Kolumbiyaliklar yakshanba kuni bo'lib o'tadigan prezidentlik saylovining ikkinchi bosqichida ovoz berishmoqda. 41 milliondan ortiq saylovchi qonunchi Ivan Sepeda va jinoyatchi advokat Abelardo de la Espriella o'rtasida tanlov qiladi. Ikkala nomzod ham 31 may kuni bo'lib o'tgan birinchi bosqichda 11 nomzod orasidan yetakchilik qilgan edi.
Ikkala nomzod ham o'z kampaniyalarini Kolumbiyani so'nggi o'n yilliklarda qamrab olgan keng tarqalgan zo'ravonlikning qaytishini oldini olishga qaratgan, ammo ularning takliflari siyosiy spektrning qarama-qarshi uchlarida joylashgan. De la Espriella og'ir qo'l siyosatini taklif qilmoqda, bu unga AQSh prezidenti Donald Trampning qo'llab-quvvatlashiga sazovor bo'ldi.
"Yo'lbars" laqabli siyosiy yangi kelgan de la Espriella jinoyatchilarga qarshi keskin kurashish va 10 ta mega-qamoqxona qurishni va'da qilmoqda, bu Salvador prezidenti Nayib Bukelening siyosatiga taqlid qiladi. Sepeda esa prezident Gustavo Petroning sa'y-harakatlarini davom ettirishni, jumladan, bir nechta qurolli guruhlar bilan muloqot o'rnatishga urinishlarni va'da qilmoqda.
Saylov Kolumbiya hukumati va FARC o'rtasida tarixiy tinchlik shartnomasi imzolanganidan 10 yil o'tib bo'lib o'tmoqda. Ammo zo'ravonlik yana avj oldi, ayniqsa aksariyat isyonchi guruhlar mafkuraviy kurashdan giyohvand moddalar savdosining moliyaviy foydasiga o'tganidan keyin. O'tgan yili 14,780 qotillik qayd etilgan, bu kamida 2015 yildan beri eng yuqori ko'rsatkichdir.

Колумбийцы в воскресенье отправляются на избирательные участки, чтобы выбрать нового президента во втором туре выборов. Более 41 миллиона избирателей будут решать между законодателем Иваном Сепедой и адвокатом по уголовным делам Абельдардо де ла Эсприэльей, которые вышли вперед после первого тура 31 мая среди 11 кандидатов.
Оба кандидата строят свои кампании вокруг предотвращения возвращения широкомасштабного насилия, которое охватило Колумбию в последние десятилетия, хотя их предлагаемые решения находятся на противоположных концах политического спектра. Де ла Эсприэлья предлагает жесткий подход, который принес ему поддержку президента США Дональда Трампа.
Политический новичок по прозвищу «Тигр» пообещал решительно бороться с преступниками и построить 10 мега-тюрем, подражая политике президента Сальвадора Найиба Букеле. Сепеда обещает продолжить усилия президента Густаво Петро, включая попытки установить диалог с несколькими вооруженными группами.
Выборы проходят через 10 лет после подписания исторического мирного соглашения между правительством Колумбии и FARC. Однако насилие вновь возобновилось, особенно после того, как большинство повстанческих групп отказались от идеологической борьбы в пользу финансовых выгод от торговли наркотиками. В прошлом году было зарегистрировано 14 780 убийств, что является самым высоким показателем как минимум с 2015 года.