Hindiston uzoq vaqt davomida Eron bilan neft savdosi, Isroil bilan mudofaa aloqalari, AQSh bilan mustahkam munosabatlar va Fors ko‘rfazi monarxiyalari bilan iqtisodiy hamkorlikni bir vaqtda olib borish orqali o‘zining betaraf diplomatiyasini saqlab kelgan. Biroq Erondagi urush bu strategiyani sinovdan o‘tkazmoqda.
Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi 7 kunlik diplomatik safarga chiqadi, uning davomida Birlashgan Arab Amirliklari va to‘rtta Yevropa davlatiga tashrif buyuradi. Bu safar Hindistonning Yaqin Sharqdagi mojarodan kelib chiqqan bosimni yumshatishga urinishi sifatida baholanmoqda.
Dehli Javoharlal Neru universiteti xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Amitabh Mettuning fikricha, Hindiston o‘zining strategik avtonomiyasini saqlab qolishga intilmoqda, ammo Eron mojarosi bu imkoniyatni cheklab qo‘ygan. Uning ta’kidlashicha, “agar tanlov qilish kerak bo‘lsa, Hindiston birinchi navbatda iqtisodiy barqarorlik va energiya xavfsizligini himoya qiladi”.
Sobiq diplomat T S Tirumurti esa Hindistonning ko‘p tomonlama muvozanat siyosati hali ham samarali ekanini va undan voz kechmaslik kerakligini ta’kidlaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Hindiston energiya ta’minoti va strategik hamkorlik o‘rtasida muvozanatni saqlashga qodir.
Fors ko‘rfazi davlatlari Hindistonning neft va gaz importining katta qismini ta’minlaydi, 9 milliondan ortiq hindistonlik fuqaro esa ushbu mintaqada ishlaydi va pul o‘tkazmalari orqali Hindiston iqtisodiyotiga hissa qo‘shadi. Hormuz bo‘g‘ozidagi har qanday uzilish Hindiston uchun jiddiy iqtisodiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Mantraya tadqiqot forumi asoschisi Shanti Mari D’Suzaning fikricha, Hindistonning strategik avtonomiyasi hali to‘liq sinovdan o‘tmagan bo‘lsa-da, urush uzoq davom etsa, muvozanatni saqlash imkonsiz bo‘lib qolishi mumkin. U Modining ko‘p millatli safarini urushni tugatishga qaratilgan diplomatik harakat sifatida baholaydi.

Индия долгое время гордилась своей способностью поддерживать сбалансированные отношения с конкурирующими державами на Ближнем Востоке: покупать нефть у Ирана, развивать оборонные связи с Израилем, укреплять отношения с США и расширять экономические связи с монархиями Персидского залива, оставаясь вне формальных альянсов.
Однако война в Иране ставит эту стратегию под угрозу. Премьер-министр Нарендра Моди отправляется в семидневное дипломатическое турне, которое включает визиты в Объединенные Арабские Эмираты и четыре европейские страны. Это рассматривается как попытка смягчить давление, вызванное конфликтом.
Амитабх Матту, декан Школы международных исследований Университета Джавахарлала Неру, считает, что Иранский кризис сделал геометрию балансирования более жесткой. «Если дело дойдет до крайности, Индия в первую очередь защитит экономическую стабильность и энергетическую безопасность», — заявил он.
Бывший дипломат Т.С. Тирумурти утверждает, что политика многовекторного балансирования Индии все еще эффективна. «Мы уже успешно справлялись с подобными вызовами в прошлом, сохраняя как энергоснабжение, так и хорошие отношения с Израилем и США», — отметил он.
Страны Персидского залива обеспечивают значительную часть импорта сырой нефти и природного газа Индии. Более девяти миллионов индийцев живут и работают в регионе, их денежные переводы важны для индийской экономики. Любые перебои в Ормузском проливе могут вызвать серьезные экономические последствия.
Шанти Мари Д’Суза, основатель исследовательского форума Mantraya, отмечает, что концепция стратегической автономии Индии еще не полностью проверена, но если война затянется, балансирование станет почти невозможным. Она считает, что турне Моди отражает дипломатические усилия по прекращению войны.