AQSh hukumati Eron nefti va neft mahsulotlari eksportiga nisbatan sanksiyalarni 60 kun muddatga olib tashlash rejimini kuchga kiritdi. Bu qaror mintaqaviy urushni to‘xtatishga qaratilgan vaqtinchalik tinchlik kelishuvi doirasida qabul qilindi.
Qatar va Pokiston vositachiligida Shveytsariyaning Bürgenstock shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralarda Vashington va Tehron vakillari ikki oylik muddat ichida doimiy shartnoma tuzish uchun “yo‘l xaritasi”ni tasdiqladilar. Ushbu kelishuv ikki davlat o‘rtasidagi keskinlikni pasaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Iqtisodiy yengilliklar AQSh Moliya vazirligi OFAC direktori Bredli T. Smit tomonidan imzolangan X umumiy litsenziyasi bilan mustahkamlangan. Hujjat 2026-yil 21-avgustgacha amal qiladi va AQShga Eron uglevodorodlarini import qilish, Eron hukumati bilan dollar hisob-kitoblarini amalga oshirish va jalb qilingan kemalarga xizmat ko‘rsatishga ruxsat beradi. Litsenziya ta’siridan KXDR, Kuba va Rossiya nazoratidagi Ukraina hududlaridagi shaxslar va qo‘shma korxonalar butunlay chiqarib tashlangan.
Kelishuvning amalga oshirilishi jahon neft narxlarini 3 foizga pasaytirdi. O‘zaro tahdidlardan so‘ng tomonlar Hormuz bo‘g‘ozi orqali xavfsiz dengiz yo‘lini ta’minlash uchun aloqa liniyasini ochdilar va tankerlar harakati tiklana boshladi.
Shu bilan birga, kelishuv Livanda barqaror tinchlikni ta’minladi: Isroil va “Hizbulloh” o‘rtasidagi shiddatli janglar shanba kechasidan beri to‘xtadi va mojaro boshlanganidan beri eng uzoq tinchlik davri kuzatildi. Seshanba kuni Vashingtonda to‘g‘ridan-to‘g‘ri Isroil-Livan muzokaralari boshlanadi.

Администрация США привела в действие 60-дневный режим снятия санкций с экспорта иранской нефти и нефтепродуктов в рамках выполнения промежуточного мирного соглашения, направленного на прекращение региональной войны.
По заявлению посредников в лице Катара и Пакистана, представители Вашингтона и Тегерана на переговорах в швейцарском Бюргенштоке утвердили «дорожную карту» для заключения постоянного договора за этот двухмесячный период.
Экономические послабления закреплены Генеральной лицензией X за подписью директора OFAC Минфина США Брэдли Т. Смита. Документ действует до 21 августа 2026 года и разрешает импорт иранских углеводородов в США, долларовые расчеты с правительством Ирана и обслуживание задействованных судов. Из-под действия лицензии полностью исключены лица и совместные предприятия из КНДР, Кубы и подконтрольных России регионов Украины.
Реализация соглашения уже снизила мировые цены на нефть на 3%. После взаимных угроз стороны открыли линию связи для безопасного судоходства через Ормузский пролив, и трафик танкеров начал восстанавливаться.
Параллельно соглашение обеспечило устойчивое затишье в Ливане: интенсивные бои между Израилем и «Хезболлой» прекратились с ночи субботы, показав максимальный период спокойствия с начала конфликта. Во вторник в Вашингтоне стартуют прямые израильско-ливанские переговоры.