Bosh vazir Narendra Modi Isroilga ikki kunlik tashrifini yakunlab, Hindiston va Isroil mudofaa va sun'iy intellekt sohasida hamkorlikni chuqurlashtirishini aytdi.
Modi va uning Isroil hamkasbi Binyamin Netanyaxu o'zlarining qo'shma bayonotida ikki davlat erkin savdo shartnomasiga intilish ustida ishlashini bildirdi.
Modi X platformasidagi postida: "Biz o'z vaqt sinovidan o'tgan hamkorligimizni Maxsus Strategik Hamkorlik darajasiga ko'tarish bo'yicha tarixiy qaror qabul qildik" dedi.
Modining 2017-yildan beri ikkinchi Isroil tashrifi Hindistonning tashqi siyosatini sinovdan o'tkazish sifatida ko'rilmoqda, chunki u Isroil va boshqa Yaqin Sharq davlatlari bilan munosabatlarini muvozanatlashga harakat qilmoqda.
Tashrif davomida Modi Isroilning Xolokost yodgorligi Yad Vashemni ziyorat qildi va Knessetda nutq so'zlab, 2023-yil oktyabrdagi Hamas boshchiligidagi Isroilga hujumni qoraladi.
U: "Biz sizning og'ishingizni his qilamiz. Biz sizning qayg'uingizni baham ko'ramiz. Hindiston bu vaqtda va undan keyin ham Isroil bilan mustahkam, to'liq ishonch bilan birga" dedi.
Bundan oldin ham Hindiston o'limga olib kelgan hujumni qoralagan va Isroil bilan birdamlik bildirgan, shu bilan birga G'azodagi tinch aholi halok bo'lishidan xavotir bildirgan va ikki davlatli yechimni qo'llab-quvvatlashini takrorlagan edi.
Ikki davlat, shuningdek, kiberxavfsizlik, savdo, kosmik tadqiqotlar, ta'lim, investitsiyalar, qishloq xo'jaligi va iqtisodiy hamkorlik bo'yicha o'nlab ikki tomonlama kelishuvlarni yakunladi.
Bundan tashqari, Isroil keyingi besh yil ichida yana 50 000 hind ishchisini mamlakatga kiritishga va'da berdi, Hindiston esa o'zining burilish nuqtasi bo'lgan raqamli to'lov tizimi - UPI ni Isroilga kengaytirishini aytdi, bu ikki davlat o'rtasidagi raqamli moliya hamkorligini kuchaytiradi.
Qo'shma bayonotda ikki rahbar, shuningdek, "terrorizm" va chegaradan tashqari terrorizmni shubhasiz qoraladi va AQSh prezidenti Donald Trampning G'azo uchun tinchlik rejasini maqtadi.
Modi payshanba kuni bo'lib o'tgan qo'shma matbuot anjumanida: "Hindistonning fikri aniq: insoniyat hech qachon mojaro qurboni bo'lmasligi kerak. G'azo tinchlik rejasi tinchlik yo'lini ochdi. Hindiston bu sa'y-harakatlarni to'liq qo'llab-quvvatladi. Biz kelajakda barcha davlatlar bilan muloqot va hamkorlikni davom ettiramiz" dedi.
Ikki bosh vazir tashrifni samarali va Hindiston va Isroilning o'sib borayotgan strategik aloqalarining belgisi sifatida tavsiflasa-da, Modining tashrifi uyda ba'zi tanqidlarga uchradi.
Asosiy muxolifatdagi Kongress partiyasining vakili Jayram Ramesh sayohatni qoraladi va Modi hukumatini Falastin ishini tark etishda aybladi.
Tanqidlarga qaramay, tahlilchilar tashrif Hindistonning uzoq muddatli strategik manfaatlarini aks ettiradi deb aytishadi.
Observer Research Foundation tahlil markazining Yaqin Sharq ofisi bosh direktori Kabir Taneja BBCga Modining tashrifi "asosan ikki tomonlama talablar bilan bog'liq" ekanligini aytdi, lekin Yaqin Sharqdagi mintaqaviy barqarorlik Hindistonning kengroq manfaatlari uchun "juda muhim" ekanligini qo'shdi.

Премьер-министр Нарендра Моди заявил, что Индия и Израиль углубят сотрудничество в области обороны и искусственного интеллекта, завершив двухдневный визит в Израиль.
Моди и его израильский коллега Биньямин Нетаньяху в совместном заявлении в четверг сообщили, что их страны будут работать над достижением соглашения о свободной торговле.
«Мы приняли историческое решение о повышении нашего проверенного временем партнерства до уровня Особого стратегического партнерства», — написал Моди в посте на X.
Второй визит Моди в Израиль с 2017 года рассматривается как проверка внешней политики Индии, поскольку она пытается сбалансировать отношения с Израилем и другими странами Ближнего Востока.
Во время визита Моди посетил мемориал Холокоста «Яд Вашем» и выступил в Кнессете, где осудил нападение на Израиль под руководством ХАМАС в октябре 2023 года.
«Мы чувствуем вашу боль. Мы разделяем ваше горе. Индия твердо, с полной убежденностью, стоит с Израилем в этот момент и в будущем», — заявил он.
Ранее Индия также осудила смертоносное нападение и выразила солидарность с Израилем, одновременно выразив обеспокоенность гибелью мирных жителей в Газе и подтвердив поддержку решения о двух государствах.
Две страны также заключили более десятка двусторонних соглашений, включая кибербезопасность, торговлю, космические исследования, образование, инвестиции, сельское хозяйство и экономическое сотрудничество.
Кроме того, Израиль пообещал разрешить въезд еще 50 000 индийских рабочих в страну в течение следующих пяти лет, а Индия заявила, что расширит свою знаковую цифровую платежную систему UPI на Израиль, что укрепит цифровое финансовое сотрудничество между двумя странами.
В совместном заявлении два лидера также «недвусмысленно осудили терроризм» и трансграничный терроризм и высоко оценили мирный план президента США Дональда Трампа для Газы.
«Мышление Индии ясно: человечество никогда не должно становиться жертвой конфликта. План мира в Газе открыл путь к миру. Индия полностью поддержала эти усилия. Мы будем продолжать диалог и сотрудничество со всеми странами в будущем», — заявил Моди на совместной пресс-конференции в четверг.
Хотя два премьер-министра охарактеризовали визит как продуктивный и признак растущих стратегических связей Индии и Израиля, визит Моди подвергся некоторой критике на родине.
Представитель основной оппозиционной партии Конгресс Джайрам Раммеш осудил поездку и обвинил правительство Моди в отказе от палестинского дела.
Несмотря на критику, аналитики говорят, что визит отражает долгосрочные стратегические интересы Индии.
Исполнительный директор ближневосточного офиса аналитического центра Observer Research Foundation Кабир Танежа ранее заявил BBC, что визит Моди был «в основном обусловлен двусторонними требованиями», но добавил, что региональная стабильность на Ближнем Востоке «критически важна» для более широких интересов Индии.