️ Qatorda qolib ketgan vatandoshlarimizga diplomatik yordam ko'rsatilmoqda. Qatordagi O'zbekiston elchixonasi xodimlari Dohada qolib ketgan vatandoshlarimizga turar joy topishda yordam berdi. Turistik tashkilotlar bilan kelishuv natijasida 91 nafar og'ir ahvolda qolgan fuqaro uchun vaqtincha turar joy ta'minlandi.
️ O'zbekistonning Qatordagi elchisi Ashraf Xo'jayev 4-mart kuni Doha portiga tashrif buyurib, Celestine cruises kruiz kemasida joylashgan 71 nafar vatandoshimiz bilan uchrashdi. Diplomatlar ularga hozirgi vaziyatni tushuntirib, O'zbekiston hukumati Qator hokimiyatlari bilan birgalikda ularning xavfsizligini ta'minlash va vatanga qaytarish mexanizmlarini ishlab chiqayotganini aytdi.
️ Shuningdek, diplomatlar Grand Regal, Hampton, Jouri Al Murwab va Retaj Al Rayyan mehmonxonalariga tashrif buyurib, u yerda joylashgan vatandoshlarimiz haqida aniq ma'lumot to'pladi. Hozirda Qator havo makoni yopiq bo'lib, xorijiy sayyohlar vaziyatning rivojlanishi haqidagi rasmiy ma'lumotni kutmoqda.
️ Ilgari ma'lum qilinganidek, 28-fevraldan boshlab Yaqin Sharq mamlakatlaridan havo makonining to'satdan yopilishi tufayli chiqib ketolmay qolgan 5 183 nafar fuqaro O'zbekistonga yetkazilgan. Bu vaziyat mintaqaviy siyosiy keskinliklar va logistika muammolarining fuqarolar hayotiga qanday ta'sir qilishini ko'rsatmoqda.

️ Дипломаты Узбекистана оказывают помощь соотечественникам, оказавшимся в затруднительном положении в Катаре. Сотрудники посольства Узбекистана в Катаре помогли с жильем узбекистанцам, застрявшим в Дохе. Благодаря согласованию с туристическими организациями временным жильем обеспечены 91 человек, попавший в сложную ситуацию.
️ Посол Узбекистана Ашраф Ходжаев 4 марта посетил порт Дохи и встретился с 71 узбекистанцем, находящимся на борту круизного судна Celestine cruises. Дипломаты разъяснили им текущую ситуацию, отметив, что правительство Узбекистана совместно с властями Катара прорабатывает механизмы обеспечения их безопасности и последующего возвращения на родину.
️ Также дипломаты посетили отели Grand Regal, Hampton, Jouri Al Murwab и Retaj Al Rayyan, где собрали точную информацию о пребывающих там узбекистанцах. В настоящее время воздушное пространство Катара остается закрытым, и иностранные туристы ожидают официальной информации о развитии ситуации.
️ Ранее сообщалось, что с 28 февраля в Узбекистан доставлены 5 183 гражданина, которые не могли покинуть страны Ближнего Востока из-за внезапного закрытия воздушного пространства. Эта ситуация подчеркивает, как региональная политическая нестабильность и логистические проблемы влияют на жизни граждан.