Belgiyaning poytaxt Bryusseldan 23 km uzoqlikdagi Buggenhout shahri yaqinida poyezd maktab avtobusiga urilib, kamida to‘rt kishi, jumladan ikki o‘smir halok bo‘ldi. Voqea seshanba kuni ertalab sodir bo‘lgan.
Transport vaziri Jan-Lyuk Kryukning ma’lum qilishicha, qurbonlar orasida avtobus haydovchisi va bolalarni kuzatib borayotgan katta yoshli shaxs ham bor. Yana ikki kishi og‘ir yaralangan.
Xavfsizlik kameralari temir yo‘l kesishmasidagi to‘siqlar tushirilganligini ko‘rsatgan, bu Infrabel operatori tomonidan tasdiqlangan. Politsiya vakili Frederik Sakr to‘qnashuvni “juda shiddatli” deb ta’riflab, halokatni “dahshatli” deb atadi.
Voqea mahalliy vaqt bilan soat 8:08 da sodir bo‘lgan. Poyezd keyingi bekatda to‘xtashi kerak edi, u bir kilometr uzoqlikda joylashgan.
Belgiya ichki ishlar vaziri Bernar Kenten va Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen hamdardlik bildirgan. Belgiyada temir yo‘l kesishmalarida avval ham bir necha bor baxtsiz hodisalar ro‘y bergan. O‘tgan yili bunday hodisalarda besh kishi halok bo‘lgan.

Во вторник утром недалеко от Брюсселя, в районе города Буггенхаут, поезд столкнулся со школьным микроавтобусом, в результате чего погибли как минимум четыре человека, включая двух подростков.
По данным телеканала RTL, среди жертв также водитель автобуса и взрослый сопровождающий. Министр транспорта Жан-Люк Крюке сообщил, что еще двое получили тяжелые ранения.
Камеры наблюдения зафиксировали, что шлагбаумы на переезде были опущены, что подтвердил оператор железнодорожной инфраструктуры Infrabel. Представитель полиции Фредерик Сакр назвал столкновение «чрезвычайно сильным», а последствия — «драматическими».
Авария произошла около 8:08 утра по местному времени. Поезд должен был остановиться на следующей станции, расположенной примерно в километре.
Министр внутренних дел Бельгии Бернар Кентен и глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен выразили соболезнования. В Бельгии с густой железнодорожной сетью за последние годы на переездах произошло несколько аварий. В прошлом году в таких инцидентах погибли пять человек.