Bayrutning janubiy Dahiya chekkasida tutunli osmon ostida, Isroil harbiy kuchlarining yangi majburiy evakuatsiya buyruqlari tez bo'shab ketayotgan mahallalarda aks-sado berayapti. Isroil ogohlantirishlari, Bayrut va janubiy Livonning boshqa qismlaridagi bombardimonlar bilan birga, so'nggi Isroil urushini to'xtatishga qaratilgan fransuz taklifidan keskin farq qilmoqda. Biroq, tahlilchilarning aytishicha, bu ko'rinadigan nomuvofiqlik aslida Isroil yaratayotgan yangi yer haqiqatining aksidir: har qanday muzokaralarda o'ziga ko'proq kuch berish uchun Livan hududini bosib olish.
Isroil urushining insoniy narxi allaqachon dahshatli. Livan 2-martdan boshlab keng qamrovli Isroil hujumiga duch keldi, bu esa Ommaviy Sog'liqni Saqlash Vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, 850 kishini, shu jumladan 107 bola va 66 ayolni o'ldirdi. Bir milliondan ortiq odam mamlakat ichida ko'chirildi, haddan tashqari to'la boshpana joylariga majburan joylashtirildi. Bu eskalatsiya 2024-yil noyabrida buzilgan sulhdan qolgan narsalarni barbod qilgan, fevral oyi oxirida Eron ustiga AQSh-Isroil hujumiga javoban Hizbullohning Isroil harbiy ob'ektlarini nishonga olishidan keyin yuz berdi.
Ushbu gumanitar falokat davrida Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron Livon va Isroil o'rtasida Parijda bevosita muzokaralar o'tkazishni taklif qildi va "Livonning tartibsizlikka tushishining oldini olish uchun hamma narsa qilinishi kerak" deb ogohlantirdi. Diplomatik harakatni qo'llab-quvvatlash uchun Parij Livan kuchlari uchun zirhli transport vositalari bilan birga 60 tonna gumanitar yordam yetkazib berishni e'lon qildi.
Biroq, tahlilchilarning aytishicha, taklif qilingan muzokaralar uchun kun tartibini fransuz diplomatiyasi emas, balki Isroil harbiy kuchlari belgilamoqda. Siyosiy tahlilchilarga ko'ra, Isroil o'z harbiy mavjudligidan foydalanib, tubdan o'zgartirilgan xavfsizlik arxitekturasini o'rnatishga, janubiy qishloqlarni bosib olish orqali erga yangi faktlarni dikta qilishga intiladi.
Parijdagi Amerika Universiteti siyosatshunoslik professori Ziyod Majidning so'zlariga ko'ra, hozirgi diplomatik harakatning e'lon qilinmagan shartlari Livan armiyasini Qo'shma Shtatlar va Fransiyaning qat'iy nazorati ostida Hizbullohni qurolsizlantirishga majbur qilishni o'z ichiga oladi. Livan hududini ushlab turgan holda, Isroil Livonni o'z suvereniteti bo'yicha muzokara olib borishga majbur qilmoqda, Isroil qo'shinlari oxir-oqibat chiqib ketadimi yoki hozir bosib olingan hududlar doimiy ravishda aholisiz bufer zonaga aylantiriladimi degan savol ostida.
Bu strategiya hozirda jang maydonida amalga oshirilmoqda. Isroil o'zining shimoliy chegarasi bo'ylab oltita harbiy diviziyani - taxminan 100 000 askarni to'pladi. Harbiy mutaxassislar janubiy Livondagi strategik Xiyam shaharchasini Isroilning yaqin kelajakdagi yer hujumining markaziy nuqtasi sifatida ko'rsatmoqda. Nafaqadagi Livan brigada generali Bahaa Hallal Al Jazeera Arab tiliga Xiyam Marjayun tekisligi va Litani daryosiga olib boradigan Hasbani vodiysini nazorat qiladigan "geografik kalit" vazifasini o'tashini aytdi. Hallal Xiyamni nazorat qilish Isroilga janubiy qishloqlar o'rtasidagi aloqalarni uzish va de-fakto bufer zona o'rnatish imkonini berishini ogohlantirdi.
Livan inqirozi, shuningdek, mamlakat ichidagi chuqur jamoat bo'linishlarini ochib bermoqda. Al Jazeera Arab tilidagi Mazen Ibrohimning xabar berishicha, rasmiy manbalar Livan prezidentligi, hukumati va parlamentining Kiprda bo'lishi mumkin bo'lgan o't ochishni muzokara qilish uchun elchi darajasidagi diplomatlardan iborat olti a'zoli delegatsiyani shakllantirish uchun shoshilinch maslahatlashayotganini ko'rsatadi. Biroq, Ibrohim Livan parlament spikeri Nabih Berri delegatsiyaga shia hamjamiyatini ifodalovchi har qanday shaxslarni kiritishdan bosh tortganini, shu bilan birga har qanday siyosiy muzokaralardan oldin Isroilning o't ochishi kerakligini ta'kidlaganini qayd etdi.
Hizbullohni qurolsizlantirish bo'yicha bahs - nafaqat Isroilning, balki G'arb muloqotchilarining talabi - Livonni fuqarolar nizosiga tortish xavfi ostida. Ba'zi tahlilchilar Livan armiyasi ko'proq harakat qilishi kerakligini ta'kidladilar. Siyosiy tahlilchi Toni Boulos Al Jazeeraga "Davlat ularni qurollarini topshirishga majbur qilishi kerak, hatto kuch ishlatishga majbur bo'lsa ham" dedi. Biroq boshqalar, masalan, siyosiy tadqiqotchi Ali Matar, bu taklifni beparvo deb rad etdi. U shia askarlarining sezilarli qismini o'z ichiga olgan milliy armiyaga shia boshchiligidagi Hizbullohga qarshi kurashishni buyurish armiyani parchalab yuborishini ta'kidladi. U, shuningdek, davlatning hozirgi kengroq urushdan oldin 16 oy davomida Isroilning buzilishlari davrida o'z fuqarolarini himoya qilishdagi muvaffaqiyatsizligini ta'kidladi.
Urushayotgan tomonlarning hech biri darhol imtiyozlar berishga tayyor emas. Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Saar bevosita muzokaralar istiqbolini rad etib, Livan hukumati avval Hizbullohning harbiy faoliyatini cheklash uchun aniq choralar ko'rishini talab qildi. Boshqa tomondan, Hizbulloh Bosh kotibi Naim Qosim yaqinda diplomatik echimlar o'ldirishni to'xtata olmaganligini e'lon qilib, Livan hukumati "bepul imtiyozlar" taklif qilishdan ogohlantirdi va yakuniy natijani jang maydoni belgilashini ta'kidladi.
Ba'zi tahlilchilar hozirgi siyosiy muhitni 1983-yilda Bayrutning Isroil tomonidan bosib olinishi bilan solishtirdilar. Isroil harbiy bosqini soyasida olib borilgan bu tarixiy muzokaralar 1983-yil 17-may kelishuvi - Livon ichidagi mazhab bo'linishlari tufayli oxir-oqibat bekor qilingan tinchlik shartnomasi bilan yakunlandi. Qirq yildan ko'proq vaqt o'tgach, Bayrut bo'ylab yomg'ir bilan namlangan boshpana joylarida Livan oilalarining yangi avlodi to'plangan. Diplomatik muloqot haqida gap boradi, ammo hozircha ularning janubdagi uylari Isroilning bosib oluvchi armiyasi uchun savdo chipiga aylantirildi.

Над дымящимся горизонтом южного пригорода Бейрута Дахия звучат новые приказы об обязательной эвакуации от израильских военных, разносящиеся по быстро пустеющим районам. Израильские предупреждения, сопровождаемые бомбардировками Бейрута и других частей южного Ливана, резко контрастируют с французским предложением о дипломатическом вмешательстве, направленном на приостановку последней израильской войны против северного соседа. Однако, как отмечают некоторые аналитики, это кажущееся несоответствие между действиями Израиля и перспективой переговоров по прекращению боевых действий на самом деле отражает новую реальность на земле, которую создаёт Израиль: оккупация ливанской территории для получения большего влияния на любых переговорах.
Человеческие потери от войны Израиля уже ошеломляют. Ливан столкнулся с масштабным израильским наступлением с 2 марта, в результате которого, по данным Министерства здравоохранения, погибло около 850 человек, включая 107 детей и 66 женщин. Более одного миллиона человек были перемещены внутри страны, вынужденно размещены в переполненных убежищах. Эскалация последовала за нацеливанием «Хезболлы» на израильские военные объекты в ответ на совместную американо-израильскую атаку на Иран в конце февраля, разрушившую всё, что осталось от рухнувшего перемирия ноября 2024 года.
На фоне этой гуманитарной катастрофы президент Франции Эмманюэль Макрон предложил провести прямые переговоры между Ливаном и Израилем в Париже, предупредив, что «всё должно быть сделано, чтобы предотвратить погружение Ливана в хаос». В поддержку дипломатического усилия Париж объявил о поставке 60 тонн гуманитарной помощи вместе с бронетранспортёрами для ливанских сил.
Однако, как утверждают аналитики, повестку дня для предлагаемых переговоров задают не французская дипломатия, а израильские военные. По словам политических аналитиков, Израиль будет стремиться использовать своё военное присутствие для навязывания радикально изменённой архитектуры безопасности, используя оккупацию южных деревень для диктовки новых фактов на земле.
Согласно Зиаду Маджиду, профессору политологии Американского университета в Париже, необъявленные условия текущего дипломатического усилия включают принуждение ливанской армии к разоружению «Хезболлы» под строгим надзором Соединённых Штатов и Франции. Удерживая ливанскую территорию, Израиль вынуждает Ливан вести переговоры о своём суверенитете, с вопросом о том, выведут ли в конечном итоге израильские войска или оккупированные в настоящее время районы будут постоянно превращены в незаселённую буферную зону.
Эта стратегия в настоящее время разворачивается на поле боя. Израиль сосредоточил шесть военных дивизий — примерно 100 000 солдат — вдоль своей северной границы. Военные эксперты указывают на стратегический южно-ливанский город Хиам как на центральную точку предстоящего наземного продвижения Израиля. Отставной ливанский бригадный генерал Бахаа Халлал сообщил Al Jazeera на арабском языке, что Хиам служит «географическим ключом», который контролирует равнину Марджейюн и долину Хасбани, ведущую к реке Литани. Халлал предупредил, что контроль над Хиамом позволит Израилю перерезать коммуникации между южными деревнями и установить де-факто буферную зону.
Кризис в Ливане также обнажает глубокие общинные расколы внутри страны. Как сообщил Mazen Ibrahim из Al Jazeera на арабском языке, официальные источники указывают, что ливанское президентство, правительство и парламент срочно консультируются для формирования шестичленной делегации дипломатов уровня послов для переговоров о прекращении огня, возможно, на Кипре. Однако Ибрагим отметил, что спикер ливанского парламента Набих Берри отказался включить в делегацию любые фигуры, представляющие шиитскую общину, при этом настаивая, что израильское прекращение огня должно предшествовать любым политическим переговорам.
Дебаты о разоружении «Хезболлы» — требование не только Израиля, но и западных собеседников — угрожают втянуть Ливан в гражданский конфликт. Некоторые аналитики утверждали, что ливанская армия должна сделать больше. Политический аналитик Тони Булос заявил Al Jazeera: «Государство должно заставить их сдать оружие, даже если для этого придётся применить силу». Но другие, такие как политический исследователь Али Матар, отвергли это предложение как безрассудное. Он отметил, что приказ национальной армии, которая включает значительную долю шиитских солдат, сражаться с возглавляемой шиитами «Хезболлой» расколет военных. Он также подчеркнул неспособность государства защитить своих граждан в течение 16 месяцев израильских нарушений до текущей более широкой войны.
Ни одна из воюющих сторон, по-видимому, не готова к немедленным уступкам. Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар публично отверг перспективу прямых переговоров, потребовав, чтобы ливанское правительство сначала предприняло конкретные шаги для сдерживания военной деятельности «Хезболлы». С другой стороны, генеральный секретарь «Хезболлы» Наим Касем недавно заявил, что дипломатические решения не смогли остановить убийства, предупредив ливанское правительство против предложения «бесплатных уступок» и настаивая, что исход будет определён на поле боя.
Некоторые аналитики провели параллели между текущей политической обстановкой и израильским вторжением в Бейрут в 1983 году. Те исторические переговоры, проведённые под тенью израильской военной оккупации, завершились Соглашением от 17 мая 1983 года — мирным договором, который в конечном итоге был сорван из-за конфессиональных разделений внутри Ливана. Более четырёх десятилетий спустя новое поколение ливанских семей теперь ютятся в залитых дождём убежищах по всему Бейруту. Идут разговоры о дипломатии, но пока их дома на юге превратились в разменные монеты для оккупационной армии Израиля.