Ijtimoiy tarmoqlarda Qrimdagi yirik neft omborida yong‘in sodir bo‘lgani aks etgan videolar tarqalmoqda. Moskva tomonidan tayinlangan Qrim gubernatori hujumdan so‘ng yoqilg‘ining chakana savdosini to‘xtatdi.
Ukrainaning Rossiya tomonidan bosib olingan Qrim yarimoroliga uyushtirgan dron hujumi natijasida kamida 4 kishi halok bo‘lib, 28 kishi yaralandi, deb ma’lum qildi Rossiya tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan mahalliy hokimiyat yakshanba kuni.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda Qrimdagi yirik yoqilg‘i omborida yong‘in sodir bo‘lgani ko‘rsatilgan. Sergey Aksyonov, Moskva tomonidan tayinlangan Qrim gubernatori, yakshanba kuni Qrimdagi yoqilg‘i quyish shoxobchalarida yoqilg‘i sotuvi to‘xtatilishini e’lon qildi, faqat davlat kompaniyalariga sotishga ruxsat berildi.
Qrim xalqaro miqyosda Ukraina hududi sifatida tan olingan bo‘lib, 2014-yilda Rossiya tomonidan anneksiya qilingan va bu harakat AQSh va Yevropa Ittifoqi tomonidan sanksiyalar bilan kutib olingan edi. Qrim Qora dengizda strategik ahamiyatga ega va 2022-yil fevralida boshlangan Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi uchun logistika aktividir.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy keyinroq Qrimga qilingan hujumlarni tasdiqladi. “Qrim ko‘prigining ikki tomonidagi ob’ektlar: Krasnodar viloyatida neft tashish uchun ishlatiladigan dengiz logistikasi va vaqtincha bosib olingan Kerchdagi neft ombori zarba berildi”, dedi Zelenskiy. “Bundan tashqari, harbiy logistika ob’ektlari, shuningdek, S-400 tizimlariga tegishli to‘rtta radar stansiyasi va ikkita Pantsir tizimi muvaffaqiyatli nishonga olindi.”
Ukrainaning alohida dron hujumi Rossiyaning janubiy Krasnodar viloyatida ham qayd etilgan bo‘lib, mahalliy hokimiyat bir kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi. Ushbu voqea rivojlanmoqda, qo‘shimcha ma’lumotlar kutilmoqda.

В социальных сетях распространяются кадры пожаров на крупном складе в Крыму. Назначенный Москвой губернатор Крыма приостановил продажу топлива населению после атаки.
Атака украинских беспилотников на оккупированный Россией Крымский полуостров привела как минимум к четырем погибшим и 28 раненым, сообщили в воскресенье поддерживаемые Россией местные власти.
Видео, распространяемые в соцсетях, показывают крупное нефтехранилище, охваченное огнем в Крыму. Сергей Аксенов, назначенный Москвой губернатор Крыма, объявил, что в воскресенье продажа топлива на автозаправочных станциях Крыма будет приостановлена, топливо будет продаваться только государственным компаниям.
Крым является международно признанной территорией Украины, которая была аннексирована Россией в 2014 году, что было встречено санкциями со стороны США и ЕС. Крым занимает стратегическое положение на Черном море и является логистическим активом для вторжения России в Украину, начавшегося в феврале 2022 года.
Президент Украины Владимир Зеленский позже подтвердил атаки на Крым. «Объекты по обе стороны Крымского моста были поражены: морская логистика, используемая для транспортировки нефти в Краснодарском крае, и нефтехранилище во временно оккупированной Керчи», — заявил Зеленский. «Кроме того, были успешно поражены объекты военной логистики, а также четыре радиолокационные станции систем С-400 и две системы «Панцирь».
Отдельная атака украинских беспилотников была зафиксирована и в южном российском регионе Краснодарский край, где местные власти сообщили об одном погибшем. Эта история будет обновляться. Пожалуйста, обновите браузер для получения дополнительной информации.