Sanaa shahrida ertalab soat 7da 14 yoshli Qasim o'zining kundalik kurashini boshlaydi. U o'z oilasining ijaradagi kvartirasidan chiqib, taxminan bir metr uzunlikdagi va yarim metr kenglikdagi oq qopni olib yuradi. U bu qopni ertalab soat 11:30gacha to'ldirishga umid qiladi. Qasim plastik butilkalar yig'adi. To'liq bir qop butilka unga 1500 Yaman riali, ya'ni taxminan 3 dollar daromad keltirishi mumkin. Xaridorlar bu buyumlarni zavodlarda qayta ishlash uchun yig'adilar.
Bu pul Qasimga olti kishilik oilasi uchun tushlik sotib olishga yordam beradi. Tushdan keyin u yana bolalik qilishi mumkin, ba'zan mahalladagi boshqa bolalar bilan futbol o'ynaydi. Lekin keyin 12 yoshli ukasi Asemning navbati keladi, u kechqurun sotish uchun butilkalar yig'adi. Bu oilaning kechki ovqat xarajatlarini qoplashga yordam beradi. Qasim va Asem uchun maktabga borish oila qila olmaydigan hashamatdir. O'rniga, oilaning kundalik yashash xarajatlarini qondirish ustuvor vazifadir.
"Men Sanaadagi davlat maktabida o'qiyotgan edim. 2024-yilda to'rtinchi sinfga chiqqanimda, sinfga borishni to'xtatdim. Men oilamga yordam berishni xohladim va mening ukam ham 2025-yilda shunday qildi," deydi Qasim Al Jazeeraga. "Sinflarda o'tirish meni boqmas edi," deydi u past ovozda, Sanaaning gavjum mahallasida o'z qopiga qarab. O'n yildan ortiq vaqt davomida Yaman Eron qo'llab-quvvatlaydigan Hutilar va Saudiya Arabistoni qo'llab-quvvatlaydigan hukumat o'rtasidagi qonli mojaroga aralashib, deyarli barcha aholi guruhlariga, shu jumladan maktab o'quvchilariga ta'sir ko'rsatdi.
Hozirgi kunda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar Jamg'armasi (UNICEF) Yamanning 3,2 million maktab yoshidagi bolasi maktabdan tashqarida ekanligini va 1,5 million ko'chirilgan bolaning doimiy ravishda maktabni tashlash xavfi ostida ekanligini baholaydi. 2022-yil aprel oyidagi o't ochishni to'xtatishdan keyin mamlakatning front chizig'idagi janglar asosan to'xtagan bo'lsa-da, millionlab bolalar hali ham ta'lim olish imkoniyatidan mahrum.
Urush yillari son-sanoqsiz ota-onalarning ta'limga bo'lgan munosabatini o'zgartirdi. Ota-onalar endi bolalarini o'qish o'rniga ishlayotganini ko'rib, o'zlarini aybdor his qilmaydilar. Qasimning otasi Abdu, 48 yoshli kunlik ishchi, o'z bolalarini har kuni plastik butilkalar yig'ayotganini sinfdan tashqarida ko'rishdan afsuslanmasligini tan oladi. U aytadigan haqiqiy og'riq, oilaning asosiy ehtiyojlarini qondira olmaganida paydo bo'ladi. "Och bolani ko'rish maktabni tashlagan bolani ko'rishdan ko'ra og'riqliroq," deydi Abdu.
Akademik va Taizdagi ijtimoiy ishlar mehnat idorasining o'rinbosari Mahmoud al-Bukari tushuntiradiki, ota-onalar qiyin turmush sharoitlari tufayli bolalarini asosiy ehtiyojlarini ta'minlaydigan har qanday ishga yuborishga majbur bo'lishadi. "Bu ota-onalar muammoni hal qilayotganlarini anglamasligi mumkin, hatto ular shunday ko'rinishiga qaramay. Uzoq muddatda bu ularning bolalarining kelajagini yo'qotish va ham shaxslar, ham jamiyat uchun qo'shimcha ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni yaratishni anglatadi," deydi al-Bukari. U qo'shimcha qiladiki, ishchi kuchiga kirgan bolalar o'zlarini xavflarga duchor qiladilar.
Aden shahridagi sotsiologiya professori Afrah al-Humaiqani bolalarni ta'limdan mahrum etish ularning inson huquqlarini buzish ekanligini va ularni ishchi kuchiga kirishga majburlash ularni do'stlari bilan o'ynash yoki o'rganish o'rniga pul topish haqida tashvishlanish bilan azoblangan shaxsiyatni yaratishi mumkinligini ta'kidlaydi. "Bolalar ta'limdan mahrum qilinmasligi kerak; ular o'z orzularini amalga oshirishdan mahrum qilinmasligi kerak," deydi al-Humaiqani. "Bola advokat, shifokor yoki uchuvchi bo'lishni xohlaydi. Lekin ota-onalar ularning orzularini amalga oshirishdan to'sqinlik qilganda, bu iqtisodiy rivojlanish, barqaror rivojlanish va madaniy va ilmiy taraqqiyotga to'sqinlik qiladi."
"Bolalarni ta'limdan mahrum etish shaxsiy yoki oilaviy masala emas," deydi u, "balki mamlakatning hozirgi va kelajagiga ta'sir qiladigan masala." "Bolalarni qutqarish" tashkilotiga ko'ra, Yamanda 2400 dan ortiq maktab yo butunlay vayron qilingan, qisman shikastlangan yoki boshqa maqsadlarda foydalanilmoqda. Bu miqdordagi maktablar ishlamay qolgach, ishlaydigan sinflar haddan tashqari gavjum bo'lib qoldi va o'qituvchilar har bir o'quvchiga g'amxo'rlik qila olmaydi.
Sanaadagi maktab o'qituvchisi Fotima Solih aytadiki, o'qituvchilar urush davrida e'tibordan chetda qolgan va ularning holati 2022-yilgi sulhdan keyin ham unchalik o'zgarmagan. "Agar o'qituvchilar e'tibordan chetda qolsa yoki qadrsizlansa, ular o'quvchilar orasida ta'limga bo'lgan muhabbatni uyg'ota olmaydilar," deydi u. Solih o'qituvchilarni ta'lim jarayonining "dvigateli" deb ta'riflaydi. "Agar bu dvigatel ishlamay qolsa, ikkita muammo paydo bo'ladi: o'quvchilar minimal o'rganish foydasini oladi va ular maktabga qiziqishni yo'qotadi."
Ijtimoiy masalalar bo'yicha jurnalist va tadqiqotchi Muhammad Abdu al-Samei aytadiki, Yamandagi o't ochishni to'xtatish ta'limga sezilarli ijobiy ta'sir ko'rsatmagan va millionlab maktabni tashlaganlar bunga dalildir. Al-Sameiga ko'ra, front chizig'idagi tinchlik iqtisodiy muammolarni hal qila olmaydi yoki o'qituvchilarning turmush darajasini yaxshilay olmaydi. "Iqtisodiy muammolarni hal qilmasdan va barqaror tinchlik o'rnatmasdan, ko'proq bolalar ta'lim olish imkoniyatidan mahrum bo'ladi," deydi u. U qo'shimcha qiladiki, xalqaro tashkilotlarning yordam faoliyati Yamanda qisqargan va kerakli gumanitar moliyalashtirish amalga oshirilmagan.
Shu bilan birga, Qasim hukumat yoki yordam guruhlarining unga maktabga qaytishga yordam berishini kutishni to'xtatdi. Bu endi uning maqsadi emas. U hozircha yig'adigan plastik butilkalarni sotib o'tirishi mumkinligini biladi. Uning keyingi maqsadi hunar o'rganish va tirikchilik topishdir. "Men rasm chizish, duradgorlik yoki payvandlashda a'lo bo'lishni xohlayman," deydi Qasim. "Men bu shaharda o'rgana oladigan har qanday ko'nikmani o'rganishga harakat qilaman. Men sinfga qaytmayman."

В Сане 14-летний Касим начинает свою ежедневную борьбу в 7 утра. Он выходит из арендованной квартиры своей семьи, неся белый мешок длиной около метра и шириной полметра. Он надеется наполнить его к 11:30 утра. Касим собирает пластиковые бутылки. Полный мешок этих бутылок может принести ему до 1500 йеменских риалов, около 3 долларов. Покупатели собирают эти предметы для переработки на заводах.
Эти деньги помогают Касиму купить обед для своей шестиместной семьи. Днём он снова может быть ребёнком, иногда играя в футбол с другими детьми в районе. Но затем наступает очередь его 12-летнего брата Асема собирать бутылки, которые он затем продаёт вечером. Это помогает покрыть расходы семьи на ужин. Для Касима и Асема школа — это роскошь, которую семья не может себе позволить. Вместо этого приоритетом является удовлетворение ежедневных расходов семьи на жизнь.
«Я учился в государственной школе в Сане. Когда я перешёл в четвёртый класс в 2024 году, я перестал ходить в класс. Я хотел помочь обеспечивать семью, и мой брат сделал то же самое в 2025 году», — рассказывает Касим Al Jazeera, вытирая правой рукой свои впалые щёки. «Сидение в классе не накормило бы меня», — тихо говорит он, глядя на свой мешок в оживлённом районе Саны. Более десяти лет Йемен охвачен кровавым конфликтом между поддерживаемыми Ираном хуситами и поддерживаемым Саудовской Аравией правительством, распря, которая затронула почти все группы населения, включая школьников.
В настоящее время Детский фонд Организации Объединённых Наций (ЮНИСЕФ) оценивает, что 3,2 миллиона детей школьного возраста в Йемене не посещают школу, а 1,5 миллиона перемещённых детей рискуют навсегда бросить школу. Хотя боевые действия на фронтах страны в основном прекратились с перемирия в апреле 2022 года, миллионы детей по-прежнему лишены доступа к образованию.
Годы войны изменили отношение бесчисленных родителей к образованию. Отцы больше не чувствуют себя виноватыми, видя, как их дети работают вместо учёбы. Отец Касима Абду, 48-летний подённый рабочий, признаёт, что не сожалеет о том, что видит своих детей вне класса, собирающих пластиковые бутылки каждый день. Настоящую боль он чувствует, говорит он, когда не может удовлетворить основные потребности семьи. «Видеть голодного ребёнка больнее, чем видеть ребёнка, бросившего школу», — говорит Абду.
Академик и заместитель начальника управления труда по социальным вопросам в Таизе Махмуд аль-Букари объясняет, что тяжёлые условия жизни вынуждают родителей отправлять своих детей на любую работу, лишь бы она обеспечивала их основные потребности. «Эти родители могут не осознавать, что они не решают проблему, даже если кажется, что это так. В долгосрочной перспективе это означает потерю будущего их детей и создание дальнейших социальных и экономических проблем как для отдельных лиц, так и для общества», — говорит аль-Букари. Он добавляет, что дети, вступающие в рабочую силу, подвергают себя рискам.
Профессор социологии в Адене Афрах аль-Хумайкани указывает, что лишение детей образования является нарушением их прав человека, а принуждение их к вступлению в рабочую силу может создать личность, страдающую от тревоги и стресса, поскольку они беспокоятся о зарабатывании достаточных денег, а не об учёбе или играх с друзьями. «Детям не должно быть отказано в образовании; они не должны быть лишены возможности реализовать свои устремления», — говорит аль-Хумайкани. «Ребёнок может хотеть стать юристом, врачом или пилотом. Но когда родители мешают им осуществить свои мечты, это будет препятствовать экономическому развитию, устойчивому развитию, а также культурному и научному прогрессу».
«Лишение детей образования — это не частное или семейное дело», — говорит она, — «а проблема, которая затрагивает настоящее и будущее нации». По данным организации «Спасём детей», более 2400 школ в Йемене либо разрушены, либо частично повреждены, либо используются для других целей. При таком количестве неработающих школ функционирующие классы стали переполненными, и учителя не могут уделять внимание каждому ученику. Это приводит к снижению качества образования, согласно детской организации.
Учительница в Сане Фатима Салех говорит, что учителя были забыты во время войны, и их ситуация не сильно изменилась после перемирия 2022 года. «Если педагоги забыты или обесценены, они не могут привить любовь к образованию среди учащихся», — говорит она. Салех описывает учителей как «двигатель» образовательного процесса. «Если этот двигатель неисправен, возникают две проблемы: ученики получают минимальную пользу от обучения, и они теряют интерес к школе».
Журналист и исследователь, специализирующийся на социальных вопросах, Мухаммед Абду ас-Самеи говорит, что перемирие в Йемене не оказало ощутимого положительного воздействия на образование, и миллионы бросивших школу являются доказательством этого. По словам ас-Самеи, затишье на фронтах не может исправить экономические проблемы или улучшить положение учителей. «Без решения экономических проблем и установления прочного мира больше детей будут лишены доступа к образованию», — говорит ас-Самеи. Он добавляет, что помощь международных организаций в Йемене сократилась, и необходимые гуманитарные средства не были обеспечены.
Тем временем Касим перестал ждать, что правительство или гуманитарные группы помогут ему вернуться в школу. Это больше не его цель. Он знает, что сейчас он может выжить, продавая собранные пластиковые бутылки. Его следующая цель — освоить ремесло и зарабатывать на жизнь. «Я хочу стать отличным в рисовании, столярном деле или сварке», — говорит Касим. «Я стараюсь освоить любой навык, который могу в этом городе. Я не вернусь в класс».