O‘zbekiston diplomatlari 28-fevraldan buyon aviaparvozlar bekor qilingani sababli Dubay, Sharja va Abu Dabi (BAA) shaharlaridan vatanga qayta olmayotgan vatandoshlarga mehmonxonalarga joylashishda yordam berdi. "Dunyo" axborot agentligi xabariga ko‘ra, Hyatt Place Dubai mehmonxonasiga 93 nafar fuqaro joylashtirildi, ulardan 61 nafari avvalroq chiqarilgan edi.
Floria Hotel mehmonxonasidan chiqarilgan 27 nafar fuqaro ham turar joy bilan ta’minlandi. Boshqa 5 nafar vatandosh ham xavfsiz joyga joylashtirildi. Hampton by Hilton Dubai mehmonxonasida 39 nafar o‘zbekistonlik uchun yashash sharoiti tashkil etildi.
Abu Dabida og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan 4 nafar fuqaro AG Hotel Abu Dhabi mehmonxonasiga joylashtirildi. "Dunyo" agentligi qayd etishicha, diplomatik vakolatxonalar vaziyatni doimiy monitoring qilmoqda va har bir murojaat tezkor ko‘rib chiqilmoqda.
3-mart kuni Uzbekistan Airways aviakompaniyasining Toshkentga qaytgan samolyoti qo‘ndi. Avvalroq 160 kishi mehmonxonalarga joylashtirilgan edi. 2-mart kuni Centrum Air aviakompaniyasining samolyoti yo‘lovchilarsiz Dubaydan uchib ketdi.
Gazeta materialiga ko‘ra, Dubayda umumiy holat tinch, lekin vaqti-vaqti bilan havo mudofaa tizimlari ishlashi eshitilmoqda. "Dunyo" agentligi Qatarda 600 ga yaqin o‘zbekistonlik borligi haqida ham xabar bergan.

Дипломаты Узбекистана оказали помощь в размещении в отелях гражданам, которые не могут вернуться на родину из городов Дубай, Шарджа и Абу-Даби (ОАЭ) из-за отмены авиарейсов с 28 февраля. По информации агентства "Дунё", в отеле Hyatt Place Dubai размещены 93 гражданина, из которых 61 ранее были выселены.
27 граждан, выселенных из отеля Floria Hotel, также обеспечены жильем. Еще 5 граждан, оставшихся без крова, размещены в безопасном месте. В отеле Hampton by Hilton Dubai созданы условия проживания для 39 граждан Узбекистана.
В Абу-Даби 4 гражданина, попавших в тяжелое социальное положение, размещены в отеле AG Hotel Abu Dhabi. Агентство "Дунё" отметило, что дипломатические представительства постоянно мониторят ситуацию и оперативно рассматривают каждое обращение.
3 марта в Ташкент прибыл самолет авиакомпании Uzbekistan Airways с пассажирами рейса, отмененного 28 февраля. Ранее сообщалось о размещении 160 человек в отелях. 2 марта самолет авиакомпании Centrum Air вылетел из Дубая без пассажиров.
По данным Gazeta, общая обстановка в Дубае спокойная, но периодически слышна работа систем ПВО. Агентство "Дунё" также сообщало о нахождении около 600 граждан Узбекистана в Катаре.