AQSh Yevropa qit'asida ko'plab harbiy bazalarga ega. DW ushbu bazalarning qanday maqsadlarda ishlatilishi va ularda qancha askar joylashtirilgani haqida batafsil ma'lumot beradi.
Amerikalik harbiylar Germaniyadan tortib Azor orollari, Ruminiya, Shimoliy Norvegiya, Sitsiliya va boshqa ko'plab joylarda joylashgan. 2025-yilda Oq uyga qaytgan prezident Donald Tramp ushbu bazalardagi qo'shinlar sonini qisqartirish bilan tahdid qilmoqda, ayniqsa Germaniyada.
Ikkinchi jahon urushidan so'ng, AQSh boshchiligidagi G'arb davlatlari va Sovet Ittifoqi o'rtasida qarama-qarshilik kuchaydi. 1949-yilda NATO tashkil etildi va AQSh Yevropada doimiy qo'shinlarini joylashtirishni muhim vosita deb bildi. 1950-yillarning oxirida Yevropada 475 mingga yaqin amerikalik harbiy xizmatchi bo'lgan.
Sovet Ittifoqi parchalanganidan so'ng, qo'shinlar soni asta-sekin o'n minglabga qisqartirildi. Biroq 2014-yilda Rossiyaning Qrimni anneksiya qilishidan keyin Yevropada harbiy to'xtatuvchi kuchni oshirish istagi paydo bo'ldi.
Eng ko'p AQSh qo'shinlari Germaniyada joylashgan: 36 400 dan ortiq faol harbiy xizmatchi. EUCOM va AFRICOM shtab-kvartiralari Shtutgartda, USAFE-AFAFRICA esa Ramsteindagi havo bazasida joylashgan. Landshtulda AQShning eng katta harbiy gospitali mavjud. Taxminlarga ko'ra, AQSh Germaniyaning Byuxel havo bazasida 100 ga yaqin yadroviy qurolni saqlaydi.
Italiyada 12 700, Buyuk Britaniyada 10 200 amerikalik askar joylashgan. Neapolda AQSh dengiz kuchlarining Yevropa va Afrika shtab-kvartirasi joylashgan. AQSh o'zining Yevropa bazalarini global operatsiyalar uchun ishlatadi, masalan, Germaniya va Britaniya bazalaridan Eronga havo hujumlari uyushtirilgan.
Yevropaning strategik ahamiyati uning geografik joylashuvi bilan bog'liq: Yaqin Sharqqa qo'shinlarni AQShdan ko'ra Yevropadan jo'natish tezroq. Ramsteindagi dron signal uzatish stansiyasi muhim rol o'ynaydi.
NATOning sharqiy qanotida aylanma qo'shinlar Rossiyaga qarshi to'xtatuvchi rol o'ynaydi. 2016-yilda NATO to'rtta jangovar guruh tuzishga qaror qildi. May oyida Pentagon Polshaga 4000 askar jo'natishni bekor qildi, biroq Tramp keyinroq 5000 qo'shimcha askar yuborishni e'lon qildi.
Tramp Germaniyadan 5000 askarni olib chiqishni e'lon qildi, biroq kuzatuvchilar buning amalga oshishiga shubha qilishmoqda. Shu bilan birga, Vashington Germaniyada o'rta masofali raketalarni joylashtirish bo'yicha oldingi kelishuvni bekor qildi.

Соединенные Штаты располагают многочисленными базами на Европейском континенте. DW подробно рассказывает о назначении этих объектов и количестве размещенных там военнослужащих.
Американские военные присутствуют по всей Европе: от Германии до Азорских островов, Румынии, северной Норвегии, Сицилии и многих других мест. После возвращения в Белый дом в 2025 году президент Дональд Трамп пригрозил сократить численность войск на этих базах, особенно в Германии.
После Второй мировой войны западный блок во главе с США и Советский Союз разделили континент. В 1949 году был основан НАТО, и США начали постоянное размещение войск в Европе для сдерживания Варшавского договора. В пиковый период в конце 1950-х годов в Европе находилось около 475 000 американских военных.
После распада СССР численность войск постепенно сократилась до десятков тысяч. Однако после аннексии Крыма Россией в 2014 году процесс сокращения был частично обращен вспять.
Больше всего американских военных дислоцировано в Германии: свыше 36 400 человек. В Штутгарте расположены штабы EUCOM и AFRICOM, а в Рамштайне — штаб ВВС США в Европе и Африке. В Ландштуле находится крупнейший военный госпиталь США за пределами страны. Предположительно, США хранят около 100 единиц ядерного оружия на авиабазе Бюхель.
Италия занимает второе место по численности американских войск (12 700 человек), Великобритания — третье (10 200). В Неаполе располагается штаб ВМС США в Европе и Африке. США используют европейские базы для глобальных операций, включая авиаудары по Ирану.
Стратегическое значение Европы обусловлено географией: переброска войск на Ближний Восток из Европы быстрее, чем из Америки. В Рамштайне находится ретрансляционная станция сигналов дронов.
Ротационные подразделения на восточном фланге НАТО играют ключевую роль в сдерживании России. В 2016 году НАТО создало четыре боевые группы. В мае Пентагон отменил развертывание 4000 военных в Польше, но затем Трамп объявил об отправке дополнительных 5000 солдат.
Трамп также заявил о выводе 5000 военных из Германии, но эксперты сомневаются в реализации этих планов. Кроме того, Вашингтон отказался от размещения ракет средней дальности в Германии, согласованного предыдущими администрациями.