Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainadagi urushga yangi yollangan askarlar uchun 10 million rublgacha (taxminan 120 ming yevro) bo‘lgan qarzlarni bekor qilish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Ushbu chora Moskvaning qurolli kuchlarini kuchaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlarining bir qismidir.
Farmonga ko‘ra, joriy yilning 1 mayidan keyin shartnoma imzolagan askarlar, shuningdek ularning turmush o‘rtoqlari ham qarzlarni hisobdan chiqarish huquqiga ega. Qarzlarni bekor qilish uchun armiya bilan kamida bir yillik shartnoma tuzilgan bo‘lishi va u “maxsus harbiy operatsiya vazifalarini bajarish”ni nazarda tutishi kerak – bu atama Kreml tomonidan Ukrainaga to‘liq bosqin uchun qo‘llaniladi.
Qarzdorlik 1 maygacha yuzaga kelgan bo‘lishi shart. Rossiyaning Cian ko‘chmas mulk ma’lumotlar bazasiga ko‘ra, 10 million rubl Moskvadagi 35 kvadrat metrlik bir xonali kvartira narxiga teng.
Rossiya to‘rt yildan ortiq vaqt davomida Ukrainaga qarshi hujumda qatnashish uchun erkaklarga yuqori maosh taklif qilib kelmoqda. Putin, shuningdek, urush faxriylariga frontdan qaytgach, Rossiyada nufuzli lavozimlar berilishini va ularga oliy o‘quv yurtlariga kirishda ustunlik berilishini buyurgan.
Rossiya iqtisodiyoti hozirda harbiy holatga o‘tkazilgan va harbiy ehtiyojlar boshqa tarmoqlardan ustun turadi. Putin, shuningdek, chet elda Rossiya fuqarolarini himoya qilish uchun qurolli kuchlarni joylashtirishga ruxsat beruvchi qonunni imzoladi. Bu qonun, EFE agentligiga ko‘ra, Rossiya fuqarolarining erkinligi Rossiya ruxsatisiz yoki xalqaro huquqdan tashqari sud jarayonlari yoki hibslar bilan tahdid qilingan uchinchi mamlakatlarga harbiy aralashish imkonini beradi.

Президент России Владимир Путин подписал указ, предусматривающий списание долгов до 10 миллионов рублей (около 120 тысяч евро) для новых военнослужащих, участвующих в войне против Украины. Эта мера является частью усилий Москвы по укреплению вооруженных сил.
Согласно указу, военнослужащие, заключившие контракт после 1 мая текущего года, а также их супруги, могут претендовать на списание задолженности. Для получения льготы контракт с армией должен быть заключен на срок не менее одного года и предусматривать «выполнение задач специальной военной операции» — термин, используемый Кремлем для полномасштабного вторжения на Украину.
Долги должны были возникнуть до 1 мая. По данным базы недвижимости Cian, 10 миллионов рублей примерно равны стоимости однокомнатной квартиры площадью 35 квадратных метров в Москве.
Россия уже более четырех лет предлагает щедрые зарплаты мужчинам, подписывающим контракты для участия в наступлении на Украину. Путин также поручил предоставлять ветеранам войны престижные должности по возвращении с фронта и давать им приоритет при поступлении в вузы.
Экономика России переведена на военные рельсы, и военные нужды имеют приоритет над другими секторами. Путин также подписал закон, разрешающий применение вооруженных сил за пределами России для защиты российских граждан, сталкивающихся с правосудием в других странах. Как сообщает EFE, закон позволяет Москве военно вмешиваться в третьи страны, где свобода российских граждан находится под угрозой из-за судебных процессов или арестов, проведенных без разрешения России или вне международного права.