Germaniya Sog'liqni saqlash vazirligi tomonidan tayyorlangan yangi qonun loyihasiga ko'ra, farzandsiz kattalar keksalar parvarishi tizimini qo'llab-quvvatlash uchun ko'proq soliq to'lashlari kerak bo'ladi.
Loyihaga ko'ra, farzandsiz kattalar uchun soliq stavkasi 0,7 foizga oshirilib, oylik daromadining 2,5 foizini tashkil qiladi. Ish beruvchi esa 1,8 foiz to'laydi. Bir farzandli kattalar 1,8 foiz, ikki farzandlilar 1,55 foiz, uch va undan ortiq farzandlilar esa 1,3 foiz to'laydi.
Ushbu taklif 23 yoshdan oshgan barcha to'liq ish kunida ishlaydigan kattalarga taalluqli. Vazir Nina Warken loyihani Vazirlar Mahkamasiga qachon taqdim etishi noma'lum.
Germaniyada tug'ilish darajasi uzoq vaqtdan beri past bo'lib, immigratsiya hisobiga biroz o'sgan. Keksalar avlodini parvarish qilish uchun yoshlarga ortiqcha yuk tushmasligi uchun tezda chora ko'rish zarur.
Shu bilan birga, Myunxenda Germaniyaning nufuzli xavfsizlik tekshiruv firmasi TÜV Südga qarshi dastlabki sud majlislari boshlandi. Bu ish 2019 yilda Braziliyadagi to'g'on qulashi oqibatida 270 kishi halok bo'lgan fojiaga bog'liq.

Согласно новому законопроекту, подготовленному Министерством здравоохранения Германии, бездетные взрослые должны будут платить более высокий процент налогов для поддержки государственной системы ухода за пожилыми людьми.
Законопроект предусматривает увеличение взносов для бездетных на 0,7% в течение нескольких лет, что составит 2,5% их ежемесячного дохода. Работодатель будет платить 1,8%. Для взрослых с детьми ставки останутся прежними: 1,8% для одного ребенка, 1,55% для двух и 1,3% для трех и более детей.
Предложение затронет всех работающих полный рабочий день взрослых старше 23 лет. Неизвестно, когда министр Нина Варкен представит проект кабинету министров.
В Германии уровень рождаемости долгое время stagnирует, слегка поддерживаемый иммиграцией. Необходимо быстро принять меры, чтобы обеспечить уход за старшим поколением, не возлагая чрезмерное бремя на молодежь.
Тем временем в Мюнхене начались предварительные слушания по делу против TÜV Süd, баварского филиала высокоуважаемой немецкой фирмы по проверке безопасности. Иск подан жителями бразильского города Брумадинью, где в 2019 году прорыв плотины привел к гибели 270 человек.