Laosning Xaysomboun provinsiyasidagi suv bosgan g‘orda qariyb bir haftadir qolib ketgan yetti kishini qutqarish uchun qutqaruvchilar vaqtga qarshi poyga qilmoqda.
Ular oltin va yovvoyi hayvonlarni qidirish uchun chorshanba kuni g‘orga kirgan bir guruh qishloq aholisining bir qismi edi, ammo yomg‘ir va ko‘chkilar g‘or kirishini to‘sib qo‘ygani sababli chiqib ketolmagan.
Qutqaruv guruhlari tomonidan ulashilgan kadrlarda g‘or g‘avvoslari tor, loyqa va deyarli butunlay suv bosgan yo‘laklar orqali g‘orga emaklab kirib borayotgani ko‘rsatilgan.
2018-yilda Tailand g‘orida o‘smir futbolchilar jamoasining dramatik qutqaruvida ishtirok etgan bir qancha mutaxassislar hozirgi qutqaruv harakatlariga yordam bermoqda.
Xabarlarga ko‘ra, qochib qutulgan bir omon qolgan kishi hali ham g‘orda qolganlar haqida rasmiylarga xabar bergan.
Laos ko‘ngilli qutqaruvchilar rahbari Bounkham Luanglathning Associated Pressga aytishicha, ushbu g‘or oltin konlarini qidirayotgan qishloq aholisi orasida mashhur.
Qutqaruvchilarning so‘zlariga ko‘ra, yer ostiga chuqur cho‘zilgan g‘or tizimi juda tor bo‘lib, ba’zi kameralarning kengligi atigi 50 sm (20 dyuym) ni tashkil qiladi.
Qutqaruvchilar g‘ordan suvni chiqarib tashlash ustida ishlamoqda. Ular dushanba kuni g‘or oldidagi ba’zi toshlarni tozalashga muvaffaq bo‘lib, g‘orning chuqurroq qismlarini ko‘zdan kechirishga muvaffaq bo‘lishdi, ammo suv sathi ko‘tarilishda davom etgani sababli ular uzoqqa borishga to‘sqinlik qilmoqda.
Hozircha hech qanday hayot belgisi aniqlanmagan, ammo Tailand qutqaruv guruhi Metta Tham Rescue vakili Kengkard Bongkawong ular odamlar qamalgan deb hisoblagan nuqtaga yaqinlashayotganiga ishonadi va “20 metrdan (65 fut) kam masofa qoldi”, deb taxmin qilgan.
“Kun bo‘yi, tun bo‘yi suv chiqarib tashlandi”, deb yozgan Kengkard kecha Facebook’da. U 2018-yilda Tailandning Chiang-Rai provinsiyasidagi tog‘ ostidagi suv bosgan g‘orda ikki hafta qolib ketgan 12 nafar yosh tailandlik bola va ularning futbol murabbiyini xavfsiz joyga olib chiqishga yordam bergan jamoa a’zosi edi.

Спасатели ведут гонку со временем, чтобы освободить семерых человек, которые почти неделю заперты в затопленной пещере в Лаосе.
Они были частью группы жителей деревни из центральной провинции Сайсомбун, которые отправились в пещеру в среду в поисках золота и диких животных, но не смогли выбраться, так как дождь и оползни заблокировали вход в пещеру.
Кадры, распространенные спасательными группами, показывают, как пещерные дайверы ползут в пещеру через узкие, грязные проходы, которые почти полностью затоплены.
Несколько экспертов, участвовавших в драматическом спасении команды подростков-футболистов, запертых в тайской пещере в 2018 году, помогают в текущей спасательной операции.
По сообщениям, выживший, которому удалось сбежать, предупредил власти о тех, кто все еще заперт.
Пещера, о которой идет речь, часто посещается местными жителями в поисках золота, сообщил Associated Press Бункам Луанглат, руководитель лаосской волонтерской спасательной организации.
Система пещер, уходящая глубоко под землю, также чрезвычайно узкая: некоторые камеры имеют ширину всего около 50 см (20 дюймов), говорят спасатели.
Спасатели работают над откачкой воды из пещеры. В понедельник им удалось расчистить некоторые камни у входа в пещеру и обследовать более глубокие участки, но уровень воды продолжает подниматься, что мешает им продвигаться дальше.
Пока не обнаружено никаких признаков жизни, но Кенгкард Бонгкавонг из тайской спасательной группы Metta Tham Rescue считает, что они приближаются к месту, где, как полагают, заперты люди, и оценивает расстояние как «менее 20 метров (65 футов)».
«Весь день, всю ночь вода продолжала откачиваться», — написал Кенгкард в Facebook прошлой ночью. Он был частью команды, которая помогла спасти 12 юных тайских мальчиков и их футбольного тренера после того, как они застряли на две недели в затопленной пещере под горой в провинции Чианграй в 2018 году.