Toshkent shahrida shahar transportining kelajagini o‘nlab yillar davomida belgilaydigan asosiy hujjatni ishlab chiqish boshlandi. Toshkent hokimiyati va Yo‘l harakati tashkiloti markazi 2045-yilgacha bo‘lgan davrni qamrab oladigan shahar transport master-rejasini yaratish uchun takliflar qabul qilishni e'lon qildi.
Takliflar so‘rovi (RFP) jarayoni 27-fevralda Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva tomonidan poytaxt transport tizimini modernizatsiya qilishning amaliy bosqichi boshlanganidan keyin amalga oshirildi. Ilgari Yo‘l harakati tashkiloti markazida tirbandlikka qarshi kurash va jamoat transporti ustidan nazoratni kuchaytirish strategiyasi taqdim etilgan edi.
Ishlab chiquvchilar qat'iy texnik topshiriq va kompleks tekshiruv (DDQ) talablariga javob beradigan, o‘sib borayotgan megapolis uchun tizimli yechimlarni taklif qiladigan strategik hujjat tayyorlashi kerak. Loyiha qurilish dinamikasi va avtomobil harakatining o‘sishini hisobga olishi lozim.

В столице Узбекистана началась разработка фундаментального документа, который определит облик городского транспорта на десятилетия вперед. Хокимият Ташкента и Центр организации дорожного движения объявили о начале сбора заявок на создание транспортного мастер-плана города с горизонтом планирования до 2045 года.
Запуск процедуры запроса предложений (RFP) стал следующим шагом после того, как 27 февраля руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева объявила о начале практической фазы модернизации транспортной системы столицы. Ранее в ЦОДД состоялась презентация стратегии по борьбе с пробками и усилению контроля за работой общественного транспорта.
От потенциальных разработчиков требуется подготовить комплексный стратегический документ, соответствующий строгому техническому заданию и прошедший анкету комплексной проверки (DDQ). Проект должен предложить системные решения для растущего мегаполиса, учитывая динамику застройки и увеличение автомобильного трафика.
Компании, заинтересованные в участии, могут получить необходимую документацию по телефону +998 97 422 01 91. Прием готовых предложений в формате PDF осуществляется по электронному адресу