British Petroleum (BP) kompaniyasi raisi Albert Manifold sakkiz oy davomida lavozimida ishlaganidan so‘ng, darhol iste’foga chiqdi. Kompaniya bayonotida uning ketishiga “muhim boshqaruv standartlari, nazorat va xatti-harakatlar bilan bog‘liq jiddiy xavotirlar” sabab bo‘lgani aytilgan, ammo tafsilotlar keltirilmagan.
Manifoldning ketishi Londonning yirik energetika kompaniyasida rahbarlik o‘zgarishlari to‘lqini bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi. Uch yil oldin, CEO Bernard Looney hamkasblari bilan shaxsiy munosabatlari haqida yolg‘on gapirgani uchun ishdan bo‘shatilgan edi.
BP boshqaruvi Manifoldni rais va direktor lavozimidan darhol ozod etish to‘g‘risida bir ovozdan qaror qabul qildi. Bu qaror aktivist fond Elliott tomonidan qo‘llab-quvvatlangan edi. Elliott BPda taxminan 5% ulushga ega.
“Albert BP transformatsiyasiga foydali e’tibor va tezlikni olib keldi. Biroq, boshqaruv maqbul deb hisoblamaydigan boshqaruv nazorati va xatti-harakatlari haqida bilib, hayratda qoldi va qat’iy choralar ko‘rdi”, dedi mustaqil direktor Amanda Blanc.
BP matbuot kotibi qo‘shimcha ma’lumot berishdan bosh tortdi. Reuters agentligi Manifold bilan bog‘lana olmadi. Elliott izoh berishdan bosh tortdi.
Manifold, BPdan oldin energiya sanoatida hech qachon ishlamagan, qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi CRH kompaniyasida bosh direktor bo‘lgan. U BPga rais etib tayinlanganida, kompaniya aksiyalari raqobatchilardan orqada qolgan edi.
Manifold rahbarligida BP boshqaruvi kichraydi. Shell moliya direktori Simon Henry sentyabrda qo‘shilganidan so‘ng ketganlar orasida edi. Aprel oyida BP yillik umumiy yig‘ilishida boshqaruv ikkita rezolyutsiyani qabul qilolmadi va Manifoldning rais etib tayinlanishi odatdagidan kamroq qo‘llab-quvvatlandi.
BP aksiyalari Manifoldning iste’fosi haqidagi xabarlardan so‘ng AQSh bozorlarida 4,2% ga, London fond birjasida esa 4,4% ga tushib ketdi.

Председатель совета директоров British Petroleum (BP) Альберт Мэнифолд покинул свой пост с немедленным вступлением в силу после всего восьми месяцев работы. В заявлении компании говорится, что его уход связан с «серьезными опасениями» по поводу «важных стандартов управления, надзора и поведения», однако подробности не раскрываются.
Уход Мэнифолда происходит на фоне волны кадровых перестановок в лондонском энергетическом гиганте. Три года назад генеральный директор Бернард Луни был уволен за ложь о личных отношениях с коллегами.
Совет директоров BP единогласно решил, что Мэнифолд — которого поддерживал хедж-фонд Elliott, владеющий около 5% акций BP — больше не должен занимать пост председателя и директора. «Это последовало за серьезными опасениями, высказанными совету директоров, касающимися важных стандартов управления, надзора и поведения», — говорится в заявлении.
«Альберт помог привнести полезную направленность и темп в трансформацию BP. Однако совет был удивлен и разочарован, узнав о вопросах управления, надзора и поведения, которые он считает неприемлемыми, и принял решительные меры», — заявила старший независимый директор Аманда Бланк.
Представитель BP отказался от дополнительных комментариев. Reuters не удалось немедленно связаться с Мэнифолдом. Elliott отказался от комментариев.
Мэнифолд, никогда ранее не работавший в энергетике, сделал себе имя на посту главы производителя стройматериалов CRH. Его назначение в BP произошло на фоне многолетнего отставания акций компании от конкурентов.
Под руководством Мэнифолда совет директоров BP сократился. Финансовый директор Shell Саймон Генри, присоединившийся к BP лишь в сентябре, был среди тех, кто решил уйти. На годовом собрании в апреле совет не смог провести две свои резолюции, а назначение Мэнифолда получило меньшую поддержку, чем обычно.
Акции BP падают на американских рынках на 4,2% и на Лондонской фондовой бирже на 4,4% на новостях об отставке Мэнифолда.