Amerika Qo'shma Shtatlari vitse-prezidenti JD Vance Shveytsariyaga yetib keldi. U Eron bilan muzokaralar olib boradi. Bu muzokaralar AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushini tugatish bo'yicha memorandum imzolanganidan bir necha kun o'tib amalga oshmoqda.
Urush tufayli neft narxi barrel uchun 100 dollardan oshib, xalqaro bozorlarni larzaga keltirgan edi. Muzokaralarning navbatdagi bosqichi yakshanba kuni bo'lib o'tishi rejalashtirilgan. Pokiston va Qatar vositachilik qilmoqda.
Ayni paytda Isroil Livanga hujumlarini kuchaytirgan. Shanba kuni o'nlab odamlar halok bo'lgan. Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) shanba kuni Hormuz bo'g'ozini yopayotganini e'lon qildi. Tehronda Isroilni Livandagi sulhni buzishda aybladi.

Вице-президент США Джей Ди Вэнс прибыл в Швейцарию для переговоров с Ираном. Это произошло через несколько дней после подписания меморандума о взаимопонимании, направленного на прекращение американо-израильской войны против Ирана, которая подняла цены на нефть выше 100 долларов за баррель и вызвала потрясения на международных рынках.
Очередной раунд переговоров при посредничестве Пакистана и Катара запланирован на воскресенье. Тем временем Израиль усилил атаки на Ливан, убив десятки людей в субботу.
Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) в субботу объявил о закрытии Ормузского пролива, обвинив Израиль в нарушении режима прекращения огня в Ливане. Иранская делегация, включая спикера парламента Мохаммада Багера Галибафа и министра иностранных дел Аббаса Арагчи, также прибыла в Швейцарию.