️ Ukrainaning Rossiyaga qarshi urushidagi eng qattiq qish davomida Moskva butun front chizig‘i bo‘ylab doimiy bosim o‘tkazdi va millionlab ukrainliklar elektr va issiqliksiz qoldi. Biroq, deyarli uch yil ichida birinchi marta Kiyiv ma’lum hududlarni qaytarib olishni boshladi.
️ Ukrainaning Prezidenti Volodimir Zelenskiyning aytishicha, bu yutuqlar 460 kvadrat kilometrni (117,6 kvadrat milya) tashkil etdi, bu 2025-yilda Moskvaga yo‘qotilgan hududning taxminan 10 foizini tashkil qiladi. Uning ta’kidlashicha, asosiy omil Rossiyaning frontdagi yo‘qotishlarini to‘ldira olmasligidir. Zelenskiy: “Rossiya har oy 35 minggacha odam yo‘qotmoqda. Ukraina tomonidan yetkazilgan yo‘qotishlar tufayli Rossiya armiyasi o‘sishni to‘xtatdi. Yo‘qotishlar yangi safarbar qilingan askarlar soniga teng. Ular inqirozga yaqinlashmoqda”.
️ AQShning “Urushni o‘rganish instituti” (ISW) yutuqlarni ancha kamroq – 257 kvadrat kilometr (100 kvadrat milya) deb baholadi, ammo front chizig‘ining noaniqligi va ko‘p sonli “kulrang zonalar” aniqroq hisob-kitobni qiyinlashtirishini tan oldi. Ukraina qarshi hujumlari Dnepropetrovsk viloyatida, u yerda Rossiya qo‘shinlarining mavjudligi ahamiyatsiz edi va hozir faqat uchta shaharchaga qisqardi, alohida muvaffaqiyatli bo‘ldi.
️ Ukrainaning bosh strategi general-mayor Aleksandr Komarenko televizion bayonotida: “Dnepropetrovskning deyarli butun hududi ozod qilindi”. Qo‘shni Zaporojye viloyatida, u yerda Moskva umumiy maydonning deyarli to‘rtdan uch qismini egallab, ma’muriy poytaxtga qarab oldinga siljigan edi, ukraina qo‘shinlari yanvar oyidan beri to‘qqizta shaharchani qaytarib oldi.
️ ISWning ta’kidlashicha, bu qarshi hujumlar “Rossiyaning 2026-yil bahor-yoz hujum rejasini buzishi mumkin bo‘lgan taktik, operativ va strategik ta’sirlarni keltirib chiqarmoqda”. Ukrainaning sobiq Bosh shtab o‘rinbosari general-leytenant Igor Romanenkoning fikricha, yutuqlar “taktik, ammo juda mazmunli”. Uning aytishicha, Ukraina Dnepropetrovsk va Zaporojyeda oldinga siljish uchun “ma’lum zaxirayi to‘plagan”, ammo ruslar Donetskdagi asosiy yo‘nalishlarda Slovyansk, Liman, Siversk va Konstantinovka shaharlariga qarab oldinga siljishda davom etmoqda.
️ Romanenkoning fikricha, butun Rossiya bo‘ylab pastroq safarbarlik raqamlari Moskvaning yo‘qotishlarining asosiy omilidir. U: “Uch oy davomida ular o‘z zaxiralarini yaratish uchun hech narsaga ega emas edilar”, dedi. 2025-yilda Moskvaning agressiv safarbarligi, ishonchli kampaniya va o‘n minglab dollarlik katta bonusalar bilan yo‘qotishlarni to‘ldirdi va yangi safarbar qilingan askarlarning oylik soni ba’zan 60 mingga yaqinlashdi. Ammo bu yil Rossiyaning safarbarlik sur’ati G‘arb sanksiyalari tufayli yuzaga kelgan moliyaviy muammolar va frontni to‘ldirish uchun zarur bo‘lgan odamlar tugab qolgani sababli zaiflashgan ko‘rinadi.
️ Rossiya Prezidenti Vladimir Putin to‘liq miqyosdagi safarbarlikdan kelib chiqadigan jamoat noroziligidan qo‘rqayotganga o‘xshaydi. Romanenko: “Putin to‘liq safarbarlik o‘tkazishdan qo‘rqadi. U boshqa yo‘llarni qidiradi”. Ulardan biri universitet talabalarini, ayniqsa past baholarga ega bo‘lganlarni, majburan dron operatorlari sifatiga jalb qilishdir. Moskvadagi huquq himoyachi guruhi “Vijdonan rad etish harakati”ning bu oydagi ma’lumotlariga ko‘ra, Sankt-Peterburgdan (Rossiyaning ikkinchi yirik shahri va Putinning vatani) Xabarovskgacha (Xitoy chegarasi yaqinida) bir qancha rus universitetlari erkak talabalarni dron uchirish bo‘yicha mashg‘ulotlardan o‘tkazishga majbur qilmoqda. Ba’zan universitetlar yangi tayyorlangan operatorlar safarbar qilinsa, Mudofaa vazirligining maoshiga qo‘shimcha ravishda oyiga 100 ming rubl (1260 dollar) to‘lashni taklif qiladi.
️ Kiyivning yutuqlari hozircha urushdagi vaziyatni o‘zgartirmadi, ammo ular Moskvani ancha g‘azablantirdi. Kiyivlik tahlilchi Igor Tishkevichning aytishicha: “Kreml’ ruhiy jihatdan mutlaqo norozi, chunki ularning butun front chizig‘i bo‘ylab bosim o‘tkazayotganiga bo‘lgan ishonchlari parchalanmoqda”. Shu bilan birga, Vashington va Isroilning Eronga zarbalari Kiyiv va Moskva o‘rtasidagi AQSh vositachiligidagi tinchlik muzokaralarining qayta boshlanishini kechiktirdi.
️ Boshqa kuzatuvchilar Kiyivning hududiy yutuqlarining ahamiyati haqida shubhalidir. Germaniyaning Bremen universitetidan Nikolay Mitroxinning aytishicha, ular “hatto Rossiya armiyasining juda kam muvaffaqiyatini hisobga olgan holda ham muhim deb atalishi qiyin”. Uning ta’kidlashicha, Ukraina zaif front joylarida to‘plangan zaxiralardan foydalangan holda “ba’zi hollarda ma’lum hududlarni qaytarib olishga muvaffaq bo‘ladi”. Bu joylar asosan Xarkov va Dnepropetrovskning shimoliy viloyatlaridagi “siyosiy sezgir” hududlar bo‘lib, Rossiya ularni 2022-yilda o‘tkazilgan “referendumlar”dan keyin anneksiya qilgan deb e’lon qilgan. Dnepropetrovskning ozod qilinishi Zaporojye chegarasida ham amalga oshirilgan kengroq qarshi hujumning bir qismi edi, ammo u muvaffaqiyatsiz tugadi.
️ Yana bir kam e’lon qilingan voqea Qora dengizda sodir bo‘lmoqda. Mitroxinning aytishicha, fevral oyida Ukraina Rossiyaning Qora dengiz flotini uning asosiy bandargohi – janubiy Novorossiysk portidan “tizimli ravishda haydashni” boshladi. 1-mart kuni dron hujumlari beshta rus harbiy kemasiga, shu jumladan Kalibr kruiz raketalarini uchirishga qodir bo‘lgan bir kemaga zarar yetkazdi. Bu flot 2023-yilda Ukraina havo va dengiz dronlari va raketalari uning eng yirik kemalarini yo‘q qilganidan keyin anneksiya qilingan Qrimdagi Sevastopol portidan Novorossiyskka evakuatsiya qilingan edi. Novorossiyskka hujumlar o‘tgan yili Qrimdagi havo hujumidan mudofaa tizimlari va dengiz dronlarini kuzatgan rus samolyotlarining yo‘q qilinishidan keyin sodir bo‘ldi.

️ В ходе самой суровой зимы войны Украины с Россией Москва оказывала постоянное давление по всей линии фронта, оставив миллионы украинцев без электричества и тепла. Однако впервые почти за три года Киев начал отвоевывать некоторые территории.
️ По словам президента Украины Владимира Зеленского, эти успехи составили 460 квадратных километров (117,6 квадратных миль), или около 10% территории, потерянной Киевом в пользу Москвы в 2025 году. Он отметил, что ключевым фактором является неспособность России восполнить потери на фронте. Зеленский заявил: «Россия теряет много людей, до 35 000 в месяц. Из-за потерь, нанесенных Украиной, российская армия перестала расти. Потери равны количеству вновь мобилизованных солдат. Они близки к кризису».
️ Американский аналитический центр «Институт изучения войны» (ISW) оценил успехи как более скромные – 257 квадратных километров (100 квадратных миль), но признал, что нечеткость линии фронта и множество «серых зон» затрудняют более точный расчет. Контрнаступления Украины были особенно успешными в Днепропетровской области, где присутствие российских войск было незначительным и теперь сократилось до всего трех поселков.
️ Главный стратег Украины генерал-майор Александр Комаренко в телевизионном заявлении сказал: «Почти вся территория Днепропетровской области освобождена». В соседней Запорожской области, где Москва оккупировала почти три четверти общей площади и продвинулась в сторону одноименной административной столицы, украинские силы с января отвоевали девять поселков.
️ По словам ISW, эти контрнаступления «создают тактические, оперативные и стратегические эффекты, которые могут нарушить план наступательной кампании России на весну-лето 2026 года». Бывший заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил Украины генерал-лейтенант Игорь Романенко считает, что успехи «тактические, но очень значимые». По его словам, Украина «накопила некоторые резервы» для продвижения в Днепропетровской и Запорожской областях, но россияне продолжают наступать на ключевых направлениях в Донецкой области в сторону городов Славянск, Лиман, Северск и Константиновка.
️ По мнению Романенко, низкие показатели мобилизации по всей России являются ключевым фактором потерь Москвы. Он сказал: «В течение трех месяцев у них не было ничего для создания своих резервов». В 2025 году агрессивная мобилизация Москвы, подкрепленная убедительной кампанией и крупными бонусами в десятки тысяч долларов, восполнила потери, и ежемесячное количество вновь мобилизованных военнослужащих иногда приближалось к 60 000. Но в этом году мобилизационный бум России, похоже, затруднен финансовыми проблемами, вызванными западными санкциями, а люди, необходимые для пополнения фронта, кажется, исчерпаны.
️ Президент России Владимир Путин, по-видимому, опасается общественного протеста, который может последовать за полномасштабной мобилизацией. Романенко заявил: «Путин боится проводить полную мобилизацию. Он ищет другие пути». Один из них – принудительный призыв студентов университетов, особенно с низкими оценками, в качестве операторов дронов. По данным московской правозащитной группы «Движение сознательных отказников» в этом месяце, несколько российских университетов от Санкт-Петербурга (второго по величине города России и родного города Путина) до Хабаровска (близ границы с Китаем) заставляют студентов-мужчин проходить обучение полетам на дронах. Иногда университеты предлагают выплаты в размере 100 000 рублей (1260 долларов) в месяц сверх зарплаты Министерства обороны, если вновь обученные операторы будут призваны.
️ Успехи Киева пока не изменили ход войны, но определенно разозлили Москву. Киевский аналитик Игорь Тишкевич заявил: «Кремль совершенно недоволен с моральной точки зрения, потому что их концепция, их уверенность в том, что они давят по всей линии фронта, рушится». Между тем удары Вашингтона и Израиля по Ирану отложили возобновление мирных переговоров между Киевом и Москвой при посредничестве США.
️ Другие наблюдатели скептически относятся к значимости территориальных успехов Киева. По словам Николая Митрохина из Бременского университета Германии, их «трудно назвать значительными даже с учетом очень скромных успехов российской армии». Он отметил, что, используя накопленные резервы на уязвимых участках фронта, Украина «в некоторых случаях manages вернуть некоторую территорию». Эти участки в основном являются «политически чувствительными» районами в северной области Харькова и Днепропетровской области, которые Россия объявила аннексированными после «референдумов», проведенных в 2022 году. Освобождение Днепропетровской области было частью более масштабного контрнаступления, которое также развернулось на границе с Запорожской областью, но оно провалилось.
️ Еще одно менее освещаемое событие происходит в Черном море. По словам Митрохина, в феврале Украина начала «систематическое вытеснение» Черноморского флота России из его главной гавани – южного порта Новороссийск. 1 марта удары дронов повредили пять российских военных кораблей, включая один, способный запускать крылатые ракеты «Калибр». Флот был эвакуирован в Новороссийск из порта Севастополь в аннексированном Крыму в 2023 году после того, как украинские воздушные и морские дроны и ракеты уничтожили его крупнейшие корабли. Атаки на Новороссийск последовали за уничтожением в прошлом году систем ПВО в Крыму и российских самолетов, которые отслеживали морские дроны.
️ Митрохин сказал: «У Украины достаточно дронов, она продолжает производить новые, но у России около двух третей ее военных кораблей на Черном море. Самое главное, им некуда бежать». Меньшие суда могут быть эвакуированы по Волго-Донскому каналу, но не в Каспийское море, куда украинские дроны могут легко добраться, а в верховья Волги или Москвы-реки, где системы ПВО Москвы могут защитить их. Крупным военным кораблям в Новороссийске «остается только надеяться на свою ПВО или на то, что война закончится быстрее, чем они утонут».