Eron vitse-prezidenti Muhammad Rizo Aref hukumat internetga kirishni tiklash bo‘yicha birinchi qadamlarni qo‘yganini ma’lum qildi. Bu deyarli to‘liq blokirovkadan so‘ng ro‘y berdi, u fevral oyining oxirida AQSh va Isroil bilan urush boshlanganidan beri amalda edi.
Eron davlat matbuoti bir kun oldin Prezident Mas’ud Pezeshkiyon xalqaro internetga kirishni qayta ochish buyrug‘ini bergani haqida xabar bergan edi. Vitse-prezident X’dagi postida “kibermakonga erkin va tartibli kirish yo‘lidagi birinchi qadam tashlandi” deb yozdi va eronliklarning talablari “qondiriladi” dedi.
Internet monitoring guruhi Netblocks X’dagi postida Eron tarmoqlarida internet ulanishining qisman tiklanishini ko‘rsatadigan jonli ma’lumotlarni e’lon qildi. Shu bilan birga, Tehron AQShni sulhni “buzganlikda” aybladi va Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) AQShni sulhni har qanday buzishdan ogohlantirdi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi AQShni “sulhdan keyin noqonuniy va asossiz harakatlarini davom ettirishda” aybladi va “so‘nggi 48 soat ichida Hormuz viloyatida sulhni qo‘pol ravishda buzganini” ta’kidladi. AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) janubiy Eronda raketa uchirish maydonchalari va qayiqlarni nishonga olgan zarbalar berilganini, bu harakatlarni “o‘zini himoya qilish zarbalari” deb atadi.
Isroil kuchlari Livanda “Sariq chiziq”dan tashqarida ish boshladi. Harbiy manbalarga ko‘ra, Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi to‘qnashuvlar 17 apreldan beri amaldagi sulhga qaramay deyarli har kuni davom etmoqda. Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu dushanba kuni armiya Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan guruhga qarshi zarbalarni kuchaytirishini aytdi.
Livanda Isroil havo hujumlari natijasida kamida 12 kishi halok bo‘ldi, davlat matbuoti xabar berdi. Hujumlar Bekaa vodiysida dushanba kuni kechqurun sodir bo‘ldi. Isroil Mudofaa kuchlari (IDF) bu xususida izoh bermadi, ammo mamlakatning sharqiy qismlarida Hizbulloh infratuzilmasini nishonga olganini aytdi.
AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Tehron bilan kelishuvga erishish mumkinligini aytdi, garchi AQSh harbiylari Eronga yangi zarbalar bergan bo‘lsa ham. “Qatarda bugun muzokaralar bo‘lib o‘tdi, shuning uchun muvaffaqiyatga erisha olamizmi, ko‘ramiz”, dedi Rubio Hindistonga rasmiy tashrifi chog‘ida jurnalistlarga. U Hormuz bo‘g‘ozining “u yoki bu tarzda ochiq bo‘lishini” ta’kidladi.
Eronlik bir kishi Isroil razvedkasi bilan hamkorlik qilganlikda ayblanib, osilgan. “G‘ulomrizo Xoni Shakarab sionistik rejim foydasiga razvedka hamkorligi va josuslik ayblovlari bilan qatl etildi”, deb xabar berdi Eron sud tizimining Mizan Online sayti. Norvegiyada joylashgan Hengaw inson huquqlari guruhi unga o‘zi tanlagan advokat bilan uchrashishga ruxsat berilmaganini va sud jarayonida shaffoflik yo‘qligini tanqid qildi.

Вице-президент Ирана Мохаммад Реза Ареф заявил, что правительство предприняло первые шаги по восстановлению доступа в интернет. Это произошло после почти полного отключения, действовавшего с конца февраля, когда началась война с США и Израилем.
Государственные СМИ Ирана ранее сообщили, что президент Масуд Пезешкиан отдал приказ о восстановлении международного доступа в интернет. Вице-президент написал в X, что «первый шаг к свободному и регулируемому доступу в киберпространство сделан», добавив, что требования иранцев «будут выполнены».
Группа мониторинга интернета Netblocks в посте в X сообщила, что данные в реальном времени показывают частичное восстановление интернет-соединения в Иране. Тем временем Тегеран предупредил США о «нарушении» режима прекращения огня, а Корпус стражей исламской революции (КСИР) пригрозил ответными мерами.
МИД Ирана обвинил США в «продолжении незаконных и необоснованных действий после прекращения огня» и заявил о «грубом нарушении перемирия в регионе Хормозган за последние 48 часов». Центральное командование США (CENTCOM) сообщило об ударах по ракетным позициям и катерам на юге Ирана, назвав их «ударами самообороны».
Израильские силы начали операции за пределами так называемой «Желтой линии» в Ливане. По данным военных источников, столкновения между Израилем и «Хезболлой» продолжаются почти ежедневно, несмотря на перемирие, действующее с 17 апреля. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в понедельник заявил, что армия усилит удары по поддерживаемой Ираном группировке.
В результате израильских авиаударов на юге Ливана погибли по меньшей мере 12 человек, сообщили государственные СМИ. Удары были нанесены поздно вечером в понедельник в долине Бекаа. Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) не комментировала это сообщение, но заявила, что наносит удары по инфраструктуре «Хезболлы» в восточных районах страны.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что сделка с Тегераном все еще возможна, несмотря на новые удары США по Ирану. «Сегодня в Катаре шли переговоры, так что посмотрим, сможем ли мы добиться прогресса», — сказал Рубио журналистам во время официального визита в Индию. Он подчеркнул, что Ормузский пролив «будет открыт так или иначе».
В Иране был повешен мужчина, осужденный за сотрудничество с израильской разведкой. «Голямреза Хани Шакараб был казнен по обвинению в разведывательном сотрудничестве и шпионаже в пользу сионистского режима», — сообщил сайт иранской судебной системы Mizan Online. Норвежская правозащитная группа Hengaw раскритиковала отсутствие прозрачности в судебном процессе.