️ Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) va boshqa huquq-tartibot idoralari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda Qarshi va Buxoro shaharlaridagi dehqon bozorlarida savdo nuqtalarini noqonuniy sotishga uringan rahbarlar qo‘lga olindi. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatdiki, bozor mansabdor shaxslari auksion orqali sotilishi kerak bo‘lgan savdo maydonlarini fuqarolarga qonuniy tartibdan tashqari ravishda sotish bilan shug‘ullangan.
️ Qarshi shahridagi holatda, bozor raisi va nazoratchisi o‘zaro til biriktirib, yangi qurilgan 110 kvadrat metrlik savdo do‘konini tadbirkorlik bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan fuqaroga rasmiylashtirish evaziga 80 ming dollar talab qilgan. Ular oldindan 30 ming dollar olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan. Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdorda firibgarlik) va 28, 211-moddasi 3-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdorda pora berish) bilan ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
️ Buxoro shahridagi ikkinchi holatda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ulgurji sotiladigan bozor rahbari va ish yurituvchisi bozor hududida yengil konstruksiyali savdo do‘koni qurish va 120 kvadrat metr yer maydoni ajratish evaziga fuqarodan 11 ming dollar olgan vaqtida qo‘lga olindi. Ular Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “a”, “v” bandlari (ko‘p miqdorda va xizmat mavqeidan foydalangan holda sodir etilgan firibgarlik) bo‘yicha javobgarlikka tortilmoqda.
️ DXX fuqarolarni shu kabi qonunbuzilish holatlari haqida 1520 qisqa raqami orqali xabar berishga chaqirdi. Bu voqealar avvalroq Toshkent viloyatida sodir bo‘lgan hodisani eslatadi, u yerda prokuraturaning devonxona noziri tadbirkordan 9 ming dollar olayotganida ushlangan edi, u esa savdo do‘konidagi elektr qarzini bartaraf etish evaziga pul talab qilgan.

️ The State Security Service (SSS) and other law enforcement agencies have arrested officials of farmers' markets in the cities of Qarshi and Bukhara for attempting to illegally sell trading stalls. Investigations revealed that the market authorities were involved in selling commercial spaces to citizens outside the legal framework, bypassing required auctions.
️ In the Qarshi case, the market chairman and a controller colluded to demand $80,000 from a citizen seeking to engage in entrepreneurship, in exchange for formalizing a newly built 110-square-meter retail shop. They were apprehended with material evidence while receiving an advance payment of $30,000. Criminal cases have been initiated under Article 168, Part 4(a) of the Criminal Code (fraud on a particularly large scale) and Articles 28, 211, Part 3(a) (bribery on a particularly large scale), with investigative actions ongoing.
️ In a separate incident in Bukhara, the head of a wholesale agricultural products market and an executive were caught receiving $11,000 from a citizen for constructing a lightweight trading structure and allocating a 120-square-meter land plot within the market area. They face charges under Article 168, Part 3(a), (v) of the Criminal Code (fraud on a large scale using official position).
️ The SSS has urged citizens to report such legal violations via the short number 1520. These cases follow a prior incident in Tashkent Region, where a prosecutor's office clerk was arrested while taking $9,000 from an entrepreneur in exchange for settling electricity debt at a retail shop.