarimaga tortilgan edi.
Qayta ko'rib chiqish uchun asos sifatida o'zining huquqbuzarlik holatlari ko'rsatildi. Poytaxt markazida Oybek ko'chasida ikkita BMW avtomobili maxsus signallarni yoqib, SBDD xodimlarining talablarini ataylab e'tiborsiz qoldirib, yashirishdi.
Keyinchalik, haydovchilardan biri, Uzbelas avtoservis egasi, ixtiyoriy ravishda o'zini topshirdi. Prokuraturada 'stritreys'ning harakatlari ob'ektivroq huquqiy baholashni talab qiladi, deb hisoblanadi.
Ilgari Toshkentda 16 yoshli chet el avtomobili haydovchisi SBDD xodimini urib yuborgan edi. Mirabad tumani prokuraturasi transport vositalarining harakati yoki ekspluatatsiya qoidalarini buzish bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atgan.

В Ташкенте прокуратура опротестовала решение суда в отношении владельца автосервиса Uzbelas Performance Асадбека Жумаева, который ранее грубо нарушил правила дорожного движения и скрылся от сотрудников СБДД. Инцидент вызвал широкий общественный резонанс.
Как сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры, 26 февраля прокуратура Мирзо-Улугбекского района внесла протест в Ташкентский городской суд на постановление районного суда от 16 января. Ранее Жумаева признали виновным по статье о распространении видеоматериалов, дискредитирующих правоохранителей, и оштрафовали на 8,4 миллиона сумов.
Поводом для пересмотра стали обстоятельства самого правонарушения. В центре столицы на улице Ойбек два автомобиля BMW с включенными спецсигналами намеренно проигнорировали требования сотрудников безопасности дорожного движения и скрылись.
Позже один из водителей, владелец автосервиса Uzbelas, добровольно сдался. В прокуратуре считают, что действия 'стритрейсера' требуют более объективной правовой оценки.
Ранее в Ташкенте 16-летний водитель иномарки сбил сотрудника СБДД. Прокуратура Мирабадского района возбудила уголовное дело по статье о нарушении правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств.