️ Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) va boshqa huquq-tartibot idoralari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda Qarshi va Buxoro shaharlaridagi dehqon bozorlarida savdo nuqtalarini noqonuniy sotishga uringan rahbarlar qo‘lga olindi. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, bozor mansabdor shaxslari auksion orqali sotilishi kerak bo‘lgan savdo maydonlarini fuqarolarga qonuniy tartibdan tashqari ravishda sotish bilan shug‘ullangan.
️ Qarshi shahridagi holatda, bozor raisi va nazoratchisi o‘zaro til biriktirib, yangi qurilgan 110 kvadrat metrlik savdo do‘konini tadbirkorlik bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan fuqaroga rasmiylashtirish evaziga 80 ming dollar talab qilgan. Ular oldindan 30 ming dollar olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan. Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdorda firibgarlik) va 28, 211-moddasi 3-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdorda pora berish) bilan ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
️ Buxoro shahridagi ikkinchi holatda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ulgurji sotiladigan bozor rahbari va ish yurituvchisi bozor hududida yengil konstruksiyali savdo do‘koni qurish va 120 kvadrat metr yer maydoni ajratish evaziga fuqarodan 11 ming dollar olgan vaqtida qo‘lga olindi. Ular Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “a”, “v” bandlari (ko‘p miqdorda va xizmat mavqeidan foydalangan holda sodir etilgan firibgarlik) bo‘yicha javobgarlikka tortilmoqda.
️ DXX fuqarolarni shu kabi qonunbuzilish holatlari haqida 1520 qisqa raqami orqali xabar berishga chaqirdi. Bu voqealar avvalroq Toshkent viloyatida sodir bo‘lgan hodisani eslatadi, u yerda prokuraturaning devonxona noziri tadbirkordan 9 ming dollar olayotganida ushlangan edi, u esa savdo do‘konidagi elektr qarzini bartaraf etish evaziga pul talab qilgan.

️ Служба государственной безопасности (СГБ) и другие правоохранительные органы в ходе оперативных мероприятий задержали руководителей фермерских рынков в городах Карши и Бухара, которые пытались незаконно продать торговые точки. Расследования показали, что должностные лица рынков занимались продажей торговых площадей гражданам вне установленного законом порядка, в обход аукционов.
️ В случае в Карши, председатель рынка и контролер сговорились, потребовав 80 тысяч долларов у гражданина, желающего заниматься предпринимательской деятельностью, за оформление вновь построенного торгового магазина площадью 110 квадратных метров. Они были задержаны с вещественными доказательствами в момент получения аванса в размере 30 тысяч долларов. По данному факту возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупном размере) и части 3 статьи 211 (дача взятки в особо крупном размере), проводятся следственные действия.
️ Во втором случае в Бухаре, руководитель рынка оптовой продажи сельскохозяйственной продукции и исполнитель были задержаны при получении 11 тысяч долларов от гражданина за строительство легкой торговой конструкции и выделение земельного участка площадью 120 квадратных метров на территории рынка. Они привлекаются к ответственности по части 3 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в крупном размере с использованием служебного положения).
️ СГБ призвала граждан сообщать о подобных нарушениях закона по короткому номеру 1520. Эти инциденты напоминают предыдущий случай в Ташкентской области, где начальник канцелярии прокуратуры был задержан при получении 9 тысяч долларов от предпринимателя в обмен на списание долга за электроэнергию в торговом магазине.